Mieli zoperować pacjentce nie tę rękę. Sprawą zajmuje się prokuratura

Źródło:
tvn24.pl
Hrubieszów
Hrubieszów Google Earth
wideo 2/4
Hrubieszów (2)

Do szpitala w Hrubieszowie (woj. lubelskie) zgłosiła się 74-letnia pacjentka, która skarżyła się na ból nadgarstka. Lekarze mieli zoperować jej jednak nie tę rękę, którą powinni. Prokuratura wszczęła śledztwo. Dyrekcja szpitala twierdzi, że kobietę bolały obie dłonie i nie popełniono tu żadnego błędu. Mecenas reprezentujący 74-latkę zaprzecza.   

O sprawie pisała lokalna "Kronika Tygodnia", cytując 74-letnią mieszkankę Zamościa - pacjentkę szpitala powiatowego w Hrubieszowie - która po przebudzeniu z narkozy stwierdziła, że zoperowano jej niewłaściwą rękę. Bolała ją lewa, a opatrunek miała założony na prawej.

"Na salę przyszedł lekarz, który mnie operował. Powiedział, żeby zmieniać opatrunek i że za dwa tygodnie mam się zgłosić do kontroli w poradni. Ja mu mówię: „Panie doktorze, ale to nie ta ręka została zoperowana”, a on, że ta, która była na skierowaniu. Płakać mi się chciało..." – mówiła na łamach "Kroniki Tygodnia".

Mieli zoperować nie tę rękę, którą powinni (zdjęcie ilustracyjne) worradirek/Shutterstock

Rozpoznanie: zespół cieśni nadgarsta

Pismo informuje, że samotnie mieszkająca pani Wiesława już od dłuższego czasu uskarżała się na ból lewej ręki, a gdy ten zaczął się nasilać, poszła do reumatologa, który wysłał ją do ortopedy. Ortopeda natomiast rozpoznał zespół cieśni nadgarstka, skierował ją na zabieg do szpitala w Hrubieszowie i ten zabieg przeprowadził.

ZOBACZ TEŻ: Pożar podczas operacji spowodował oparzenia u pacjenta. Jest akt oskarżenia wobec lekarza

Córka 74-latki opowiadała w rozmowie z "Kroniką Tygodnia", że gdy przyjechała po mamę, chciała rozmawiać z ordynatorem, ale już go nie było.

"Następnego dnia od zastępczyni dyrektora usłyszałyśmy, że jest jej przykro. Złożyłyśmy wniosek o wydanie dokumentacji medycznej. Wróciłyśmy do Zamościa" – powiedziała.

Na razie nikt nie usłyszał zarzutów

Operacja miała miejsce 20 grudnia. Sprawą zajmuje się prokuratura.

- Śledztwo jest na wstępnym etapie. Gromadzimy obecnie dokumentację. Nikt nie usłyszał zarzutów. Śledztwo prowadzone jest kierunku artykułu 160 Kodeksu karnego, czyli narażenia człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu – mówi w rozmowie z tvn24.pl Magdalena Janik-Sobańska, szefowa Prokuratury Rejonowej w Hrubieszowie.

Szpital: miała dolegliwości zarówno prawej jak i lewej dłoni

Celina Mirowska, dyrektorka szpitala ds. medycznych, mówi nam że ortopeda, który skierował pacjentkę do szpital i wykonał zabieg się nie pomylił.

- Pacjentka miała dolegliwości zarówno prawej, jak i lewej dłoni. Badania dodatkowe potwierdziły ucisk nerwu w obu dłoniach i obie należało zoperować. Pacjentka odczuwała ból naprzemiennie – raz lewej, raz prawej dłoni. Ortopeda zdecydował, że w pierwszej kolejności trzeba zoperować prawą, bo pacjentka odczuwała więcej dolegliwości związanych bólem właśnie tej ręki – przekonuje. Dodaje, że taką informację przekazał jej ortopeda.

- Poinformował też, że pacjentka miała przed zabiegiem świadomość, iż operowana będzie prawa dłoń. Sama również z nią rozmawiałam, bo przyszła do mnie ze skargą. Powiedziała mi, że bolała ją zarówno prawa, jak i lewa dłoń. W żadnym razie nie zoperowano jej dłoni, w której nie miała żadnych dolegliwości – mówi Mirowska.

Mecenas Pawelski: moją klientkę bolała tylko jedna dłoń

Reprezentujący 74-latkę mecenas Piotr Pawelski komentuje, że jego klientka odczuwała ból jedynie lewej dłoni, natomiast prawa była zdrowa.

- Wystąpiliśmy do szpitala w Hrubieszowie z roszczeniem o zdośćuczynienie i rentę. Pani Wiesława jest świeżo po operacji lewej dłoni - czyli tej, która powinna być zoperowana. Zabieg został przeprowadzony w szpitalu w Lublinie. I odbył się w znieczuleniu miejscowym, a nie ogólnym jak w Hrubieszowie - zaznacza.

Dodaje, że 74-latka ma obecnie niesprawne obie dłonie i w codziennym życiu musi jej pomagać rodzina.

- Lewa dłoń jest w opatrunku, natomiast w prawej, która była operowana w Hrubieszowie, moja klientka odczuwa ból i boryka się ze sztywnieniem. Będzie ją poddawała dalszej ocenie lekarskiej - pokreśla mecenas.

Dyrektorka szpitala odwołana. Wicestarosta: bez związku ze sprawą

22 lutego zarząd powiatu zwolnił dyscyplinarnie dyrektorkę szpitala Alicję Jarosińską. Jak mówi nam wicestarosta hrubieszowski Wojciech Sołtysiak nie miało to jednak żadnego związku z operacją, którą przeszła 74-latka.

- Powodem zwolnienia była nieprawidłowa obsada karetek. Obowiązki dyrektora pełni obecnie były wicedyrektor placówki Artur Macheta – informuje.

Autorka/Autor:tm/PKoz

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: worradirek/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Wybory samorządowe dobiegły końca. Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała już wyniki II tury wyborów na prezydentów niemal wszystkich miast, w których w niedzielę toczyła się walka o zwycięstwo. W tvn24.pl aktualizujemy tę listę.

Wybory samorządowe - II tura. Pełne wyniki z kolejnych miast

Wybory samorządowe - II tura. Pełne wyniki z kolejnych miast

Źródło:
tvn24.pl

Aleksander Miszalski z Koalicji Obywatelskiej wygrał wybory na prezydenta Krakowa, uzyskując 51,04 proc. głosów. Miał minimalną przewagę nad swoim kontrkandydatem, bezpartyjnym Łukaszem Gibałą, na którego zagłosowało zaledwie nieco ponad pięć tysięcy wyborców mniej niż na kandydata KO. Frekwencja w stolicy Małopolski wyniosła 45 procent.

Aleksander Miszalski nowym prezydentem Krakowa

Aleksander Miszalski nowym prezydentem Krakowa

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

38-letnia Aleksandra Kosiorek wyraźnie wygrała drugą turę wyborów prezydenckich w Gdyni. Oddano na nią 62,49 proc. głosów, a na jej rywala Tadeusza Szemiota z Koalicji Obywatelskiej - 37,51 proc. Szemiot (KO) pogratulował swojej kontrkandydatce zwycięstwa. To oznacza, że w całym Trójmieście będą rządzić kobiety.

W Gdyni wygrała Aleksandra Kosiorek. Duża przewaga

W Gdyni wygrała Aleksandra Kosiorek. Duża przewaga

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Łukasz Filipowicz pokonał Agnieszkę Nowak-Gąsienicę z PiS – wynika z danych podawanych przez Państwową Komisję Wyborczą. Nowy burmistrz podziękował już wyborcom i przyjął gratulacje od rywalki.

PiS bez burmistrza pod Tatrami, w sztabie Łukasza Filipowicza "owacje, śpiewy, euforia"

PiS bez burmistrza pod Tatrami, w sztabie Łukasza Filipowicza "owacje, śpiewy, euforia"

Źródło:
tvn24.pl

Kandydatka Koalicji Obywatelskiej Agata Wojda pokonała w Kielcach Marcina Stępniewskiego z Prawa i Sprawiedliwości. Nowa prezydentka Kielc otrzymała w drugiej turze 56,54 proc. głosów. Na jej rywala, Marcina Stępniewskiego z PiS, głos oddało 43,46 proc. wyborców. - Tak często w tej kampanii wyborczej słyszałam, że Kielce nie są gotowe, by prezydentką miasta była kobieta. Prawdopodobnie są! – cieszyła się Wojda po ogłoszeniu sondażowych wyników.

Agata Wojda wygrywa wybory w Kielcach

Agata Wojda wygrywa wybory w Kielcach

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Premier Donald Tusk opublikował serię wpisów w mediach społecznościowych po zakończeniu drugiej tury wyborów samorządowych. Wymienił w nich miasta, w których kandydaci popierani przez Koalicję Obywatelską "chyba" wygrali drugą turę.

Seria wpisów Donalda Tuska. "To jest dopiero coś"

Seria wpisów Donalda Tuska. "To jest dopiero coś"

Źródło:
TVN24

Rządzący od 18 lat Zieloną Górą Janusz Kubicki przegrał w drugiej turze z Marcinem Pabierowskim (Koalicja Obywatelska). Urzędujący prezydent już po pierwszych cząstkowych wynikach pogratulował rywalowi.

Prezydent Zielonej Góry sam ogłosił swoją porażkę

Prezydent Zielonej Góry sam ogłosił swoją porażkę

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Mirosław Lech od 33 lat jest wójtem gminy Korycin na Podlasiu – i właśnie wygrał kolejną kadencję. Tym razem jednak poczuł oddech rywalki na karku, bo o wyniku zadecydował dokładnie jeden głos.

W pierwszej turze różnili się 14 głosami, w drugiej już tylko jednym

W pierwszej turze różnili się 14 głosami, w drugiej już tylko jednym

Źródło:
tvn24.pl

Polityk Konfederacji, Patryk Marjan, zostanie nowym prezydentem Bełchatowa. W drugiej turze wyborów samorządowych uzyskał prawie 62,89 proc. głosów. "Wygrana zaledwie 32-letniego Patryka jest największym w historii sukcesem wyborczym środowiska wolnościowego w Polsce" - napisał w mediach społecznościowych lider partii Nowa Nadzieja, poseł Sławomir Mentzen.

Polityk Konfederacji będzie prezydentem. "Największy w historii sukces wyborczy"

Polityk Konfederacji będzie prezydentem. "Największy w historii sukces wyborczy"

Źródło:
tvn24.pl

Robert Szewczyk pokonał Czesława Małkowskiego w wyborach na prezydenta Olsztyna. Członek Platformy Obywatelskiej uzyskał w drugiej turze wyborów 53,33 proc. głosów.

Robert Szewczyk nowym prezydentem Olsztyna

Robert Szewczyk nowym prezydentem Olsztyna

Źródło:
tvn24.pl

Porażka kandydata PiS w gminie Czarny Dunajec. Burmistrz Marcin Ratułowski (Trzecia Droga) zachowa urząd. Dotychczas partia Jarosława Kaczyńskiego cieszyła się w tym rejonie dużym poparciem – to jednak nie wystarczyło, by zapewnić wygraną Pawłowi Dziubkowi.

PiS przegrał w jednym z podhalańskich bastionów

PiS przegrał w jednym z podhalańskich bastionów

Źródło:
tvn24.pl

Według wstępnych danych Paweł Gulewski z KO zdobył zdecydowaną przewagę nad urzędującym prezydentem Torunia Michałem Zaleskim. Oznacza to, że walczący o kolejną reelekcję Zaleski po pięciu kadencjach żegna się z urzędem.

Szóstej kadencji w Toruniu nie będzie

Szóstej kadencji w Toruniu nie będzie

Źródło:
tvn24.pl

Krzysztof Kukucki wygrywa we Włocławku z prezydentem miasta Markiem Wojtkowskim z Koalicji Obywatelskiej. Na senatora Lewicy oddano 56,23 proc. głosów, a na jego rywala - 43,72 proc. głosów.

We Włocławku porażka prezydenta

We Włocławku porażka prezydenta

Źródło:
TVN24.pl

Jacek Wójcicki pozostanie prezydentem Gorzowa Wielkopolskiego. Zagłosowało na niego 61,23 proc. wyborców. Jego kontrkandydat - Piotr Wilczewski z Koalicji Obywatelskiej - uzyskał 38,77 proc. poparcia.

Strażak nadal prezydentem. W Gorzowie bez zmian

Strażak nadal prezydentem. W Gorzowie bez zmian

Źródło:
tvn24.pl

Agnieszka Rupniewska zmierzyła się z urzędującą prezydentką Zabrza już po raz drugi – jednak tym razem udało jej się pokonać Małgorzatę Mańkę-Szulik. Po czterech kadencjach weteranka oddaje stanowisko.

Koniec epoki w Zabrzu. Prezydentkę zastąpi prezydentka

Koniec epoki w Zabrzu. Prezydentkę zastąpi prezydentka

Źródło:
tvn24.pl

Beata Dudzińska (Koalicja Obywatelska) wygrała wybory na prezydenta Piły. Zdobyła 71,01 proc. głosów, a Marcin Porzucek z Prawa i Sprawiedliwości - 28,99 proc. - podała Państwowa Komisja Wyborcza.

Przejęła rządy komisaryczne, została prezydentką Piły

Przejęła rządy komisaryczne, została prezydentką Piły

Źródło:
PAP

Jacek Jaśkowiak zdecydowanie wygrał w drugiej turze wyborów prezydenckich w Poznaniu. Po przeliczeniu wszyskich obwodów głosowania na obecnego włodarza miasta wynika, że oddało na niego głosy 70,67 procenta poznaniaków.

W Poznaniu bez sensacji. Zdecydowana przewaga Jaśkowiaka

W Poznaniu bez sensacji. Zdecydowana przewaga Jaśkowiaka

Źródło:
tvn24.pl

Jacek Sutryk wygrał drugą turę wyborów we Wrocławiu. Zdobył aż 68,29 procent głosów, a Izabela Bodnar, kandydatka Trzeciej Drogi, 31,71 procent głosów - wynika z pełnych danych z miejskich komisji opublikowanych przez Państwową Komisję Wyborczą po godzinie 2 w nocy. Tym samym nie dojdzie do zmiany władzy w stolicy Dolnego Śląska.

Wybory 2024. Zdecydowane zwycięstwo Sutryka w drugiej turze we Wrocławiu

Wybory 2024. Zdecydowane zwycięstwo Sutryka w drugiej turze we Wrocławiu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Konrad Fijołek wygrał wybory prezydenckie w Rzeszowie wg wyników exit poll przeprowadzonych przez Ipsos. Zdobył 56,1 procent głosów. Jego konkurent Waldemar Szumny uzyskał 43,9 procent.

Sondaż exit poll: Konrad Fijołek będzie prezydentem Rzeszowa

Źródło:
tvn24.pl

Maciej Gramatyka z Koalicji Obywatelskiej został nowym prezydentem Tychów (woj. śląskie). Polityk zdobył 58,64 proc. głosów, pokonując tym samym kandydata PiS Sławomira Wróbla. Gramatyka rządzi miastem od kilku miesięcy jako komisarz po tym, jak urzędujący od 2000 roku Andrzej Dziuba zdobył mandat senatorski.

Tychy mają nowego prezydenta. Zmiana po 24 latach

Tychy mają nowego prezydenta. Zmiana po 24 latach

Źródło:
PAP

Radosław Witkowski popierany m.in. przez Koalicję Obywatelską wygrywa z poparciem 60,5 proc. wyborców II turę wyborów prezydenta Radomia - wynika z badania exit poll przeprowadzonego przez Ogólnopolską Grupę Badawczą na zlecenie serwisu LokalnaPolityka.pl. Jego rywal Artur Standowicz z Prawa i Sprawiedliwości uzyskał 39,5 proc. poparcia.

W Radomiu bez zmian. Witkowski pozostanie prezydentem

W Radomiu bez zmian. Witkowski pozostanie prezydentem

Źródło:
PAP

Moda na hałas może nie jest powszechna, bo tylko w pewnych kręgach automaniaków, którzy lubują się w tak zwanych sportowych wydechach. Za to trudno jej nie zauważyć. Jeszcze trudniej z nią wytrzymać. I nie chodzi tylko o komfort.

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Groźna moda wśród niektórych kierowców. "To jest koszmar"

Źródło:
Fakty TVN

Chorwacja mierzy się z katastrofą demograficzną. Liczba zgonów drastycznie przewyższa liczbę urodzeń, a trend zwiastuje jedynie pogorszenie sytuacji - podaje w niedzielę dziennik "Jutarnji list". "Jeżeli w Chorwacji problem ten nadal będzie lekceważony, czekają nas dramatyczne problemy społeczne" - czytamy.

Katastrofa demograficzna w Chorwacji. "Czekają nas dramatyczne problemy społeczne"

Katastrofa demograficzna w Chorwacji. "Czekają nas dramatyczne problemy społeczne"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl
Extra virgin czy ekstrapodróbka? Kolorują, rozcieńczają i zarabiają

Extra virgin czy ekstrapodróbka? Kolorują, rozcieńczają i zarabiają

Źródło:
tvn24.pl
Premium