Bitwę przy urnach wygrała w cuglach. "Tu jest Łódź, tu Łódź decyduje!"

[object Object]
Zdanowska zdeklasowała rywaliTVN24 Łódź
wideo 2/3

Z kontrkandydatami wygrała bez wysiłku - w pierwszej turze, z gigantyczną przewagą. Ale dopiero teraz dla Hanny Zdanowskiej zaczyna się najtrudniejszy bój. Za sobą ma łodzian, przeciwko wojewodę z nadania PiS, który odmawia jej prawa do pełnienia funkcji.

Dzisiaj się cieszy. Ma z czego, bo - według sondażu IPSOS dla TVN24 - przy urnach poparło ją 70,1 proc. łodzian.

- Łódź wygrała! Pokazaliście, kto decyduje w Łodzi. Wy decydujecie, jesteście wspaniali - mówiła tuż po zakończeniu ciszy wyborczej Hanna Zdanowska.

Kandydat Zjednoczonej Prawicy, Waldemar Buda otrzymał 24,2 proc. głosów. Reszta pretendentów bardzo daleko w tyle, żaden nie zdobył więcej niż 1,5 proc. głosów. Wynik na tym poziomie uzyskał Rafał Górski.

Na wyborczym sukcesie jednak cieniem kładzie się prawomocny wyrok za poświadczenie nieprawdy.

Wyrok, przez który rozpoczynająca się właśnie trzecia kadencja Hanny Zdanowskiej ciągle stoi pod znakiem zapytania. Realna jest obawa, że rządy Zdanowskiej skończą się tak, jak się zaczęły - czyli na zastępczych, komisarycznych władzach w mieście.

Opinia publiczna dowiedziała się o jej problemach w grudniu 2016 roku. Wtedy to we wszystkich mediach można było zobaczyć zapłakaną Hannę Zdanowską.

Na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej miała odnieść się do tego, że gorzowska prokuratura przedstawiła jej zarzuty w związku z dwoma kredytami. Śledczy twierdzili, że poświadczała nieprawdę w dokumentach.

Emocje wzięły wtedy górę. Prezydent Łodzi płakała i mówiła, że "nie zrobiła nic złego". Wielu komentatorów wieszczyło wtedy, że to koniec jej politycznej kariery.

Ale szybko okazało się, że łodzianie nie zamierzają się odwrócić od swojej prezydent. Mieszkańcy odebrali fakt przedstawienia zarzutów Zdanowskiej jako polityczny zamach Prawa i Sprawiedliwości na niewygodnego, bo bardzo popularnego polityka.

Zaczęły się protesty pod hasłem "murem za Hanką". Cieszyły się popularnością, bo od 2010 roku Łódź bardzo się zmieniła - powstało wiele kluczowych dla miasta inwestycji, m.in. Nowe Centrum Łodzi, skończono budowę dworca Łódź Fabryczna, realizowano remonty kamienic na niespotykaną dotąd skalę. Łódź szybko piękniała.

Protesty ucichły, kiedy okazało się, że zarzuty dla prezydent Łodzi nie są związane z ofensywą polityczną ze strony PiS. Problemy na siebie ściągnęła sama Zdanowska. I to jeszcze w 2013 roku, kiedy w polskiej polityce karty rozdawała Platforma Obywatelska...

Lawina

Był rok 2013. Zdanowska w Łodzi rządziła od trzech lat. Wystąpiła o dostęp do informacji niejawnych. Nie była do tego zobligowana, nie wymagała tego też pełniona przez nią funkcja.

Mimo to prezydent Łodzi przystąpiła do tzw. postępowania sprawdzającego. Trzeba przez nie przejść bez zarzutu, aby otrzymać certyfikat umożliwiający wgląd w tajne dokumenty. Czynności z udziałem prezydent Łodzi przeprowadzali funkcjonariusze ABW. W czasie pracy sprawdzali m.in. finanse Hanny Zdanowskiej. ABW przeczesywało przelewy sprzed wielu lat.

I tak agenci natrafili na coś podejrzanego.

Nie mogli się doszukać pieniędzy, które w 2008 roku miał przelać Zdanowskiej jej partner. A ślad powinien być, bo wtedy jeszcze poseł Zdanowska w dokumentacji kredytu zaświadczyła, że je otrzymała.

Sprawa trafiła do prokuratury w Gorzowie Wielkopolskim. Ostatecznie śledczy wysłali akt oskarżenia, w którym oskarżyli Hannę Zdanowską o poświadczenie nieprawdy. Skończyło się wyrokiem skazującym ją na grzywnę.

Gotowi na wojnę

Na kilka dni przed wyborami bój z prezydent Łodzi zapowiedział wojewoda Zbigniew Rau.

- Osoba prawomocnie skazana nie może zgodnie z porządkiem prawnym wykonywać wielu zawodów: nauczyciela, strażaka czy pracownika ochrony. Muszą oni posiadać zaświadczenie o niekaralności. Nie inaczej jest, jeżeli chodzi o prezydenta skazanego za przestępstwo umyślne - podkreślał Rau.

Wojewoda dodał, że jeszcze przed wyborami powinien skrócić kadencję łódzkiej prezydent. Nie zdecydował się - jak podkreślał - na to tylko dlatego, że przed zakończeniem procedury i tak skończyłaby się kadencja Zdanowskiej.

Wygrana Hanny Zdanowskiej, jak przewidywał Rau, będzie prowadziła do "wielorakich problemów, w tym poważnych konsekwencji prawnych". Chcąc tego uniknąć, wojewoda zaapelował nawet do Hanny Zdanowskiej o rezygnację z wyborów.

/Geneza problemów Hanny Zdanowskiej - czytaj więcej/

Dzisiaj jeszcze trudno przewidywać, jakie dokładnie kroki wojewoda podejmie wobec Zdanowskiej. Jasne jest, że nikt nie może zablokować jej zaprzysiężenia na kolejną, trzecią już kadencję.

Do momentu ślubowania obowiązują ją regulacje kodeksu wyborczego. A jego zapisy są korzystne dla nowej/starej prezydent Łodzi. Kodeks odmawia biernego prawa wyborczego tylko osobom skazanym na pozbawienie lub ograniczenie wolności, a nie na grzywnę.

Kiedy jednak formalnie przejmie władzę - idąc tropem argumentacji wojewody - obowiązywać ją zacznie ustawa o pracownikach samorządowych. A ustawa nie pozwala na pracę w urzędzie osób po wyrokach.

Biznes, polityka i spółdzielnia

Hanna Zdanowska jest rodowitą łodzianką.

Kończyła inżynierię środowiska na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Łódzkiej. Po studiach budowała łódzkie osiedla - Retkinię i Radogoszcz. Prowadziła też własną firmę; była również dyrektorem biura Łódzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej, największej organizacji samorządu gospodarczego w regionie.

W 2006 roku została radną Rady Miejskiej w Łodzi, później wiceprezydentem miasta za rządów Jerzego Kropiwnickiego (wówczas w Łodzi obowiązywała koalicja PO-PiS).

Podlegały jej edukacja, sport oraz fundusze unijne. Jesienią 2007 roku została wybrana do parlamentu z listy Platformy Obywatelskiej. Pełniła funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Nadzwyczajnej "Przyjazne Państwo" do spraw związanych z ograniczeniem biurokracji.

Zdanowska swoją polityczną karierę w dużej części zawdzięcza byłemu ministrowi infrastruktury (za Donalda Tuska) i sprawiedliwości (za Ewy Kopacz), Cezaremu Grabarczykowi.

Jej dotychczasowe kadencje upływały pod znakiem dużych inwestycji. Na tyle dużych, że często spotykała ją za to krytyka.

Już w marcu 2012 r. - po niespełna półtora roku jej rządów - grupa kilkunastu łodzian wystąpiła z inicjatywą zorganizowania referendum w sprawie odwołania prezydent. Zarzucili jej, że "rządzi miastem jak prywatnym folwarkiem".

Pomysł zorganizowania referendum poparły również lokalne struktury PiS. Do referendum nie doszło, bo jego organizatorzy nie zebrali wystarczającej liczby podpisów.

Rok później ponowiono próbę odwołania władz miasta oraz Rady Miejskiej. Z inicjatywą wystąpiła grupa kilkunastu łodzian pod nazwą "Komitet Wyborczy Wyborców Ratujmy Nasze Miasto". Zarzucali kosztowne inwestycje i nakładanie dodatkowych obciążeń na mieszkańców poprzez m.in. podwyżki czynszów. Ta próba też się nie udała.

Drugą kadencję Zdanowska wygrała - tak jak teraz - w pierwszej turze. Pokonała wtedy w bezpośrednim wyścigu wyborczym obecną rzeczniczkę rządu PiS, Joannę Kopcińską.

Zdanowska prywatnie uwielbia polskie morze. Przyznaje, że kocha zwierzęta. Jej pasje to taniec towarzyski, książka, dobre kino - najchętniej z Jackiem Nicholsonem, a relaksuje się przy muzyce Marka Grechuty i Grzegorza Turnaua. Ma syna Roberta, który ukończył łódzką Akademię Sztuk Pięknych.

Autor: bż/gp / Źródło: TVN24 Łódź

Pozostałe wiadomości

Dwa ciosy w udo i prawą dłoń zadał napastnik idącemu ulicą mężczyźnie w Boguszowie-Gorcach (woj. dolnośląskie). Ten trafił z ciężkimi obrażeniami do szpitala. Przeżył, ale niemal stracił prawą dłoń. Ciosy zostały zadane mieczem samurajskim. Policja zatrzymała podejrzanego i jeszcze dwóch mężczyzn. Nagranie ataku zarejestrowała kamera monitoringu.

Dwa ciosy w udo, jeden w dłoń. Atak mieczem samurajskim na ulicy

Dwa ciosy w udo, jeden w dłoń. Atak mieczem samurajskim na ulicy

Źródło:
PAP, TV DAMI Region

Ryszard Terlecki, były szef klubu PiS i były wicemarszałek Sejmu, odniósł się do sytuacji PiS-u w Małopolsce, gdzie partia ma większość, ale wciąż nie może wybrać marszałka. Napisał, że "zdrada nie popłaca" i dodał, że "dla oszustów, którzy dbają jedynie o własne korzyści, nie powinno być w niej miejsca". Jego zdaniem sytuacja w Małopolsce wymaga "zdecydowanej reakcji".

Terlecki o "zdradzie" i "oszustach, którzy dbają jedynie o własne korzyści"

Terlecki o "zdradzie" i "oszustach, którzy dbają jedynie o własne korzyści"

Źródło:
TVN24

W zbiorniku wodnym na terenie żwirowni w Glinicy (woj. śląskie) utonęła 9-letnia dziewczynka - poinformowała w niedzielę policja. Trwa wyjaśnianie okoliczności tragedii.

Tragedia na Śląsku, utonęła 9-latka. Kąpała się w miejscu zabronionym

Tragedia na Śląsku, utonęła 9-latka. Kąpała się w miejscu zabronionym

Źródło:
tvn24.pl

Strażacy ugasili w niedzielę niewielki pożar, który wybuchł w Parku Narodowym Gór Stołowych na Dolnym Śląsku. Ogień objął ściółkę leśną na skalnej półce. Nie rozprzestrzenił się dalej dzięki szybkiej akcji gaśniczej, w której wziął udział śmigłowiec.

W parku narodowym wybuchł pożar. "Niewłaściwe zachowanie"

W parku narodowym wybuchł pożar. "Niewłaściwe zachowanie"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

W Derbencie w rosyjskim Dagestanie miał miejsce atak na synagogę, cerkiew oraz posterunek policji. Z rąk uzbrojonych napastników zginęło sześciu funkcjonariuszy policji, a 12 zostało rannych – donosi agencja Reuters, powołując się na komunikat rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Dwóch napastników zostało zastrzelonych - donosi kanał Baza na Telegramie.

Ostrzelali synagogę, cerkiew i posterunek policji

Ostrzelali synagogę, cerkiew i posterunek policji

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Nexta TV, Clash Report

Rok temu Jewgienij Prigożyn organizował "marsz sprawiedliwości" i szedł w kierunku Moskwy. Dwa miesiące później już nie żył, zginął w katastrofie samolotu. Co stało się z zarządzaną przez niego Grupą Wagnera? Według ekspertów, na których powołuje się BBC, w ciągu niespełna dwunastu miesięcy rosyjski reżim skutecznie "rozwiązał" tę organizację najemników, zastępując ją nową formacją.

Rok temu szli na Moskwę, co dzieje się z nimi teraz?

Rok temu szli na Moskwę, co dzieje się z nimi teraz?

Źródło:
BBC

Niedziela to siódmy dzień poszukiwań 19-letniego Brytyjczyka Jaya Slatera, który na początku tygodnia zaginął na Teneryfie. W poszukiwaniach uczestniczą m.in. ojciec i brat zaginionego. - Mam nadzieję, że ktoś mu pomógł - powiedział Warren Slater w rozmowie ze Sky News. - Chcę tylko, żeby wrócił i tyle. To mój syn - dodał mężczyzna.

Siedem dni koszmaru. "Chcę tylko, żeby wrócił"

Siedem dni koszmaru. "Chcę tylko, żeby wrócił"

Źródło:
Sky News, BBC

W ramach rosyjskich działań dezinformacyjnych przed wyborami do Parlamentu Europejskiego stworzono strony internetowe, które były bliźniaczo podobne do stron uznanych serwisów medialnych. W Polsce podszyto się pod strony tygodnika "Polityka" i Polskiego Radia. Opisujemy szczegóły rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej wymierzonej w eurowybory.

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Źródło:
Konkret24

Na ulicy Robotniczej we Wrocławiu 38-letnia kobieta zostawiła w nagrzanym samochodzie czteroletnie dziecko. Jeden z zaniepokojonych świadków postanowił wybić szybę. Kobieta tłumaczyła, że oddaliła się tylko na 15 minut. - Tak naprawdę to nieistotne, czy to jest 5, 10 minut czy 15 minut. Ta sytuacja nie powinna w ogóle się wydarzyć - podkreśla w rozmowie z TVN24 komisarz Wojciech Jabłoński, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji we Wrocławiu.

Małe dziecko w nagrzanym aucie. Matka tłumaczyła, że oddaliła się tylko na 15 minut

Małe dziecko w nagrzanym aucie. Matka tłumaczyła, że oddaliła się tylko na 15 minut

Źródło:
TVN24

13 osób zostało aresztowanych w związku z pożarem lasu na greckiej wyspie Hydra - poinformowały w niedzielę lokalne media. Według władz ogień wybuchł w efekcie wystrzelonych z jachtu fajerwerków.

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Źródło:
ekathimerini.com, tvnmeteo.pl

W sobotę wieczorem wznowiono dostawy wody na włoskiej wyspie Capri. Wróciła też część turystów, jednak - jak zauważają miejscowe media - straty dla wizerunku tej turystycznej perły są ogromne. Wiele osób zrezygnowało z przyjazdu na wyspę.

Na Capri wróciła woda i część turystów. Ale straty są "ogromne"

Na Capri wróciła woda i część turystów. Ale straty są "ogromne"

Źródło:
PAP

Włoska straż przybrzeżna przeprowadziła serię akcji ratunkowych na jeziorze Como w Lombardii w północnych Włoszech. Dziesiątkom żeglarzy groziło niebezpieczeństwo z powodu silnego wiatru i wysokich fal.

Seria akcji ratunkowych na włoskim jeziorze

Seria akcji ratunkowych na włoskim jeziorze

Źródło:
ANSA, Reuters

Upały wrócą do Polski w połowie następnego tygodnia. Po krótkiej przerwie w części kraju mogą pojawić się znów także gwałtowne burze. Synoptycy IMGW zapowiadają ostrzeżenia drugiego stopnia.

Już wkrótce ostrzeżenia drugiego stopnia mogą objąć prawie całą Polskę

Już wkrótce ostrzeżenia drugiego stopnia mogą objąć prawie całą Polskę

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

25-letni motocyklista zginął w Wohyniu (woj. lubelskie) po uderzeniu w zaparkowane auto. Policjanci, który zjawili się na miejscu, zauważyli ciało mężczyzny, kask i uszkodzone elementy. Nie było jednak śladu po motocyklu. Znalazł się u 23-letniego właściciela. Był ukryty za belami słomy. Mężczyzna był pijany. Został zatrzymany. 

Na miejscu wypadku zauważyli ciało i kask. Nigdzie nie było motocykla

Na miejscu wypadku zauważyli ciało i kask. Nigdzie nie było motocykla

Źródło:
tvn24.pl

Załoga helikoptera Lotniczego Pogotowia Ratunkowego pomogła w sobotę pacjentowi i nie mogła wrócić do bazy na lotnisku Katowice-Muchowiec. Trwa tam impreza masowa, a zarządca lotniska zdecydował o zamknięciu przestrzeni powietrznej – również dla lotów ratunkowych - o czym załoga dowiedziała się w trakcie misji. Ostatecznie, na podstawie jednorazowej zgody, wróciła z przyszpitalnego lądowiska do bazy, ale dziś nie mogła już z niej wylecieć. Zakaz miał obowiązywać do jutra, do godz. 6, jednak zarządca lotniska zmienił zdanie i śmigłowiec LPR może latać.

Helikopter ratowników był uziemiony przez imprezę na lotnisku

Helikopter ratowników był uziemiony przez imprezę na lotnisku

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nagranie, które zamieszczono na TikToku, a potem w innych mediach społecznościowych sugeruje, że w województwie lubelskim powstaje obóz dla migrantów, którzy rzekomo zostaną relokowani z innych państw. Przeznaczenie obiektu jest inne. Wyjaśniamy.

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

Źródło:
Konkret24
Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nowa fala gorącego powietrza dotrze do Polski i znowu będzie ponad 30 stopni. Kiedy możemy spodziewać się powrotu upału? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO

Arcybiskup Burgos Mario Iceta w sobotę ogłosił nałożenie ekskomuniki na grupę zbuntowanych sióstr z zakonu Ubogich Sióstr Świętej Klary w miejscowości Belorado na północy Hiszpanii. Konflikt między klaryskami a archidiecezją dotyczy między innymi nieuznawania przez zakonnice postawień Soboru Watykańskiego II.

Zbuntowane zakonnice wykluczone z Kościoła

Zbuntowane zakonnice wykluczone z Kościoła

Źródło:
PAP