Bitwę przy urnach wygrała w cuglach. "Tu jest Łódź, tu Łódź decyduje!"

[object Object]
Zdanowska zdeklasowała rywaliTVN24 Łódź
wideo 2/3

Z kontrkandydatami wygrała bez wysiłku - w pierwszej turze, z gigantyczną przewagą. Ale dopiero teraz dla Hanny Zdanowskiej zaczyna się najtrudniejszy bój. Za sobą ma łodzian, przeciwko wojewodę z nadania PiS, który odmawia jej prawa do pełnienia funkcji.

Dzisiaj się cieszy. Ma z czego, bo - według sondażu IPSOS dla TVN24 - przy urnach poparło ją 70,1 proc. łodzian.

- Łódź wygrała! Pokazaliście, kto decyduje w Łodzi. Wy decydujecie, jesteście wspaniali - mówiła tuż po zakończeniu ciszy wyborczej Hanna Zdanowska.

Kandydat Zjednoczonej Prawicy, Waldemar Buda otrzymał 24,2 proc. głosów. Reszta pretendentów bardzo daleko w tyle, żaden nie zdobył więcej niż 1,5 proc. głosów. Wynik na tym poziomie uzyskał Rafał Górski.

Na wyborczym sukcesie jednak cieniem kładzie się prawomocny wyrok za poświadczenie nieprawdy.

Wyrok, przez który rozpoczynająca się właśnie trzecia kadencja Hanny Zdanowskiej ciągle stoi pod znakiem zapytania. Realna jest obawa, że rządy Zdanowskiej skończą się tak, jak się zaczęły - czyli na zastępczych, komisarycznych władzach w mieście.

Opinia publiczna dowiedziała się o jej problemach w grudniu 2016 roku. Wtedy to we wszystkich mediach można było zobaczyć zapłakaną Hannę Zdanowską.

Na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej miała odnieść się do tego, że gorzowska prokuratura przedstawiła jej zarzuty w związku z dwoma kredytami. Śledczy twierdzili, że poświadczała nieprawdę w dokumentach.

Emocje wzięły wtedy górę. Prezydent Łodzi płakała i mówiła, że "nie zrobiła nic złego". Wielu komentatorów wieszczyło wtedy, że to koniec jej politycznej kariery.

Ale szybko okazało się, że łodzianie nie zamierzają się odwrócić od swojej prezydent. Mieszkańcy odebrali fakt przedstawienia zarzutów Zdanowskiej jako polityczny zamach Prawa i Sprawiedliwości na niewygodnego, bo bardzo popularnego polityka.

Zaczęły się protesty pod hasłem "murem za Hanką". Cieszyły się popularnością, bo od 2010 roku Łódź bardzo się zmieniła - powstało wiele kluczowych dla miasta inwestycji, m.in. Nowe Centrum Łodzi, skończono budowę dworca Łódź Fabryczna, realizowano remonty kamienic na niespotykaną dotąd skalę. Łódź szybko piękniała.

Protesty ucichły, kiedy okazało się, że zarzuty dla prezydent Łodzi nie są związane z ofensywą polityczną ze strony PiS. Problemy na siebie ściągnęła sama Zdanowska. I to jeszcze w 2013 roku, kiedy w polskiej polityce karty rozdawała Platforma Obywatelska...

Lawina

Był rok 2013. Zdanowska w Łodzi rządziła od trzech lat. Wystąpiła o dostęp do informacji niejawnych. Nie była do tego zobligowana, nie wymagała tego też pełniona przez nią funkcja.

Mimo to prezydent Łodzi przystąpiła do tzw. postępowania sprawdzającego. Trzeba przez nie przejść bez zarzutu, aby otrzymać certyfikat umożliwiający wgląd w tajne dokumenty. Czynności z udziałem prezydent Łodzi przeprowadzali funkcjonariusze ABW. W czasie pracy sprawdzali m.in. finanse Hanny Zdanowskiej. ABW przeczesywało przelewy sprzed wielu lat.

I tak agenci natrafili na coś podejrzanego.

Nie mogli się doszukać pieniędzy, które w 2008 roku miał przelać Zdanowskiej jej partner. A ślad powinien być, bo wtedy jeszcze poseł Zdanowska w dokumentacji kredytu zaświadczyła, że je otrzymała.

Sprawa trafiła do prokuratury w Gorzowie Wielkopolskim. Ostatecznie śledczy wysłali akt oskarżenia, w którym oskarżyli Hannę Zdanowską o poświadczenie nieprawdy. Skończyło się wyrokiem skazującym ją na grzywnę.

Gotowi na wojnę

Na kilka dni przed wyborami bój z prezydent Łodzi zapowiedział wojewoda Zbigniew Rau.

- Osoba prawomocnie skazana nie może zgodnie z porządkiem prawnym wykonywać wielu zawodów: nauczyciela, strażaka czy pracownika ochrony. Muszą oni posiadać zaświadczenie o niekaralności. Nie inaczej jest, jeżeli chodzi o prezydenta skazanego za przestępstwo umyślne - podkreślał Rau.

Wojewoda dodał, że jeszcze przed wyborami powinien skrócić kadencję łódzkiej prezydent. Nie zdecydował się - jak podkreślał - na to tylko dlatego, że przed zakończeniem procedury i tak skończyłaby się kadencja Zdanowskiej.

Wygrana Hanny Zdanowskiej, jak przewidywał Rau, będzie prowadziła do "wielorakich problemów, w tym poważnych konsekwencji prawnych". Chcąc tego uniknąć, wojewoda zaapelował nawet do Hanny Zdanowskiej o rezygnację z wyborów.

/Geneza problemów Hanny Zdanowskiej - czytaj więcej/

Dzisiaj jeszcze trudno przewidywać, jakie dokładnie kroki wojewoda podejmie wobec Zdanowskiej. Jasne jest, że nikt nie może zablokować jej zaprzysiężenia na kolejną, trzecią już kadencję.

Do momentu ślubowania obowiązują ją regulacje kodeksu wyborczego. A jego zapisy są korzystne dla nowej/starej prezydent Łodzi. Kodeks odmawia biernego prawa wyborczego tylko osobom skazanym na pozbawienie lub ograniczenie wolności, a nie na grzywnę.

Kiedy jednak formalnie przejmie władzę - idąc tropem argumentacji wojewody - obowiązywać ją zacznie ustawa o pracownikach samorządowych. A ustawa nie pozwala na pracę w urzędzie osób po wyrokach.

Biznes, polityka i spółdzielnia

Hanna Zdanowska jest rodowitą łodzianką.

Kończyła inżynierię środowiska na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Łódzkiej. Po studiach budowała łódzkie osiedla - Retkinię i Radogoszcz. Prowadziła też własną firmę; była również dyrektorem biura Łódzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej, największej organizacji samorządu gospodarczego w regionie.

W 2006 roku została radną Rady Miejskiej w Łodzi, później wiceprezydentem miasta za rządów Jerzego Kropiwnickiego (wówczas w Łodzi obowiązywała koalicja PO-PiS).

Podlegały jej edukacja, sport oraz fundusze unijne. Jesienią 2007 roku została wybrana do parlamentu z listy Platformy Obywatelskiej. Pełniła funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Nadzwyczajnej "Przyjazne Państwo" do spraw związanych z ograniczeniem biurokracji.

Zdanowska swoją polityczną karierę w dużej części zawdzięcza byłemu ministrowi infrastruktury (za Donalda Tuska) i sprawiedliwości (za Ewy Kopacz), Cezaremu Grabarczykowi.

Jej dotychczasowe kadencje upływały pod znakiem dużych inwestycji. Na tyle dużych, że często spotykała ją za to krytyka.

Już w marcu 2012 r. - po niespełna półtora roku jej rządów - grupa kilkunastu łodzian wystąpiła z inicjatywą zorganizowania referendum w sprawie odwołania prezydent. Zarzucili jej, że "rządzi miastem jak prywatnym folwarkiem".

Pomysł zorganizowania referendum poparły również lokalne struktury PiS. Do referendum nie doszło, bo jego organizatorzy nie zebrali wystarczającej liczby podpisów.

Rok później ponowiono próbę odwołania władz miasta oraz Rady Miejskiej. Z inicjatywą wystąpiła grupa kilkunastu łodzian pod nazwą "Komitet Wyborczy Wyborców Ratujmy Nasze Miasto". Zarzucali kosztowne inwestycje i nakładanie dodatkowych obciążeń na mieszkańców poprzez m.in. podwyżki czynszów. Ta próba też się nie udała.

Drugą kadencję Zdanowska wygrała - tak jak teraz - w pierwszej turze. Pokonała wtedy w bezpośrednim wyścigu wyborczym obecną rzeczniczkę rządu PiS, Joannę Kopcińską.

Zdanowska prywatnie uwielbia polskie morze. Przyznaje, że kocha zwierzęta. Jej pasje to taniec towarzyski, książka, dobre kino - najchętniej z Jackiem Nicholsonem, a relaksuje się przy muzyce Marka Grechuty i Grzegorza Turnaua. Ma syna Roberta, który ukończył łódzką Akademię Sztuk Pięknych.

Autor: bż/gp / Źródło: TVN24 Łódź

Pozostałe wiadomości

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Podczas świątecznego dnia przeciętny Polak zje sześć tysięcy kalorii, a niektórzy nawet 10 tysięcy – wskazuje profesor Danuta Figurska–Ciura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zapotrzebowanie dla zdrowego, dorosłego człowieka o masie 60-70 kilogramów to około dwa tysiące kalorii dziennie.

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Źródło:
PAP

Stany Zjednoczone będą chciały przejąć kontrolę nad Kanałem Panamskim, jeśli uznają, że Panama nie przestrzega warunków traktatu z 1977 roku o statusie prawnym tego szlaku wodnego - ostrzegł na platformie Truth Social prezydent elekt Donald Trump. Chodzi między innymi o pobieranie przez władze Panamy zbyt wysokich opłat za korzystanie z kanału.

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Źródło:
PAP, Voice of America 

Premier Słowacji Robert Fico może w poniedziałek pojechać do Moskwy, żeby spotkać się z Władimirem Putinem - przekazał w piątek prezydent Serbii Aleksandar Vuczić na antenie jednej z serbskich stacji radiowych. Tematem rozmów ma być kwestia gazu i kończącej się umowy na tranzyt tego surowca z Rosji przez Ukrainę.

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Źródło:
PAP

Samolot marynarki wojennej USA został trafiony nad Morzem Czerwonym najprawdopodobniej w wyniku "bratobójczego ognia". Zmusiło to dwóch pilotów do katapultowania się - poinformowała agencja Associated Press.

"Bratobójczy ogień". Amerykański myśliwiec ostrzelany nad Morzem Czerwonym

"Bratobójczy ogień". Amerykański myśliwiec ostrzelany nad Morzem Czerwonym

Źródło:
PAP

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wpuściła do domu mężczyznę, podającego się za pracownika wodociągów. Straciła kilkanaście tysięcy złotych i biżuterię. Policja przestrzega przed oszustami podszywającymi się pod przedstawicieli administracji. Podpowiada też, co zrobić, by nie paść ich ofiarą.

Wpuściła do domu "pracownika wodociągów", straciła kilkanaście tysięcy złotych

Wpuściła do domu "pracownika wodociągów", straciła kilkanaście tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Na Kamczatce został odnaleziony samolot An-2, który zniknął z radarów trzy dni temu. Na jego pokładzie znajdowały się trzy osoby. Wszyscy żyją - oznajmił w niedzielę Siergiej Lebiediew, regionalny minister do spraw sytuacji nadzwyczajnych.

Samolot zniknął nad Kamczatką. Po trzech dniach znaleźli załogę

Samolot zniknął nad Kamczatką. Po trzech dniach znaleźli załogę

Źródło:
RBK, Izwestija, Kam24

Wielki mufti Libii, szejk Sadik al-Ghariani wezwał w piątek wszystkich Libijczyków do zjednoczenia się i walki z Rosjanami, którzy przybyli do wschodniej części kraju z Syrii, skąd uciekli po obaleniu reżimu Baszara el-Asada.

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Źródło:
PAP

Papież Franciszek jest przeziębiony i nie spotka się z wiernymi w niedzielę przed świętami Bożego Narodzenia. Watykan tłumaczy, że decyzja ma też związek z obowiązkami papieża w przyszłym tygodniu.

Papież nie spotka się z wiernymi. Watykan tłumaczy

Papież nie spotka się z wiernymi. Watykan tłumaczy

Źródło:
PAP

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Pijani rodzice, którzy "opiekowali się" trójką dzieci, pogryźli interweniujących policjantów. Odpowiedzą za narażenie nieletnich na niebezpieczeństwo oraz za naruszenie nietykalności mundurowych.

Pijani rodzice pogryźli interweniujących  policjantów

Pijani rodzice pogryźli interweniujących policjantów

Źródło:
KMP Lublin/tvn24.pl

Służby nie odkryły żadnych powiązań sprawcy zamachu w Magdebugu z islamskimi radykałami. Przeciwnie, mężczyzna miał być islamofobem i w dodatku sympatykiem skrajnie prawicowej partii AfD. - Prawdopodobnie stopniowo, być może w sposób niezauważony przez nikogo, radykalizował się - ocenił Łukasz Jasiński z PISM. Napastnik to pochodzący z Arabii Saudyjskiej lekarz psychiatra legalnie mieszkający i pracujący w Niemczech. Według Agencji Reuters, saudyjskie władze miały ostrzegać wcześniej Niemcy przed mężczyzną, który publikował ekstremistyczne wpisy.

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

Premier Węgier Viktor Orban nie lubi rozliczeń. Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu dla Marcina Romanowskiego - napisał w sobotę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwanaście milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 21 grudnia 2024 roku.

Wielka kumulacja w Lotto

Wielka kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

22 grudnia przypada ostatnia w tym roku niedziela handlowa. Na podpis prezydenta czeka ustawa zakładająca wolne od pracy 24 grudnia oraz trzy niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia.

Dziś jest niedziela handlowa

Dziś jest niedziela handlowa

Źródło:
PAP

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl