"Polska w pigułce" idzie głosować. "Chociaż dzisiaj politycy wiedzą, że istniejemy"

Źródło:
tvn24.pl
Wieruszów nazywany jest "Polską w pigułce"
Wieruszów nazywany jest "Polską w pigułce"tvn24.pl
wideo 2/6
Wieruszów nazywany jest "Polską w pigułce"tvn24.pl

Każdy z ich głosów jest wart mniej więcej tyle, co cztery tysiące głosów w "normalnych" wyborach. W niedzielę w Wieruszowie (woj. łódzkie) odbędą się prawybory. Ważne z perspektywy polityków, bo przeprowadzane w mieście, które nazywane jest "Polską w pigułce". Czy słusznie? I co o swojej niezwykłej zwykłości mówią mieszkańcy? Sprawdziliśmy. 

- Wieruszów jest specyficzny i niedostępny - mówi szybko Łukasz, nie odrywając się od skrzynek, które ładuje na samochód dostawczy. - A trzeci przymiotnik? - dopytuję. Łukasz przez chwilę się zastanawia i rzuca "małomiasteczkowy". Potem daje znać ręką, żeby już mu nie przeszkadzać. Więcej czasu ma Magdalena. - Piękny, zielony, otwarty - rzuca proszona o określenie miasta, w którym mieszka od dziecka. 

Bogusław, pracujący w sklepie spożywczym na rogu też chwali swoje miasto. - Jest dostępne, spokojne i tolerancyjne. Niedawno mocno zwiększyła się u nas liczba cudzoziemców, ale - z tego co widzę - nikt nie robi im żadnej przykrości - opowiada. Wychodzimy i na wieruszowskim rynku prosimy kilkanaście innych osób o podanie trzech przymiotników, które najlepiej opisują miasto. Dowiadujemy się od miejscowych, że Wieruszów jest między innymi: brudny, zadbany, bezpieczny, obciachowy, europejski, dresiarski, szalony, kochany i zapomniany. Potem każdemu z naszych rozmówców zadajemy jeszcze jedno pytanie: czy tymi samymi przymiotnikami określiliby Polskę? Pytanie jest o tyle uzasadnione, że Wieruszów czasami nazywany jest "Polską w pigułce".

Czytaj też: Unijna debata w sprawie zboża. Kołodziejczak "z gradem pytań" do komisarza Wojciechowskiego

Rozmówcy są zaskoczeni, ale w zdecydowanej większości twierdzą, że coś jest na rzeczy. Bogusław - ten ze sklepu, który mówił o tolerancyjnym Wieruszowie - mówi, że cała Polska w obliczu wojny w Ukrainie musiała strać się bardziej gościnna. - Kraj zdał egzamin, tak, jak nasze miasto - mówi. 

Do miasteczka, przy okazji prawyborów, zjeżdżają przedstawiciele największych partiitvn24.pl

Sławek - akurat zatrzymał auto, żeby wypuścić pasażerkę do apteki - Wieruszów określił "sympatycznym, specyficznym i rodzinnym". - Jak pan zapytał, to coś w tym jest. Specyficzność polega na tym, że wśród znajomych napotykam na najróżniejsze opinie dotyczące świata czy polityki. Da się też odnaleźć wszystkie cechy narodowe - te najlepsze i najgorsze - śmieje się. 

Miniatura

Doktor Marcin Kotras z Katedry Socjologii Polityki i Moralności na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego mówi, że utarte porównanie Wieruszowa do "Polski w pigułce" znajduje odzwierciedlenie w liczbach.

- Niedawno szukaliśmy miejsc, w których cechy statusowe odpowiadają cechom statusowym właściwym dla całej Polski. Mówimy tutaj o takich kwestiach jak wykształcenie mieszkańców, wysokość wynagrodzeń i sposób ich dystrybucji. Patrzyliśmy też na kwestie demograficzne: wiek i płeć mieszkańców. Okazało się, że - patrząc z perspektywy województw, to właśnie województwo łódzkie najbardziej przypomina Polskę - opowiada Kotras. 

Wyniki prawyborów w Wieruszowie w porównaniu do wyników ogólnopolskich w 2019 rokuwieruszow.pl

Trzeba jednak zaznaczyć, że to nie Wieruszów najdokładniej spełnia kryteria polskiego społeczeństwa w miniaturze.

- Najbardziej do tej roli pasował powiat zduńskowolski - mówi ekspert. Tam jednak prawyborów nie ma. Dlaczego? Zdaniem eksperta, wyniki wyborów w danej miejscowości uzależnione często są też od innych aspektów, które po prostu trudno zmierzyć. - Wpływ na podobieństwo do ogólnopolskich wyborów może mieć ogólny poziom zadowolenia mieszkańców, czy wartości, którymi kierują się w życiu. Tego z perspektywy socjologa nie można zmierzyć patrząc tylko na słupki Głównego Urzędu Statystycznego - zaznacza.

Marcin Kotras dodaje, że prawybory w Polsce to w jakiejś części zabawa i okazja do promocji miasta. - Nie każdy tę szansę wykorzystuje. Wieruszów ma już pewną markę. Przed wyborami, dzięki wypowiedzi Grzegorza Schetyny, są również Końskie, gdzie w 2020 roku zorganizowano dużą przedwyborczą debatę prezydencką, ale Końskie są większe od Wieruszowa i leżą w trochę bardziej konserwatywnym rejonie kraju - mówi dr Kotras.

W oddaleniu 

Jaki jest zatem Wieruszów? Ma około 14 tysięcy mieszkańców. Miasto wciśnięte jest w południowo-zachodnie rubieże województwa łódzkiego. Do stolicy województwa jest stąd aż 126 kilometrów. Do Wrocławia nieco bliżej, ale ciągle ponad 100 kilometrów. Do Poznania trzeba jechać 180, a do Częstochowy - około 113 kilometrów. 

W mieście mieszka około 14 tys. osóbtvn24.pl

- Pod tym względem przypominamy Polskę. Niby jesteśmy w Europie, ale tak naprawdę jesteśmy na uboczu - komentuje Waldemar i Zbigniew. Nie zgadzają się na publikację ich twarzy, bo - jak przekonują - nie ufają mediom. - Jakby dziennikarze się nie bali mówić prawdy, to byłoby inaczej. A przecież pan nie napisze, jak po komunie złodzieje rozkradli wszystko, co tylko się dało. Uczciwych ludzi skazali na biedę - mówi Zbigniew, Waldemar potakująco kiwa głową. 

Panowie na prawybory się nie wybierają, bo - jak twierdzą - już dawno "przejrzeli na oczy" i "nie będą robić nic dla polityków". Przysłuchuje się naszej rozmowie Mateusz, na około dwudziestokilkuletni mężczyzna. Pracuje w okolicznym ogródku, gdzie można napić się piwa i zjeść lody. Mówi, że "Wieruszów jest dziwny i bojowy". W niedzielę pójdzie zagłosować.  Czytaj też: PiS, KO i Lewica na podium oraz "głęboki pat w Sejmie". Najnowszy sondaż

- Jeden głos wieruszowianina waży tyle, co cztery tysiące głosów w prawdziwych wyborach. Może to zrobić różnicę - opowiada. 

Po raz trzeci

Prawybory odbywają się w Wieruszowie po raz trzeci. Wcześniej zorganizowano jest w 2019 i w 1997 roku. - Mamy silną legitymację, żeby nazywać się Polską w pigułce, bo lokalne wyniki niemal zawsze pokrywają się ogólnopolskimi - opowiada Rafał Przybył, burmistrz Wieruszowa.

Opowiada, że uprawnionych do głosowania jest około 7 tysięcy osób. - Głosujemy od 8 do 18 w domu kultury. Wieruszowianie będą popierać poszczególne partie, a nie konkretnych polityków. Wyniki przedstawimy niedługo po zamknięciu głosowania - przekazuje burmistrz. 

Wyniki do europarlamentu w 2019 roku - wyniki w Wieruszowie i wyniki ogólnopolskiewieruszow.pl

Dodaje, że w czasie głosowania na wieruszowskim rynku będą swoje stanowiska będą mieli przedstawiciele poszczególnych partii. - Nie ma u nas ciszy wyborczej - opowiada. 

Na rynku, jak mówi, będą przez cały dzień trwały dyskusje na najważniejsze tematy - emerytur, szkolnictwa czy bezpieczeństwa. 

- Jeżeli Wieruszów jest Polską w pigułce, to nie zazdroszczę - mówię burmistrzowi. Zaskoczonemu samorządowcowi tłumaczę, że polskie społeczeństwo jest bardzo silnie podzielone. Czyli Wieruszów pewnie też.

- Może politycznie jest, ale samorząd to nie Sejm. Ja nie jestem politykiem, ci mnie nie znoszą, bo wiedzą, że nie jestem ani od jednych, ani od drugich - przekonuje. 

Faktycznie - wieruszowski burmistrz słynie z niestandardowych zachować. Po wybuchu pandemii, w reakcji na zapowiedzi przeprowadzania wyborów mimo wielu zachorowań, opublikował film, w którym leżał w trumnie. Pomysły związane z przeprowadzeniem głosowania skomentował słowami: "urna mać i do urny nędzy!". 

- Dzisiaj martwię się o frekwencję. Dobrze, że akurat będą trwały Dni Wieruszowa. Jak ludzie dopiszą, to będzie fajna zabawa promująca demokrację - mówi Przybył. 

Zabawa, w którą można tylko wygrać 

Profesor Jan Garlicki, kierownik Katedry Socjologii Polityki i Marketingu Politycznego Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego podkreśla, że pomysł organizowania prawyborów w Polsce został zaczerpnięty ze Stanów Zjednoczonych.

Zwraca uwagę, że za oceanem prawybory są ważnym, przewidzianym w zasadach wyborczych elementem kampanii wyborczej. W ten sposób wyłaniani są kandydaci przed wyborami prezydenckimi. Jest to także dla dwóch partii swoisty test skuteczności prowadzonej kampanii. - Ocenia się dzięki temu skuteczność liderów, przygotowuje się poprawki na ostatnią prostą walki o głosy. U nas prawybory są bardziej zabawą - opowiada prof. Garlicki.

W Stanach Zjednoczonych tamtejsi socjologowie od lat 50. zajmowali się wyszukiwaniem miejscowości, które będą najlepiej reprezentowały strukturę całego USA i konfigurację poglądów. Czynili to nie na potrzeby kampanii wyborczej, tylko badania rozwarstwienia społeczeństwa. Analizowane były rożne aspekty, które sprawiają, że dane miejsce można określić mianem "Yankee City", czyli Stanami Zjednoczonymi w pigułce - opowiada ekspert.

Wyniki prezydenckie w 2015 roku - Wieruszów i reszta Polskiwieruszow.pl

Tradycje demokracji w Polsce są znacznie krótsze. Wyborcy są labilni, a podmioty na scenie politycznej się zmieniają. Trudno znaleźć takie "Polska City". Nie okazała się nim Września, gdzie prawybory odbyły się już w 1993 roku i kilka razy były powtarzane.  

- Nie sądzę, żeby takim miastem stał się Wieruszów. Frekwencja zwykle w takich polskich prawyborach była niewysoka wahała się między kilka a kilkanaście procent mieszkańców. A wyniki nie odzwierciedlały późniejszych rzeczywistych rezultatów. Zatem wartość prognostyczna takich prawyborów jest znikoma - mówi ekspert.

To jednak nie oznacza, że prawybory można zignorować. - Odpuszczenie przez jakiś komitet wyborczy wydarzenia mogłoby sprawić, że bardziej aktywni oponenci zdobędą lepszy wynik, niż pokazują sondaże. Taki podmiot będzie mógł potem wykorzystać to w kampanii na poparcie tezy o rosnącej popularności, której nie dostrzegają sondaże - informuje rozmówca tvn24.pl. 

Wskazuje przy tym, że prawybory raczej nie są i nie będą momentem przełomowym. – Komitety, które uzyskają gorszy wynik będą mogły takie wydarzenia dość łatwo zdyskredytować. Można zrzucić winę na niską frekwencję - mówi Jan Garlicki. 

Jego zdaniem, przy dobrej organizacji może to być pożyteczna zabawa, która promuje wybory i zachęca do korzystania z instrumentów demokracji. - Dla komitetów wyborczych może to być swego rodzaju poligon doświadczalny przed zasadniczym "starciem" - kończy specjalista.

"Wiedzą, że istniejemy"

Na kwadratowym, wieruszowskim rynku spotykamy panią Alicję z mężem i małym dzieckiem. Kobieta z uśmiechem przygląda się przygotowaniom do konferencji prasowej jednej z partii politycznych. Ubrani w garnitury mężczyźni krzątają się przy statywach, za chwilę będą na żywo nadawać w mediach społecznościowych. 

- To surrealistyczne. Na co dzień nikt się w Polsce Wieruszowem nie przejmuje. Prawie o nas nie słychać w dużych mediach, nie ma tutaj wizyt znanych osób. Ale przed wyborami stajemy się pępkiem świata. Chociaż dzisiaj wiedzą, że istniejemy - mówi ubawiona. 

Jej mąż odpowiada, że "dobre i to". Ton jego wypowiedzi przypomina zdanie, które na koniec wywiadu wypowiedział burmistrz:

- Szkoda, że tej uwagi nie ma trochę więcej na co dzień. Jesteśmy Polską w pigułce, a nie w czopku - spuentował samorządowiec. 

Autorka/Autor:Bartosz Żurawicz

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

- Najważniejsze pytanie dla mnie jest takie: jak to jest możliwe i jak pan sędzia mógł w ogóle wpaść na taki pomysł? - mówił w "Faktach po Faktach" minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar. Odniósł się do sprawy Tomasza Szmydta, zamieszanego w aferę hejterską, który zwrócił się do białoruskich władz o azyl.

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Adam Bodnar o sędzim Tomaszu Szmydcie. "Jak mógł w ogóle wpaść na taki pomysł?"

Źródło:
TVN24

We wtorek parlamentarzyści zostaną poinformowani o masowym naruszeniu danych personelu Ministerstwa Obrony - podała w poniedziałek wieczorem brytyjska stacja Sky News. Według telewizji cyberatak miał zostać przeprowadzony przez Chiny.

Sky News: Cyberatak na brytyjski resort obrony. Stoją za nim Chiny

Sky News: Cyberatak na brytyjski resort obrony. Stoją za nim Chiny

Źródło:
Sky News

Nie żyje Jacek Zieliński, wielki polski kompozytor, muzyk, współtwórca Skaldów - poinformowała w mediach społecznościowych krakowska Piwnica pod Baranami. Jacek Zieliński miał 77 lat.

Nie żyje Jacek Zieliński. Był współtwórcą grupy Skaldowie

Nie żyje Jacek Zieliński. Był współtwórcą grupy Skaldowie

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W czerwcu wchodzi wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez wszystkich taksówkarzy z zagranicy. Według Uber Polska nowe przepisy pogłębią deficyt pracowników. "W największych miastach z rynku zostanie wyeliminowanych nawet 30 procent kierowców wykonujących prawie 50 procent przejazdów taxi na aplikację" - poinformowała w odpowiedzi przesłanej TVN24 Iwona Kruk, rzeczniczka prasowa Uber Polska. Przytoczyła też raport, z którego wynika, że ceny przejazdów mogą wzrosnąć o połowę.

Tę branżę może czekać exodus. "Zostanie wyeliminowanych nawet 30 procent kierowców"

Tę branżę może czekać exodus. "Zostanie wyeliminowanych nawet 30 procent kierowców"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Rozumiem działanie prezesa Kaczyńskiego z wystawieniem Daniela Obajtka jako działania profrekwencyjne. Obajtek, jak nikt inny, zadziała na zmobilizowanie elektoratu Platformy Obywatelskiej - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek.

Marcin Mastalerek: Kaczyński dba o frekwencję, Tusk już to wykorzystuje

Marcin Mastalerek: Kaczyński dba o frekwencję, Tusk już to wykorzystuje

Źródło:
TVN24

Wracam do polityki - oświadczył w poniedziałek były prezes TVP Jacek Kurski. Poinformował, że "został przyjęty ponownie do Prawa i Sprawiedliwości". Kurski zasilał bowiem szeregi tej formacji już w przeszłości, ale został z niej wykluczony. Teraz jako kandydat PiS będzie starał się o mandat europosła.

Jacek Kurski: zostałem przyjęty ponownie do Prawa i Sprawiedliwości

Jacek Kurski: zostałem przyjęty ponownie do Prawa i Sprawiedliwości

Źródło:
PAP, Wirtualna Polska

Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, potwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że rozmawia z Kancelarią Prezydenta w sprawie poparcia nowelizacji ustawy o KRS. Ocenił, że to "ostatni etap, kiedy można jeszcze coś z panem prezydentem skonsultować i nie narazić się na ryzyko weta".

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Bodnar: potwierdzam, rozmawiam z Kancelarią Prezydenta w sprawie ustawy o KRS

Źródło:
TVN24

- Trzeba o tym myśleć w kategoriach zagrożenia państwa - tak zwrócenie się sędziego Tomasza Szmydta o azyl na Białorusi komentował w "Tak jest" w TVN24 poseł Koalicji Obywatelskiej Marcin Bosacki. - Wygląda na to, że wiedział, że polski wywiad depcze mu już po piętach i nie miał innego wyjścia, tylko zwrócić się do Białorusi o azyl polityczny - powiedział natomiast europoseł PiS Kosma Złotowski.

"Najbardziej prawdopodobna" i "chyba jedyna możliwa interpretacja" działań Szmydta

"Najbardziej prawdopodobna" i "chyba jedyna możliwa interpretacja" działań Szmydta

Źródło:
TVN24

Tomasz Szmydt, który uciekł i poprosił o azyl na Białorusi, pozostaje w spisie orzekających sędziów Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. W najbliższych tygodniach miał się zajmować m.in. sprawami dotyczącymi bezpieczeństwa państwa.

Sprawy klauzul "tajne" i "NATO SECRET". Tym miał się zajmować sędzia Szmydt

Sprawy klauzul "tajne" i "NATO SECRET". Tym miał się zajmować sędzia Szmydt

Źródło:
PAP

Sędzia Tomasz Szmydt, który miał poprosić o azyl na Białorusi, pracował między innymi w tak zwanej neo-KRS, był również jednym z bohaterów afery hejterskiej. "Marzył, by być niezależnym w tym, co robi" - czytamy w wydaniu kwartalnika "Krajowa Rada Sądownictwa" sprzed ponad dekady. Kim jest sędzia Tomasz Szmydt i co jeszcze o nim wiemy?

Tomasz Szmydt. Co wiemy o sędzim, który poprosił o azyl na Białorusi

Tomasz Szmydt. Co wiemy o sędzim, który poprosił o azyl na Białorusi

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Na terenie jednej ze szkół średnich w Łomży 15-letni uczeń został postrzelony z broni pneumatycznej. Trafił do szpitala. Ze wstępnych ustaleń wynika, że sprawcą jest inny uczeń - poinformował TVN24 starszy posterunkowy Konrad Karwacki z zespołu prasowego podlaskiej policji.

Strzały w szkole w Łomży. Ranny 15-latek

Strzały w szkole w Łomży. Ranny 15-latek

Źródło:
TVN24

Kierowca autobusu linii 176 zauważył leżącego w autobusie pasażera. Zaniepokojony wezwał strażników miejskich. Mężczyzna z Ukrainy miał złamany nos, zakrwawioną głowę, poważne obrażenia ręki. Nie chciał, aby wzywać pogotowie, bo bał się kosztów.

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną rękę. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Leżał w autobusie ze złamanym nosem i uszkodzoną rękę. Nie chciał wzywać karetki, bał się kosztów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwóch policjantów i biegły weszli w poniedziałek do krakowskiego Szpitala Specjalistycznego imienia Stefana Żeromskiego. Jest to związane ze śledztwem prowadzonym w związku z Ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii. W TVN24 ujawniliśmy nagranie, na którym widać lekarza podłączonego do kroplówki w czasie przyjmowania pacjentów. Miał zażywać silnie uzależniające środki.

Policja i biegły w szpitalu, w którym lekarz miał zażywać fentanyl 

Policja i biegły w szpitalu, w którym lekarz miał zażywać fentanyl 

Źródło:
TVN24

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Łukasz Kmita przepadł w poniedziałkowym głosowaniu na nowego marszałka województwa małopolskiego. Nie uzyskał wymaganej większości głosów, choć był on rekomendowany przez PiS, które w sejmiku ma większość. Co więcej, był jedynym zgłoszonym kandydatem.

Rekomendowało go PiS, które miało w sejmiku większość. Jedyny kandydat na marszałka i tak przepadł

Rekomendowało go PiS, które miało w sejmiku większość. Jedyny kandydat na marszałka i tak przepadł

Źródło:
PAP

Izraelski gabinet wojenny jednogłośnie zatwierdził kontynuowanie operacji w Rafah na południu Strefy Gazy, by "wywrzeć presję na Hamas" - poinformowało w poniedziałek biuro premiera Benjamina Netanjahu. Media donoszą o trwającym bombardowaniu Rafah.

Izrael kontynuuje ostrzał "ostatniego bastionu Hamasu"

Izrael kontynuuje ostrzał "ostatniego bastionu Hamasu"

Źródło:
PAP

Gospodarzem jest Emmanuel Macron, gościem - Xi Jinping. Chiński przywódca rozpoczął wizytę w Europie od Francji, gdzie dołączyła do obu prezydentów przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

"Liczymy na to, że Chiny wykorzystają cały swój wpływ na Rosję". Xi Jinping z wizytą w Paryżu

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Urzędzie Morskim w Szczecinie podpisano umowę na przygotowanie studium wykonalności i raportu środowiskowego dla wschodniego toru podejściowego do portu w Świnoujściu. Wartość umowy wynosi blisko 10 milionów złotych. Powstanie toru jest kluczowe dla budowy w Świnoujściu terminala obsługującego wielkie kontenerowce.

Terminal kontenerowy w Świnoujściu. Jest ważna decyzja

Terminal kontenerowy w Świnoujściu. Jest ważna decyzja

Źródło:
PAP

Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej poprosiła o wyjaśnienia dotyczące problemów z nagłośnieniem od firmy obsługującej uroczystość z okazji Dnia Strażaka. To pokłosie sytuacji, do której doszło podczas wystąpienia ministra spraw wewnętrznych Marcina Kierwińskiego.

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Problemy podczas wystąpienia Kierwińskiego. Straż pożarna chce wyjaśnień od firmy nagłaśniającej uroczystość

Źródło:
tvnwarszawa.pl, TVN24, PAP

Były poseł Prawa i Sprawiedliwości Grzegorz J. został skazany w sprawie korupcji oraz powoływania się na wpływy w instytucjach państwowych. Ma trafić do więzienia.

Były poseł PiS skazany na więzienie

Były poseł PiS skazany na więzienie

Źródło:
PAP

55 ocalałych z zagłady Żydów było wśród ponad sześciu tysięcy osób, które w tym roku wzięły udział w Marszu Żywych. To projekt edukacyjny, więc do Oświęcimia przybyli w większości młodzi ludzie pochodzenia żydowskiego z całego świata. Obok trasy Marszu ustawiły się osoby protestujące przeciwko "ludobójstwu w Gazie".

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Marsz Żywych w tym roku był wyjątkowy. "Upamiętniamy pierwszy Holocaust, ale teraz przeżywamy drugi"

Źródło:
Fakty TVN

Około 40 osób brało udział w bójce na Placu Wolności w Głownie (Łódzkie). Policja, która pojawiła się na miejscu, nikogo już jednak nie zastała, a film, który pojawił się w sieci, zniknął. Władze miasta poprosiły o zwiększenie liczby patroli i zapowiedziały, że powstanie nowoczesny monitoring.

Bójka z udziałem kilkudziesięciu osób w centrum miasta

Bójka z udziałem kilkudziesięciu osób w centrum miasta

Źródło:
tvn24.pl

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami. Wyładowaniom towarzyszyć mogą opady gradu. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Niebezpiecznie na południu kraju. Ostrzeżenia w siedmiu województwach

Niebezpiecznie na południu kraju. Ostrzeżenia w siedmiu województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Poniedziałek przyniósł części kraju gwałtowną aurę. Pojawiły się burze, którym towarzyszył silny wiatr. Na Pomorzu wiało tak mocno, że drzewo spadło na tory. Konieczna była interwencja strażaków. Materiały z burzowego poniedziałku otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Drzewo spadło na tory. Gwałtowne burze w Polsce

Drzewo spadło na tory. Gwałtowne burze w Polsce

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Kilka dni temu na A2 w pobliżu Mińska Mazowieckiego pojawił się łoś. Doszło do zderzenia, w wyniku którego do szpitala na badania przewieziono pięć osób, w tym troje dzieci. Zwierzę nie przeżyło. Jak to możliwe, że łoś dostał się na ogrodzoną autostradę? Pytamy zarządcę drogi.

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Pięć osób w szpitalu, łoś nie żyje. Jak przedarł się na autostradę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ile włożyć do koperty z okazji pierwszej komunii świętej? To pytanie pojawia się wśród Polaków od lat na przełomie kwietnia i maja, kiedy młodzi członkowie ich rodzin przystępują do wspomnianego sakramentu. Odpowiedź brzmi: "to zależy", między innymi od tego, jaki jest stopień naszego pokrewieństwa z dzieckiem. Rodzice, chrzestni, dziadkowie czy wujkowie - w każdym z tych przypadków kwoty mogą być nieco inne.

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Pierwsza komunia święta. Ile włożyć do koperty?

Źródło:
tvn24.pl

"Polityczne zwycięstwo Donalda Tuska", "okazja do odwrócenia losu" i konsekwencja "bardziej prounijnego kursu" Polski - tak europejskie media komentują decyzję Komisji Europejskiej o zakończeniu procedury z artykułu 7 przeciwko Polsce.

"Polityczne zwycięstwo Donalda Tuska". Zagraniczne media o decyzji KE w sprawie artykułu 7

"Polityczne zwycięstwo Donalda Tuska". Zagraniczne media o decyzji KE w sprawie artykułu 7

Źródło:
Politico, Reuters, Euronews, Financial Times, tvn24.pl

Dla tych młodych ludzi - studenta, aktywistki, pracowniczki unijnej instytucji - wybory europejskie to, jak mówią, ich być albo nie być. Unia Europejska dała im możliwości, których nie mieli w ich wieku ich rodzice. Młodzi studiują na europejskich uniwersytetach w międzynarodowym towarzystwie.

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Młodzi włączają się w kampanię profrekwencyjną przed wyborami. "Nie znamy innej rzeczywistości i nie chcemy znać"

Źródło:
Fakty TVN

Były prezes Orlenu i kandydat w wyborach europejskich Daniel Obajtek opublikował w mediach społecznościowych nagranie wideo z Bachorza w gminie Dynów. - To nie jest Budapeszt - mówił, nawiązując do doniesień o swoim pobycie na Węgrzech.

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Daniel Obajtek odnaleziony. "To nie jest Budapeszt"

Źródło:
tvn24.pl

Prawo i Sprawiedliwość przekonuje, że nie chce wyjścia Polski z Unii Europejskiej, ale swój przekaz w kampanii do europarlamentu buduje na negatywnych obrazach wspólnoty. Przedstawiamy główne fałszywe narracje PiS o UE. Eksperci wyjaśniają, na czym polega ta strategia mobilizowania elektoratu "do walki o suwerenność" zamiast "przepisami dotyczącymi krzywizny banana".

Suwerenność, Zielony Ład, euro… Fałszywe narracje PiS o Unii Europejskiej

Suwerenność, Zielony Ład, euro… Fałszywe narracje PiS o Unii Europejskiej

Źródło:
Konkret24

Wybory do brytyjskiego parlamentu muszą się odbyć najpóźniej w styczniu 2025 roku. Z każdym dniem rośnie pewność co do jednego: Partia Konserwatywna powinna spodziewać się klęski. Najnowsza poszlaka to wynik wyborów lokalnych, które przegrała z kretesem. Obecna opozycja ma powody do radości. A torysi? Jest praca do wykonania - przyznaje premier Rishi Sunak. Jego koleżanki i koledzy z partii twierdzą, że jest za późno na zmianę lidera.

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji.  "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Torysi po 14 latach u władzy mogą przejść do opozycji. "Zmiana lidera teraz nie zadziała: czas na to był i minął"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kuba Wojewódzki zdradził, kto wystąpi w kolejnym odcinku jego show. We wtorek na jego kanapie zasiądą aktor Michał Czernecki i influencerka Julia Żugaj. Start punktualnie o godzinie 22.40 w TVN i w Playerze. 

Julia Żugaj i Michał Czernecki gośćmi Kuby Wojewódzkiego

Julia Żugaj i Michał Czernecki gośćmi Kuby Wojewódzkiego

Źródło:
TVN24.pl

Już w najbliższą sobotę w szwedzkim Malmö odbędzie się 68. finał Konkursu Piosenki Eurowizji. Poprzedzą go dwa półfinały. Te odbędą się we wtorek, 7 maja, i w czwartek, 9 maja. Podczas nich wszystkich widzowie będą mogli głosować na swoje ulubione piosenki. Które z nich są obecnie najpopularniejsze?  

Najpopularniejsze piosenki Eurowizji 2024. Zestawienie  

Najpopularniejsze piosenki Eurowizji 2024. Zestawienie  

Źródło:
TVN24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24