68-letnia mieszkanka Rawy Mazowieckiej (województwo łódzkie) uwierzyła, że skontaktowali się z nią policjant oraz prokurator. Polecili wzięcie kredytu i przelanie środków za granicę. Przestraszona, że jej konto jest zagrożone, dostosowała się do zaleceń. Gdy po pewnym czasie ochłonęła i poszła po rozum do głowy, na zablokowanie przelewu było już za późno.
Do zdarzenia doszło w środę. Około 13 na telefon stacjonarny 68-latki zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Powiedział, że jej dane łącznie z numerem dowodu osobistego zostały wykradzione i zagrożone są pieniądze na jej koncie bankowym. - Oszust utwierdzał w przekonaniu rozmówczynię, że tylko on może pomóc w tej trudnej sytuacji - przekazuje młodszy aspirant Agata Krawczyk z komendy powiatowej w Rawie Mazowieckiej.
Dodaje, że wkrótce potem na telefon komórkowy kobiety (sama go podała podczas rozmowy telefonicznej z "policjantem") zadzwonił inny mężczyzna, podający się za prokuratora. - Nastraszył on seniorkę mówiąc, że jest zagrożona i natychmiast musi udać się do banku, aby wziąć kredyt - opowiada mł. asp. Krawczyk.
Pieniądze nie do odzyskania
Po kobietę podjechała taksówka. Mieszkanka Rawy, nie przerywając rozmowy, podczas której otrzymywała od oszusta kolejne wskazówki, udała się do banku. Tam zaciągnęła kredyt i zgodnie z wytycznymi rozmówcy przelewem pocztowym wysłała pieniądze na wskazane konta zagraniczne.
- Po wypełnieniu wskazówek, nadal prowadząc rozmowę z mężczyzną, taksówką wróciła do domu - mówi Agata Krawczyk. 68-latka dopiero w domu ochłonęła i zdała sobie sprawę z tego, że mogła paść ofiarą oszustwa. Było już jednak za późno, żeby zablokować transakcję.
- Pieniądze zostały już wypłacone za granicą - przekazuje rzeczniczka rawskiej komendy.
Apel o rozwagę
Policja apeluje do o ostrożność w sytuacjach, gdy dzwoni osoba podająca się za wnuczka, krewnego czy przedstawiciela służb. - Pamiętajmy, jeśli odbieramy telefon i ktoś prosi, albo domaga się pieniędzy, nie podejmujmy żadnych natychmiastowych działań - mówi Agata Krawczyk.
Policjantka radzi, żeby w takiej sytuacji zakończyć rozmowę i nie podejmować żadnych kroków pod wpływem emocji.
Podkreśla, że przed oszustwem uratują następujące rady:
* pod żadnym pozorem nie należy przekazywać pieniędzy obcym osobom;
* nie powinniśmy podawać swoich danych - wieku, adresu, sytuacji materialnej, numeru konta czy hasła;
* jeśli chcemy pomóc najbliższym, lepiej spotkać się z nimi osobiście, zyskamy pewność, że pieniądze nie trafią w niepowołane ręce;
* funkcjonariusze Policji nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy czy przelewanie ich na jakiekolwiek konta w ramach pomocy w* działaniach policyjnych.
Źródło: TVN24 Łódź
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock