Budują swoją wytwornicę azotu. "Nie pamiętam, żeby tak trudno prowadziło się firmę produkcyjną"

Firma piwowarska z Piotrkowa Trybunalskiego chce zbudować wytwórnie azotu
Firma piwowarska z Piotrkowa Trybunalskiego chce zbudować wytwórnie azotu
Źródło: TVN24

Niewielki browar z Piotrkowa Trybunalskiego buduję swoją wytwornicę azotu - to odpowiedź na możliwy brak zapasu dwutlenku węgla, który jest niezbędny w produkcji piwa. - W trybie kryzysowym podjęliśmy decyzje o budowie wytwornicy azotu i część procesów zostanie nim zastąpiona - powiedział współwłaściciel browaru.

Mały browar z Piotrkowa Trybunalskiego może sobie pozwolić na budowę wytwornicy azotu, bo na jego terenie działa firma budująca takie urządzenia. - Na terenie browaru działa firma, która buduje instalacje browarnicze różnego rodzaju, a więc my jako zakład jesteśmy w stanie sobie poradzić - mówi współwłaściciel browaru Andrzej Gałasiewicz. Dodaje: - Nie wyobrażam sobie dużego zakładu, który miałby podjąć się takiej budowy. Z dnia na dzień po prostu się nie da, bo trzeba bardzo dużo rzeczy w zakładzie zmieniać.

Czytaj też: Czołowy polski producent ogranicza produkcję napojów. "Dwutlenek węgla jest niezbędny"

Firma piwowarska z Piotrkowa Trybunalskiego chce zbudować wytwórnie azotu
Firma piwowarska z Piotrkowa Trybunalskiego chce zbudować wytwórnie azotu
Źródło: TVN24

- Na szczęście mamy w zakładzie instalacje, mamy podzespoły, mamy wszystko, ale w przypadku dużego zakładu browarniczego jest to bardzo utrudnione, a w innych przemysłach jest to wręcz niemożliwe - powiedział przedsiębiorca reporterce TVN24.

Czytaj też: "Wywoła to ogromne problemy w produkcji żywności"

Przedsiębiorca: od blisko roku tryb kryzysowy

- Prawie od roku działamy w trybie kryzysowym. Brakuje kartonów, małe zakłady mają odcinane butelki, więc nie wiemy z tygodnia na tydzień, co się stanie. Od 15 lat nie pamiętam, żeby tak trudno prowadziło się firmę produkcyjną - mówi Gałasiewicz.

Firma piwowarska z Piotrkowa Trybunalskiego chce zbudować wytwórnie azotu
Firma piwowarska z Piotrkowa Trybunalskiego chce zbudować wytwórnie azotu
Źródło: TVN24

- Oczekuję od rządzących przede wszystkim zapewnienia stabilności, rozmawiania z zakładami, z przemysłem, ponieważ to nie jest tak, że możemy sobie zatrzymać taki zakład z dnia na dzień. To jest piwo, napoje, ale jeśli chodzi o żywność, to ja nie wyobrażam sobie takiej sytuacji - podkreśla przedsiębiorca.

Zobacz też: "Może stanąć ubój i przetwórstwo". Branża mięsna w tarapatach

co2-1
Do czego wykorzystywany jest CO2?
Źródło: TVN24

Anwil wznowił produkcję nawozów azotowych, w innych spółkach wciąż ograniczenia

Anwil, spółka z grupy kapitałowej PKN Orlen, zdecydował o wznowieniu produkcji nawozów azotowych - poinformował płocki koncern. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zwrócił uwagę, że tym samym zostanie również wznowiona produkcja surowego dwutlenku węgla, wykorzystywanego między innymi przez branżę spożywczą i medyczną. "W trosce o zagwarantowanie bezpieczeństwa żywnościowego kraju oraz ochrony zdrowia w Polsce, pomimo trudnych warunków makroekonomicznych, spółka Anwil podjęła decyzję o wznowieniu produkcji nawozów azotowych" - czytamy w poniedziałkowym komunikacie PKN Orlen.

Anwil informował o wstrzymaniu produkcji 23 sierpnia.

Czytaj też: Wielki koncern ma wstrzymać produkcję piwa w Polsce

Jak wówczas podawano, spółka tymczasowo wstrzymała produkcję nawozów azotowych w związku z bezprecedensowym i rekordowym wzrostem cen gazu ziemnego w Europie. W trakcie postoju linii produkcyjnych Anwil zamierzał realizować prace remontowe i inwestycyjne.

Grupa Azoty również poinformowała w ubiegłym tygodniu o zatrzymaniu pracy instalacji do produkcji nawozów azotowych, kaprolaktamu oraz poliamidu 6. Z kolei wchodzące w skład grupy kapitałowej zakłady w Puławach ograniczyły produkcję amoniaku do około 10 proc. mocy wytwórczych i wstrzymały część produkcji w segmentach tworzyw i agro.

Zakłady Azotowe Kędzierzyn ograniczyły do minimum pracę instalacji w jednostce produkującej nawozy.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: