Rusza cykl wykładów pod hasłem "Encyklopedia łódzkiego getta". Wykładowcy z Uniwersytetu Łódzkiego będą opowiadać o relacjach polsko-żydowskich w okresie powstania getta czy o literaturze w getcie.
Pierwszy spotkanie odbędzie się 18 lutego o godzinie 18:00 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Jak mówi Justyna Tomaszewska z Centrum Dialogu wykłady odbywać się będą raz w miesiącu i wpisują się w cykl wydarzeń towarzyszących obchodom 70. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto. Przypomniała, że odbędą się one 29 sierpnia, w dzień upamiętniający ostatnie transporty z łódzkiego getta do Auschwitz-Birkenau.
W ramach wykładów łodzianie będą mogli poznać historię getta, które istniało w okupowanej przez Niemców Łodzi w latach 1940-1944. W marcu planowany jest wykład o przełożonym Starszeństwa Żydów w łódzkim getcie Mordechaju Chaimie Rumkowskim, a w kwietniu o literaturze i sztuce w getcie. Ostatnie spotkanie zaplanowano na sierpień i ma być połączone z promocją książki "Encyklopedia getta", którą wydaje Uniwersytet Łódzki.
Getto w Łodzi
Niemcy utworzyli getto w Łodzi w lutym 1940 r. jako pierwsze na ziemiach polskich włączonych do Rzeszy. Łącznie przebywało tam ok. 220 tys. osób. Do Litzmannstadt Getto trafiło wielu żydowskich intelektualistów z Polski, Czech, Niemiec, Austrii i Luksemburga.
W styczniu 1942 roku rozpoczęły się masowe deportacje Żydów do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem. Całkowita likwidacja getta nastąpiła w sierpniu 1944 roku. Ostatni transport odjechał z Łodzi do obozu Auschwitz-Birkenau 29 sierpnia 1944 r. Według różnych źródeł, z łódzkiego getta ocalało jedynie 7-13 tysięcy osób.
Park Ocalałych
Kilka lat temu na terenie przylegającym w okresie II wojny światowej do granic Litzmannstadt Getto powstał Park Ocalałych. Ocaleni lub ich rodziny sadzą w nim drzewka - symbol życia. Obecnie w parku rośnie prawie 600 drzewek.
Na terenie Parku znajdują się też: pomnik Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej, obelisk upamiętniający polską organizację podziemną "Żegota" a także Kopiec Pamięci, na szczycie którego stoi pomnik-ławka Jana Karskiego - legendarnego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego. Wybudowano również budynek, w którym mieści się Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.
Autor: JZ/b / Źródło: TVN24 Łódź/PAP
Źródło zdjęcia głównego: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi