Odcinkowa kontrola prędkości wielokrotnie skuteczniejsza niż fotoradar, ale z mandatami jest problem

Źródło:
tvn24.pl
OPP montowane są tam, gdzie jest duża wypadkowość
OPP montowane są tam, gdzie jest duża wypadkowośćTVN24
wideo 2/3
OPP montowane są tam, gdzie jest duża wypadkowośćTVN24

W ubiegłym roku 36 działających w Polsce systemów odcinkowej kontroli prędkości wykryło ponad 320 tysięcy kierowców, którzy złamali przepisy. To znaczy, że na każdy przypada około dziewięć tysięcy naruszeń. Dla porównania, statystyczny fotoradar w Polsce rocznie "łapie" niecałe 1300 kierujących. W obu przypadkach problemem jest ściągalność mandatów, która w Polsce wynosi 60 procent.

Na początek garść liczb. Przez cały 2023 rok urządzenia należące do Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego namierzyły 920 637 przypadków przekroczenia prędkości. Tę liczbę "wykręciły" zarówno fotoradary, jak i systemy odcinkowego pomiaru prędkości. Tych pierwszych działało rok temu 463. Chociaż systemów badających średnią prędkość pojazdów na monitorowanym odcinku było ledwie 36, to one "wyłapały" blisko 30 procent wszystkich zbyt szybko jeżdżących kierowców (dokładnie 320 167). Znaczy to tyle, że każdy z odcinkowych systemów kontroli prędkości namierzał zbyt szybko jadące pojazdy niemal siedmiokrotnie częściej, niż przeciętny fotoradar.

Gdzie znajdują się odcinkowe kontrole prędkości?canard.gitd.gov.pl

Rzecznik GITD Wojciech Król mówi tvn24.pl, że ta dysproporcja związana jest z tym, że odcinkowe pomiary prędkości w ostatnich kilkunastu miesiącach pojawiły się na drogach ekspresowych i autostradach. - Nie da się porównać intensywnego ruchu na tych odcinkach z natężeniem na drogach, gdzie stawiane są fotoradary - zaznacza rzecznik.

Z danych Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego, najwięcej namierzonych przez systemy odcinkowego pomiaru prędkości było na odcinku Kustomłoty - Kąty Wrocławskie na autostradzie A4 w województwie dolnośląskim. Na drugim miejscu podium drogi ze Skomielnej Białej do Naprawy (droga S7 w województwie małopolskim). Na trzecim miejscu obwodnica Białobrzegów w województwie mazowieckim, która jest fragmentem drogi ekspresowej S7.

Jest bezpieczniej, ale...

Wojciech Król wskazuje, że na monitorowanych odcinkach radykalnie zwiększa się bezpieczeństwo. - Z naszych wewnętrznych analiz wynika, że liczba wypadków, czyli zdarzeń drogowych, w których ktoś odniósł obrażenia, spadła na tych fragmentach dróg średnio o 97 procent - mówi Wojciech Król.

W 2019 roku Najwyższa Izba Kontroli wydała raport podsumowujący skuteczność odcinkowych pomiarów prędkości. Zdaniem NIK urządzenia do odcinkowego pomiaru są skutecznie, choć w różnym stopniu dyscyplinowały kierowców. "Co najmniej 71 proc. kierujących pojazdami poruszało się na 27 z 29 odcinków z dozwoloną prędkością, a średnio co pięćsetny kierowca przekraczał na nich dopuszczalną prędkość o ponad 20 km/h" - czytamy w raporcie.

"Funkcjonowanie odcinkowych pomiarów prędkości, w przeliczeniu na oszacowane koszty jednego wypadku oraz koszty ofiar śmiertelnych, przyniosło szacunkowy efekt korzyści społecznych w wysokości 120 mln zł, który ponad 12-krotnie przewyższył koszty zakupu i utrzymania tych urządzeń" - podsumowano.

Osobną kwestią jest ukaranie tych, którzy zostali namierzeni przez systemy administrowane przez GITD. - Efektywność systemu, jeżeli chodzi o ściągalność od sprawców wynosi około 60 procent - przekazuje rzecznik GITD. Wskazuje, że jest to związane z faktem, że odcinkowe pomiary prędkości, fotoradary i systemy rejestrujące wjeżdżanie na skrzyżowania przy czerwonym świetle działają na podstawie przestarzałych przepisów.

Tak działa system odcinkowego pomiaru prędkościPAP, Yanosik

- Regulacje prawne, na podstawie których działamy, powstały w latach 90., kiedy nikomu nie śniło się, że do dyspozycji będzie tak rozbudowany system urządzeń - mówi Król. Wskazuje, że w wielu europejskich krajach procedura ukarania namierzonego kierowcy jest bardzo uproszczona.

- Ma on dwa, trzy dni na zapłacenie mandatu. U nas procedura ściągnięcia środków wymaga wysłania oświadczeń do właściciela auta i dociekania, kto kierował samochodem. Jeżeli ustalimy kierującego, to procedura trwa dalej. Jeżeli to on był za kierownicą, musimy wysłać mu mandat. To wszystko trwa - przekazuje rozmówca tvn24.pl.

- Jeżeli jedno z naszych urządzeń zarejestruje naruszenie przepisów 7 czerwca tego roku, to czas na ściągnięcie środków mamy do 8 czerwca 2025 roku - przekazuje rzecznik.

- Wiele naruszeń związanych z przekroczeniem dopuszczalnej prędkości ujawnianych przez fotoradary stacjonarne nie kończy się ukaraniem sprawcy, m.in. z uwagi na kwestie proceduralne - przyznaje w stanowisku przysłanym do redakcji tvn24.pl Anna Szumańska z biura komunikacji resortu infrastruktury.

Zaznacza, że systemy nadzorowane przez GITD są "jednym z elementów wpływających na bezpieczeństwo na drogach". Dlatego też, jak przekazuje Anna Szumańska, trwają analizy związane z możliwością zwiększenia efektywności systemu nadzoru nad ruchem drogowym.

- Na tym etapie jest za wcześnie na wskazanie rozwiązań mających temu służyć - przekazuje przedstawicielka resortu.

Budowanie systemu

Na razie GITD skupia się na tym, żeby monitorowanych odcinków dróg było jeszcze więcej. Do końca 2026 roku ma ich w Polsce działać około 120. Czyli ponad trzy razy więcej, niż jeszcze w zeszłym roku. Łączny koszt poszerzenia siatki monitorowanych dróg to 161 mln złotych. Wojciech Król przekazuje, że urządzenia mają być ustawione za pieniądze z puli Krajowego Planu Odbudowy.

Czytaj też: Bat na kierowców. 128 nowych urządzeń

- Przygotowaliśmy program "Rozwój operacyjności Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym w zarządzaniu bezpieczeństwem ruchu drogowego na polskich drogach" - przekazuje Król.

Oprócz systemów do monitorowania średniej prędkości pojazdów oraz stacjonarnych fotoradarów, GITD chce też instalować kamery na kolejnych skrzyżowaniach, żeby nagrywały kierowców wjeżdżających na czerwonym świetle.

- Pierwsze takie urządzenia pojawiły się już w 2015 roku. W ubiegłym roku łączna liczba urządzeń zwiększyła się do 50, ale jeszcze nie wszystkie działają - opowiada Wojciech Król, rzecznik GITD.

Podkreśla, że w 2023 roku urządzenia namierzyły 44 978 kierowców, którzy dopuścili się wykroczenia. Ponad 120 dziennie.

Czytaj też: Przekroczył podwójną ciągłą, wyprzedzanie kontynuował na zakręcie. Jechał za nim radiowóz

- Najwięcej wykroczeń zarejestrowało urządzenie we Wrocławiu, które monitoruje sytuację na skrzyżowaniu Gądowianki z ulicami Bystrzycką i Na Ostatnim Groszu. W ciągu roku namierzono tam 13 tysięcy kierowców, którzy przejechali na czerwonym świetle - opowiada Król.

Jak działa system wyłapujący kierowców jadących na czerwonym świetle?GITD

Rzecznik GITD podkreśla, że o ile wszystkie fotoradary muszą być poprzedzone odpowiednim oznakowaniem, o tyle nie ma obowiązku wskazywania, na których skrzyżowaniach pracują kamery. - To jednak nie oznacza, że robimy z tego jakąś tajemnicę. Kamery są jaskrawożółte. Publikujemy też w sieci mapę, na której można znaleźć każde miejsce objęte nadzorem - zaznacza Król.

Zobacz, gdzie kamery rejestrują wjazd na czerwonym świetle

Rzecznik GITD zaznacza, że system rejestruje samochody, które wjeżdżają na czerwonym świetle, a potem nagrania są przekazywane do pracowników, którzy oceniają każdą sytuację. Wszystko to po to, żeby wzywani nie byli na przykład kierowcy karetek na sygnale, którzy pędzili do chorych.

- Po weryfikacji materiału, pracownicy prowadzą dalsze czynności wyjaśniające w sprawie naruszenia przepisów ruchu drogowego. Wtedy do właściciela pojazdu, ustalonego dzięki automatycznej wymianie informacji z Centralną Ewidencją Pojazdów, kierowane jest wezwanie do wskazania kierującego pojazdem - opowiada Wojciech Król.

Autorka/Autor:Bartosz Żurawicz

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Pożary wybuchają jeden po drugim w okolicach Aten. W sobotę ogień pojawił się w dwóch nowych miejscach, co zmusiło lokalne władze do wydania alertów ewakuacyjnych. Walkę z płomieniami utrudniał porywisty, suchy wiatr.

Alert pod Atenami. "Siły naziemne toczą prawdziwą batalię"

Alert pod Atenami. "Siły naziemne toczą prawdziwą batalię"

Źródło:
PAP, Reuters, eKathimerini

Jeszcze niedawno Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wielkopolskim był jedną z najbardziej zadłużonych placówek medycznych w Polsce. Jedna inwestycja zmieniła wszystko.

Koszty energii w szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim spadły o 98 procent. Jak to zrobili?

Koszty energii w szpitalu w Gorzowie Wielkopolskim spadły o 98 procent. Jak to zrobili?

Źródło:
Fakty TVN

Nie ma wyjścia w tej chwili. Zmiana kandydata wprowadziłaby chaos - mówił prof. Bohdan Szklarski w "Faktach po Faktach" po słabym występie Joe Bidena w debacie prezydenckiej. - Co trzy minuty było kłamstwo. (...) Ile osób, z tych 60 milionów Amerykanów, weryfikuje te dane? Widzą człowieka, który jest silny, mówi z przekonaniem i to przesłanie idzie do przodu - powiedział z kolei o występie Donalda Trumpa Jędrzej Bielecki, były korespondent z Waszyngtonu. 

"Gdybym był szefem kampanii demokratów, to powiedziałbym: Alleluja i do przodu"

"Gdybym był szefem kampanii demokratów, to powiedziałbym: Alleluja i do przodu"

Źródło:
TVN24

IMGW wydał alarmy meteorologiczne. W niedzielę w prawie całej Polsce towarzyszyć nam będzie męczący skwar. Obowiązują alarmy pierwszego i drugiego stopnia.

IMGW ostrzega przed skwarem. Upał we wszystkich województwach

IMGW ostrzega przed skwarem. Upał we wszystkich województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Ogromny lej krasowy otworzył się na boisku piłkarskim w stanie Illinois. Według lokalnych władz, przyczyną jego powstania było prawdopodobnie tąpnięcie w kopalni, która znajduje się w pobliżu obiektu. Moment powstania dziury w ziemi uchwyciły kamery.

Ogromna dziura na boisku. "Jakby wybuchła bomba"

Ogromna dziura na boisku. "Jakby wybuchła bomba"

Źródło:
Reuters, The Guardian, Alton Telegraph

Po długiej walce z chorobą zmarł Martin Mull - amerykański muzyk, malarz i aktor komediowy. Zagrał między innymi w serialach "Sabrina, nastoletnia czarownica", "Figurantka" czy "Bogaci bankruci". Miał 80 lat. O śmierci aktora poinformowała jego córka. "Zawsze był zabawny" - napisała.

Nie żyje aktor komediowy Martin Mull. "Zawsze był zabawny"

Nie żyje aktor komediowy Martin Mull. "Zawsze był zabawny"

Źródło:
PAP

Tragedia podczas wakacyjnego wypoczynku. 13-letni chłopiec utopił się w sobotę w przydomowym basenie na terenie gminy Urzędów (woj. lubelskie).

13-latek utonął w przydomowym basenie

13-latek utonął w przydomowym basenie

Źródło:
tvn24.pl

Trzy osoby zostały ranne w sobotnim wypadku na pomorskim odcinku autostrady A1. Dwa samochody zderzyły się na wysokości miejscowości Borkowo, na jezdni w kierunku Gdańska. Policja wyznaczyła objazd.

Trzy osoby ranne po wypadku na autostradzie A1

Trzy osoby ranne po wypadku na autostradzie A1

Źródło:
tvn24.pl, Kontakt 24

Prokurator generalny Adam Bodnar powołał zespół do opracowania Białej Księgi w sprawie śmierci byłej posłanki SLD Barbary Blidy. W komunikacie wyjaśniono, że "w przestrzeni publicznej wciąż pojawiają się wątpliwości co do okoliczności przebiegu zdarzenia, w wyniku którego Barbara Blida poniosła tragiczną śmierć". O wyjaśnienie okoliczności śmierci Blidy wnioskował Włodzimierz Czarzasty.

Specjalny zespół zbada działania prokuratury w sprawie śmierci posłanki Barbary Blidy

Specjalny zespół zbada działania prokuratury w sprawie śmierci posłanki Barbary Blidy

Źródło:
PAP
"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

Premium

Kolejne dni przyniosą nam sporą zmianę w pogodzie. Po upalnej, dusznej końcówce czerwca, lipiec zacznie się niezwykle niskimi jak na tę porę roku temperaturami. Wraz z ochłodzeniem przyjdzie jednak zachmurzenie, mogące zepsuć plany urlopowe wielu z nas.

Pogoda na 5 dni. Tąpnięcie z początkiem lipca

Pogoda na 5 dni. Tąpnięcie z początkiem lipca

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mężczyzna łowił ryby u wschodniego wybrzeża Florydy, wtedy zaatakował rekin. Ryba ugryzła go w przedramię, stracił sporo krwi. Rannego zabrano do szpitala śmigłowcem w stanie krytycznym.

Atak rekina. Mężczyzna w krytycznym stanie trafił do szpitala

Atak rekina. Mężczyzna w krytycznym stanie trafił do szpitala

Źródło:
CNN, ABC News

Nie żyje 13-latka, która została rażona piorunem na plaży na Półwyspie Chalcydyckim w Grecji. Jak podają greckie media, dziewczynka wraz z rodziną wyszła z morza, by schronić się przed nadciągającą burzą.

Zmarła 13-latka porażona piorunem na plaży

Zmarła 13-latka porażona piorunem na plaży

Źródło:
ekathimerini.com, PAP, greekreporter.com, newsit.gr

Mieszkańcy 30 miejscowości w powiecie sochaczewskim nie mogą wykorzystywać wody z tamtejszych wodociągów do picia i celów sanitarno-higienicznych z wyjątkiem spłukiwania toalet. Powód? W przebadanych próbkach stwierdzono obecność paciorkowców kałowych.

Woda nie nadaje się do picia ani do użycia. "Z wyjątkiem spłukiwania toalet"

Woda nie nadaje się do picia ani do użycia. "Z wyjątkiem spłukiwania toalet"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zatwierdziła w piątek pierwszą w historii szczepionkę na gorączkę czikungunia - wirusową chorobę tropikalną przenoszoną przez komary. Chociaż czikungunia nie jest endemiczna w UE, skutki zmiany klimatu doprowadziły do zwiększenia obecności komarów, które przenoszą poważne choroby w Europie.

Czikungunia dociera do Europy. Unia zatwierdziła szczepionkę

Czikungunia dociera do Europy. Unia zatwierdziła szczepionkę

Źródło:
PAP

Na Lotnisku Chopina operator schodów zniszczył kawałek skrzydła samolotu, który miał ruszyć do Grecji. Pasażerowie na wyspę Kos polecą inną maszyną.

Incydent na lotnisku. Operator schodów uszkodził skrzydło w samolocie

Incydent na lotnisku. Operator schodów uszkodził skrzydło w samolocie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkańcy południa Chile, gdzie panuje zima, zmagają się z dokuczliwym chłodem. Mróz sprawia, że pękają rury, a drogi pokrywa lód.

Jest tak zimno, że pękają rury

Jest tak zimno, że pękają rury

Źródło:
Reuters, meteored.cl, emol.com

Gdyby wszystko zależało tylko od Ukrainy, nie byłoby wojny. Niestety, Rosja jest okupantem, a Putin chciał wojny i jak dotąd nie chce jej zakończyć - stwierdził prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zapowiedział, że jeszcze w tym roku przedstawi szczegółowy plan zakończenia wojny.

Zełenski zapowiada szczegółowy plan zakończenia wojny

Zełenski zapowiada szczegółowy plan zakończenia wojny

Źródło:
PAP

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się gala Our Future Foundation, podczas której 22 nastolatków otrzymało stypendia, które mają im pomóc dostać się na najlepsze światowe uczelnie. W uroczystości wziął udział między innymi wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Warner Bros. Discovery.

Wręczono stypendia młodym zdolnym. Gala Our Future Foundation

Wręczono stypendia młodym zdolnym. Gala Our Future Foundation

Źródło:
TVN24, PAP

Dwadzieścia książek reprezentujących różne gatunki literackie znalazło się na liście nominowanych do 28. edycji Nagrody Literackiej Nike, przyznawanej za najlepszą książkę roku. Finalistów poznamy na początku września.

Nominowani do Nagrody Literackiej Nike. Jeden gatunek szczególnie doceniony

Nominowani do Nagrody Literackiej Nike. Jeden gatunek szczególnie doceniony

Źródło:
PAP