Matura bez obowiązkowej matematyki? NIK: szkoła zarzyna pasję, a nie uczy

[object Object]
NIK o lekcjach matematyki i maturzeTVN24 Łódź
wideo 2/4

Połowa przedszkolaków fascynuje się matematyką. Potem - w szkole - uczą się jej nienawidzić. Tyle wynika z najnowszego raportu NIK, w którym znalazł się też postulat, by matematyka nie była konieczna do zdania matury. Bo - przynajmniej na razie - nie umiemy jej uczyć.

Z faktami nie można dyskutować - im lepiej w danym kraju ze znajomością matematyki, tym lepiej dla gospodarki. I da się to policzyć na podstawie międzynarodowych badań. "Podniesienie wskaźnika wyników z testów PISA (Programu Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów) w obszarze matematyki i nauk ścisłych o 100 pkt przekłada się na roczny wzrost PKB rzędu ok. 1,7 proc." - czytamy w najnowszym raporcie Najwyższej Izby Kontroli.

Matematyka na maturze tylko pogarsza sytuację

Matematykę, na etapie przedszkolnym, lubi co drugie dziecko. Co czwarte - jak wynika z opinii prof. Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej z Akademii Pedagogiki Specjalnej - jest wyjątkowo uzdolnione do nauki "królowej nauk".

Co dzieje się potem, w szkole? Stopniowe zarzynanie pasji i uzdolnień.

- Po kilku latach edukacji tylko dwoje, troje starszych uczniów w klasie wykazuje się uzdolnieniami matematycznymi - twierdzi prof. Gruszczyk-Kolczyńska cytowana przez NIK.

Izba podkreśla, że z matmą jest u nas coraz gorzej. Wyniki testów PISA wskazują, że w 2012 roku przeciętny uczeń radził sobie lepiej niż jego rówieśnik w 2015 roku.

Zdaniem NIK, złą sytuację tylko pogarsza fakt, że od 2010 roku zdanie matematyki jest konieczne, żeby otrzymać świadectwo maturalne.

Matematyka uczona po łebkach

Zdaniem Izby, za marnotrawienie talentów młodych Polaków odpowiada szkoła. A raczej fakt, co z uczniem dzieje się już w pierwszych trzech klasach, gdzie realizowane jest nauczanie początkowe.

W jego trakcie - jak twierdzi cytowana w raporcie prof. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska - nauczyciele skracają czas poświęcony matematyce na rzecz innych zajęć.

- Skracany jest czas przeznaczony na kształtowanie zapisów pojęć i umiejętności matematycznych - twierdzi prof. Gruszczyk-Kolczyńska.

Do czwartej klasy uczeń wchodzi już ze znacznymi brakami. I pojęciami nauczonymi po łebkach. Okazuje się, że nie jest przygotowany do mierzenia się z tym, co przewiduje dla niego program nauczania.

- Narastające zaległości zastępują początkową fascynację dziecka szkołą i stopniowo przeradzają się w niezadowolenie, rozczarowanie, frustrację - twierdzi prof. Małgorzata Makiewicz z Zakładu Dydaktyki Matematyki na Uniwersytecie Szczecińskim.

Egzamin z matematyki jest najczęstszą przyczyną oblania maturyNIK

Papierowa matma

Później nie jest lepiej. Nauczyciele realizują program tak, żeby się wyrobić w zadanym czasie. Tyle że po drodze tracą to, co najważniejsze - czyli zrozumienie u swoich uczniów.

Aż 57 proc. dzieci przepytanych przez NIK żaliło się, że tempo pracy na lekcji jest nieodpowiednie. A swoją drogą, sam sposób prowadzenia zajęć jest - zdaniem NIK - mocno kontrowersyjny.

Bo matematycy powszechnie uprawiają tak zwaną papierową matematykę. Sprowadza się ona do przerabiania z uczniami zadań z zeszytów ćwiczeń lub kart pracy. To bardzo dla nich wygodne - nie muszą przygotowywać się do zajęć z dziećmi ani troszczyć się o pomoce dydaktyczne.

- Wystarczy rozdać dzieciom karty pracy lub polecić otworzyć zeszyty ćwiczeń na właściwej stronie, przeczytać im zadanie i… dopilnować, żeby wpisały w odpowiednie miejsce właściwą liczbę lub znaki działań i relacji - podkreśla prof. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska z Akademii Pedagogiki Specjalnej.

Równanie w dół

To normalne, że dzieci różnią się poziomem wiedzy czy zdolnościami. W szkołach to nie jest żadną tajemnicą, dlatego normą jest dzielenie grup na czas zajęć języków obcych. Lepsi uczniowie pracują ze sobą, bo szybciej przyswajają materiał i nie hamują ich słabsi. Z kolei u słabszych nauczyciel może więcej czasu poświęcić na szlifowaniu podstaw i wypełnianiu luk.

Z jakiegoś niezrozumiałego dla Najwyższej Izby Kontroli powodu zupełnie inaczej jest jednak z matematyką. Tutaj uczniów się nie dzieli.

NIK: obowiązkowa matura nie wpływa na innowacyjność gospodarkiNIK

A przecież z wywiadów przeprowadzanych przez inspektorów NIK wynika, że to właśnie zróżnicowany poziom uczniów był dla nauczycieli główną barierą w realizowaniu programu nauczania.

- Dzieci z zadatkami uzdolnień matematycznych z wielkim trudem dostosowują się do wzorca przeciętnego ucznia ze względu na cechy swojego umysłu i na to, co już wiedzą i potrafią z matematyki - ocenia prof. Gruszczyk-Kolczyńska.

Prowadzi to - zdaniem profesor - do "niszczącego procesu rozleniwiania umysłów dzieci z zadatkami uzdolnień matematycznych".

- Niestety, nie sposób tego wszystkiego naprawić w następnych latach szkolnej edukacji - puentuje prof. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska cytowana w raporcie.

"Nie" dla obowiązkowej matury

Konieczność przebrnięcia przez matematykę na maturze jest - zdaniem Najwyższej Izby Kontroli - wisienką na torcie błędów polskiej szkoły.

Bo przygotowujący się do batalii z nielubianym przedmiotem uczniowie zaniedbują inne pasje i uzdolnienia. A w szkołach zabierają oni cenny czas nauczycielom matematyki, którzy mogliby poświęcić go dla uczniów, wciąż (mimo wszystko) zainteresowanych "królową nauk".

NIK zaznacza, że doświadczenie innych krajów (m.in. Finlandii czy Singapuru) pokazuje jasno, że sam fakt zmuszenia ucznia do przejścia przez egzamin nijak się ma do wyników w międzynarodowych badaniach obejmujących przedmioty ścisłe. Nie wpływa też w żaden sposób na innowacyjność gospodarki.

Dlatego też Izba apeluje do resortu edukacji o rozważenie możliwości zawieszenia matury z matematyki jako obowiązkowego dla wszystkich uczniów.

Dzieci nie nadążają za materiałem NIK

Ministerstwo: z matematyką jest dobrze

O pomyśle "zawieszenia" obowiązkowego egzaminu maturalnego nie chce słyszeć resort edukacji.

"Byłoby to powtórką fatalnej decyzji podjętej w 1982 r., bez żadnego uzasadnienia naukowego" - twierdzi w stanowisku przesłanym do naszej redakcji Anna Ostrowska, rzeczniczka MEN.

Podkreśla, że taki ruch nie miałby "żadnego uzasadnienia naukowego".

Ostrowska podkreśla, że obowiązkowy egzamin z matematyki jest cennym "narzędziem rekrutacyjnym dla uczelni wyższych".

"O obecny kształt tego narzędzia, z obowiązkowym egzaminem z matematyki, polskie środowisko akademickie, zarówno przedstawiciele nauk ścisłych, jak i humanistycznych, zabiegało przez wiele lat" - zaznacza Ostrowska.

Co więcej, resort kwestionuje podstawowe wnioski wynikające z raportu NIK. Ministerstwo przekonuje, że z nauką matematyki jest w Polsce dobrze. Posiłkuje się przy tym wynikami - jak zaznacza rzeczniczka - "obiektywnych i renomowanych porównań międzynarodowych". Nie precyzuje jednak, o jakie porównania chodzi. Tak czy inaczej rzeczniczka podkreśla, że nie będą podejmowane żadne przełomowe kroki, które mają poprawić sytuację w szkołach:

"Nie istnieją żadne obiektywne, naukowo zweryfikowane przesłanki do natychmiastowego wprowadzania programów naprawczych w zakresie nauczania matematyki" - podkreśla rzeczniczka MEN.

Autor: bż/gp / Źródło: TVN24 Łódź

Pozostałe wiadomości

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami w niemal całej Polsce. Najgroźniejsze są spodziewane w pasie od Pomorza po Opolszczyznę - tam obowiązują ostrzeżenia najwyższego stopnia. W niektórych regionach niebezpiecznie będzie do rana w poniedziałek.

Wiele regionów zagrożonych nawałnicami. Ostrzeżenia IMGW trzeciego stopnia

Wiele regionów zagrożonych nawałnicami. Ostrzeżenia IMGW trzeciego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Zjednoczenie Narodowe zdobyło w pierwszej turze wyborów parlamentarnych we Francji 34 procent głosów - wynika z sondażu exit poll. Lewicowy Front Ludowy zajął drugie miejsce, uzyskując 29 procent. Podium zamyka obóz prezydenta Emmanuela Macrona, Razem dla Republiki zdobyło między 20,5 a 23 procent głosów.

Francuzi zagłosowali. Są sondażowe wyniki

Francuzi zagłosowali. Są sondażowe wyniki

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Tragiczny wypadek w Bilczycach w Małopolsce. Samochód osobowy wjechał w rowerzystkę przewożącą pięcioletnią córkę. 40-latka zginęła na miejscu, dziewczynka w ciężkim stanie trafiła do szpitala. Dwie osoby podróżujące samochodem zostały zatrzymane.

Matka zginęła na miejscu. Jej pięcioletnia córka walczy o życie

Matka zginęła na miejscu. Jej pięcioletnia córka walczy o życie

Źródło:
tvn24.pl

Przez Polskę w niedzielę przechodzą burze, które w niektórych miejscach są gwałtowne. Silny wiatr w pomorskim Uniechowie zerwał kilka dachów, a na jednej z posesji zniszczył stodołę. W wielkopolskiej Pile połamane zostały drzewa. W powiecie kłodzkim piorun trafił w dom jednorodzinny, przez co trzy osoby zostały poszkodowane. Burzom towarzyszy bardzo duży grad.

"Taki szum się zrobił, ciemno, że nie było widać nic". Poszkodowani, pozrywane dachy, wielkie gradziny

"Taki szum się zrobił, ciemno, że nie było widać nic". Poszkodowani, pozrywane dachy, wielkie gradziny

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl, PAP, TVN24

Marine Le Pen, liderka Zjednoczenia Narodowego, skomentowała wyniki niedzielnej pierwszej tury wyborów parlamentarnych we Francji. - Francuzi jednoznacznie poświadczyli, że chcą coś zmienić - stwierdziła. Prezydent Emmanuel Macron przekazał, że potrzebne jest "demokratyczne i republikańskie" zjednoczenie przed drugą turą.

Marine Le Pen i Jordan Bardella zabierają głos

Marine Le Pen i Jordan Bardella zabierają głos

Źródło:
Reuters, PAP

Ulewy doprowadziły do lokalnych powodzi i lawin błotnych w Piemoncie i Dolinie Aosty na północnym zachodzie Włoch. W niedzielę straż pożarna uratowała rodzinę z małym dzieckiem, która utknęła w samochodzie pośród wzbierającej wody.

Wokół pełno wody, a w samochodzie rodzina z trzymiesięcznym dzieckiem

Wokół pełno wody, a w samochodzie rodzina z trzymiesięcznym dzieckiem

Źródło:
PAP, Reuters, La Stampa, tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę 30.06 nad dużym obszarem Polski pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Intensywnie pada deszcz, sypie grad, a wiatr bardzo mocno się rozpędza. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? W kilku regionach jest głośno od grzmotów

Gdzie jest burza? W kilku regionach jest głośno od grzmotów

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Rejon miejscowości Awdijiwka i Pokrowsk w obwodzie donieckim był w ostatnich dniach głównym celem rosyjskich działań zbrojnych w Ukrainie i prawdopodobnie pozostanie tak w najbliższym tygodniu - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

Brytyjski wywiad o "głównym celu rosyjskich wysiłków"

Brytyjski wywiad o "głównym celu rosyjskich wysiłków"

Źródło:
PAP

Ewentualne zwycięstwo Le Pen we Francji, a później ewentualne zwycięstwo Trumpa w Stanach Zjednoczonych da niesłychany power innym populistom - prognozował w TVN24 Andrzej Olechowski, były minister spraw zagranicznych. Dodał, że "ich dzisiejsze ciśnienie i ewentualny frontalny atak na demokrację, na porządek świata, jest fatalny".

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

"Jeśli to mają robić populiści, to Chryste Panie..."

Źródło:
TVN24

Poszukiwania 19-latka, który zaginął w połowie czerwca na hiszpańskiej Teneryfie zostały zakończone - poinformowała w niedzielę policja. Ostatnim dniem akcji była sobota.

Koniec poszukiwań zaginionego na Teneryfie 19-latka. Sprawa "nadal otwarta"

Koniec poszukiwań zaginionego na Teneryfie 19-latka. Sprawa "nadal otwarta"

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Ogień na polu pojawił się około południa w trakcie prac przy zbiorze zboża. Szybko się rozprzestrzeniał. W akcji gaśniczej, prócz kilkudziesięciu strażaków, brali udział rolnicy, którzy orając ziemię, odcinali płonące pole od pozostałego.

Pole ognia. Z dymem poszło 25 hektarów jęczmienia

Pole ognia. Z dymem poszło 25 hektarów jęczmienia

Źródło:
tvn24.pl

Niezapowiedziany sprawdzian kondycji strażaków skończył się interwencją medyczną. Sześciu z 11 ćwiczących źle się poczuło, dwóch z nich trafiło do szpitala. Są już w domu, a komenda wyjaśnia, co się stało.

Sprawdzali kondycję bojową strażaków. Połowa zasłabła, dwóch trafiło do szpitala

Sprawdzali kondycję bojową strażaków. Połowa zasłabła, dwóch trafiło do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

W Thionville w północno-wschodniej Francji doszło w nocy z soboty na niedzielę do strzelaniny. Miało to miejsce podczas przyjęcia weselnego. Trzech uzbrojonych mężczyzn otworzyło ogień w stronę gości. Jedna osoba zginęła, pięć zostało rannych, sprawcy uciekli z miejsca zdarzenia. Według policji atak był formą wyrównania rachunków między handlarzami narkotyków.

Podjechali do gości weselnych i otworzyli ogień. Jedna osoba nie żyje, kilkoro rannych

Podjechali do gości weselnych i otworzyli ogień. Jedna osoba nie żyje, kilkoro rannych

Źródło:
AFP, RFI

Po upalnym weekendzie temperatura spadnie nawet o kilkanaście stopni. Jak pogoda czeka nas w pierwszej połowie lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nagły koniec piekielnego upału

Pogoda na 16 dni: nagły koniec piekielnego upału

Źródło:
tvnmeteo.pl

W wyniku ulew, które w minionych dniach nawiedziły stolicę Indii, zginęło co najmniej 11 osób - podała w niedzielę agencja informacyjna Reuters. Wśród ofiar są cztery osoby, które utonęły w zalanych przejściach podziemnych. W ciągu minionej doby z głównego lotniska w Nowym Delhi odwołano prawie 60 lotów.

Cztery osoby zginęły w przejściach podziemnych

Źródło:
Reuters, PAP, The New Indian Express

Szczęśliwym finałem zakończyły się poszukiwania zaginionej 25-latki spod Wyszkowa. Kobieta poinformowała rodzinę o tym, że wyjeżdża do Grecji do swojego partnera. Przez miesiąc nie było z nią kontaktu.

Rodzinie powiedziała, że wyjeżdża do partnera do Grecji. Finał poszukiwań zaginionej 25-latki

Rodzinie powiedziała, że wyjeżdża do partnera do Grecji. Finał poszukiwań zaginionej 25-latki

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Narkotyczna zemsta Chin. Fentanyl nie bierze się znikąd

Narkotyczna zemsta Chin. Fentanyl nie bierze się znikąd

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

Premium

Amerykańscy pianiści Christian Sands i Emmet Cohen to dwa największe nazwiska w programie tegorocznego Jazzu Na Starówce. Będzie też szeroka prezentacja polskiego jazzowego mainstreamu. Tradycyjnie nie zabraknie gości z Austrii i Włoch. Festiwal rozpoczyna się w przyszłym tygodniu.

Z nowojorskiego mieszkania grał dla milionów słuchaczy. Wystąpi na Starówce

Z nowojorskiego mieszkania grał dla milionów słuchaczy. Wystąpi na Starówce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Król Zanzibaru" to dokument dostępny na platformie Max, opowiadający historię Polaka, który szybko rozwinął hotelowe imperium na afrykańskiej wyspie. W pewnym momencie jednak sieć zbankrutowała, a turyści zostali pozbawieni wakacji, zaś pracownicy pensji. - Grup oszukanych przez Wojtka było wiele - podkreślała we "Wstajesz i weekend" dziennikarka śledcza Agnieszką Szwajgier. O współpracy z Wojtkiem z Zanzibaru opowiadał również oszukany przez niego dziennikarz Żelisław Żyżyński.

Genialny wizjoner czy sprytny oszust? "Król Zanzibaru" na platformie Max

Genialny wizjoner czy sprytny oszust? "Król Zanzibaru" na platformie Max

Źródło:
tvn24.pl

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się gala Our Future Foundation, podczas której 22 nastolatków otrzymało stypendia, które mają im pomóc dostać się na najlepsze światowe uczelnie. W uroczystości wziął udział między innymi wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Warner Bros. Discovery.

Wręczono stypendia młodym zdolnym. Gala Our Future Foundation

Wręczono stypendia młodym zdolnym. Gala Our Future Foundation

Źródło:
TVN24, PAP

Dwadzieścia książek reprezentujących różne gatunki literackie znalazło się na liście nominowanych do 28. edycji Nagrody Literackiej Nike, przyznawanej za najlepszą książkę roku. Finalistów poznamy na początku września.

Nominowani do Nagrody Literackiej Nike. Jeden gatunek szczególnie doceniony

Nominowani do Nagrody Literackiej Nike. Jeden gatunek szczególnie doceniony

Źródło:
PAP