Rośnie liczba zakażonych po weselu. "Przed nami jeszcze długa walka z koronawirusem"

TVN24 | Łódź

Aktualizacja:
Autor:
bż/gp
Źródło:
TVN24 Łódź
Było wesele, jest ognisko zakażeńTVN24 Łódź
wideo 2/37
TVN24 ŁódźByło wesele, jest ognisko zakażeń

Sanepid w Opocznie (woj. łódzkie) podzielił na trzy grupy osoby, które bawiły się w pierwszy weekend czerwca na weselu. Po przebadaniu drugiej grupy liczba zakażonych koronawirusem wzrosła z 11 do 18. - Ta historia pokazuje, że jeszcze przed nami długa walka z pandemią COVID-19 - mówi szefowa opoczyńskiego sanepidu.

Na weselu w miejscowości Kotfin bawiło się około 130 osób. 

KORONAWIRUS W POLSCE. SPECJALNY RAPORT TVN24.PL

- Jeden z weselników już po imprezie dostał gorączki. Okazało się, że ta osoba jest zakażona koronawirusem - informuje Piotr Borowski, reporter TVN24, który zajął się sprawą.

Weselnicy zostali podzieleni na trzy grupy. Sanepid zna już wyniki dwóch z nich.

- W pierwszej grupie potwierdziliśmy 11 zakażeń, w drugiej jeszcze siedem kolejnych - mówi Marianna Rożej, powiatowy inspektor sanitarny w Opocznie.

Dodaje, że na uroczystości było łącznie 98 mieszkańców powiatu opoczyńskiego (w tym para młoda). Byli też goście z innych powiatów.

"Odmrażanie" wesel i uroczystości rodzinnych. Jest limit osób.

Jeden powiat, trzy źródła zachorowań

Niestety, w rejonie to nie jedyne ognisko zakażeń. W opoczyńskim szpitalu wykryto ich 15. 

- To zarówno personel, jak i pacjenci. W placówce wstrzymano przyjęcia na oddziały położniczy i wewnętrzny - dodaje inspektor Marianna Rożej. 

Kolejne, trzecie już ognisko w powiecie opoczyńskim jest w miejscowości Domaszno. Ksiądz, który odprawiał tam mszę, trafił do szpitala z objawami charakterystycznymi dla COVID-19. Wynik testu potwierdził zakażenie. 

- Do teraz sprawdziliśmy 48 osób, które miały z nim kontakt. Sześć osób ma pozytywny wynik - dodaje Marianna Rożej, powiatowy inspektor sanitarny w Opocznie.

Sanepid szuka uczestników mszy świętych w dwóch kościołach. "Proszeni są o pilny kontakt"

Coraz trudniej

Sytuacja w powiecie opoczyńskim może niedługo być jeszcze trudniejsza. Okazało się, że na weselu w Kotfinie było dziecko, u którego stwierdzono zakażenie koronawirusem. Niestety, dziecko już po weselu poszło do przedszkola.

- Teraz trzeba przebadać inne dzieci, które były w placówce oraz całą kadrę. Na wyniki badań czekają też dwie z trzech grup weselników z Kotfina. Sytuacja jest już trudna, a może być jeszcze trudniejsza - mówi Marianna Rożej. 

16 czerwca - nowe zachorowania na COVID-19

- Po zniesieniu obostrzeń lawinowo zwiększyła się liczba zakażeń. Sytuacja jest już trudna. Niestety, Polacy zaczęli się zachowywać tak, jakby już nie było pandemii. U nas, jak na dłoni, widać, do czego może to doprowadzić. Obyśmy byli, jak papierek lakmusowy ostrzegający Polaków w całym kraju - mówi szefowa sanepidu w Opocznie.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>>

Zakażenia w kopalni i w elektrowni w Bełchatowie.

Koronawirus w Polsce

231 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w niedzielę, pięć osób zmarłoTVN24
wideo 2/35
Na terenie powiatu opoczyńskiego są już trzy ogniska koronawirusa

Autor:bż/gp

Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty: