Cała opoczyńska policja wyłączona z akcji. "Zastępcy się nie zgubią, mają GPS-y"

Źródło:
TVN24 Łódź
Cała komenda wyłączona ze służby
Cała komenda wyłączona ze służbyTVN24 Łódź
wideo 2/3
Cała komenda wyłączona ze służbyTVN24 Łódź

Przez koronawirusa od poniedziałku do pracy nie przychodzą kryminalni, specjaliści od przestępstw nieletnich oraz policjanci z wydziału patrolowego. - Cała komenda licząca 134 etaty, została wyłączona z działania - mówi tvn24.pl rzeczniczka komendy powiatowej w Opocznie (woj. łódzkie). Nad bezpieczeństwem powiatu, w którym mieszka 76 tysięcy osób, mają czuwać funkcjonariusze z innych jednostek.

Prawdopodobnie wszystko zaczęło się od policjanta, który na co dzień pracuje w komisariacie policji w Drzewicy. To - obok komisariatu w Paradyżu - jedna z dwóch jednostek bezpośrednio podległych powiatowej komendzie w Opocznie.

- Mężczyzna miał objawy charakterystyczne dla zakażenia koronawirusem i został poddany testom. Wynik był pozytywny - opowiada w rozmowie z tvn24.pl aspirant sztabowy Barbara Stępień, rzeczniczka opoczyńskiej policji.

Mówi, że informacja o zakażeniu została przekazana komendantowi powiatowemu i sanepidowi. - Już w poniedziałek rano pierwsza grupa funkcjonariuszy została poddana testom. Decyzją sanepidu cała komenda powiatowa wraz z podległymi jej posterunkami została poddana kwarantannie - dodaje Stępień.

Wyłączenie z pracy wszystkich pracowników komendy było konieczne, bo - jak tłumaczy rzeczniczka - funkcjonariusze regularnie mają kontakt z policjantami pracującymi w podległych komisariatach.

- Niestety, przeprowadzone w poniedziałek testy wykazały, że 13 funkcjonariuszy ma koronawirusa - mówi rzeczniczka komendy.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24.PL

Wyłączeni z akcji 

Obecnie w kwarantannie są 134 osoby, to przede wszystkim funkcjonariusze, ale też pracownicy cywilni.

- Wszyscy przebywają w domach. Na szczęście poza grupą 13 funkcjonariuszy reszta miała negatywne wyniki testów. Ze względu na okres inkubacji wirusa trzeba będzie jednak ponowić wszystkie testy – mówi Barbara Stępień (sama ma negatywny wynik testu).

Gmach komendy w Opocznie został czasowo wyłączony z użytkowania, podobnie jak komisariaty w Paradyżu i Drzewicy. To jednak - jak podkreśla policja - nie oznacza, że mieszkańcy powiatu nie mogą liczyć na jej pomoc.

- Oddelegowani na nasz teren zostali policjanci z Łodzi (odległej o 90 km - red.) i Piotrkowa Trybunalskiego (znajdującego się ponad 40 km od Opoczna - red.). Są na stałe rozlokowani na terenie Opoczna i całego powiatu. Pełnią służbę całodobowo w radiowozach - zapewnia Barbara Stępień.

"Nie zgubią się, mają GPS-y"

Policja nie chce podawać dokładnie, ile patroli zostało przekierowanych do powiatu opoczyńskiego. 

- Zgłoszenia od osób z powiatu opoczyńskiego są przekierowywane do dyżurnego w Piotrkowie. To on dysponuje na miejsce funkcjonariuszy. Nie zgubią się, bo są wyposażeni w nawigację satelitarną. Poza tym, Opoczno to nie jest metropolia - uspokaja rzeczniczka komendy w tym mieście.

Oddelegowani do służby funkcjonariusze nie mają łatwego zadania. Przede wszystkim dlatego, że nie znają mieszkańców. A to może znacząco utrudniać im pracę.

- Z pewnością rozeznanie w terenie jest w naszej pracy szalenie istotne. Niestety, sytuacja nie zostawiła nam wielkiego wyboru - przyznaje rozmówczyni tvn24.pl.

Do Piotrkowa

Wszystkie czynności, które muszą odbywać się w gmachu komendy, spadły na barki piotrkowskiej policji.

- Zaznaczam, że nie będzie to wielka niedogodność, ponieważ z powodu trwającej pandemii do minimum ograniczyliśmy listę spraw, które wymagają stawienia się w siedzibie policji. Zgłoszenia przestępstw i wiele spraw formalnych można załatwiać drogą elektroniczną - zapewnia Barbara Stępień.

Jeżeli jednak ktoś zostanie zatrzymany, to trafi do policyjnej izby zatrzymań w Piotrkowie Trybunalskim. Podobnie ma się rzecz z dozorami.

- Oczywiście nie jest to najwygodniejsze rozwiązanie, ale wszystkie powierzone zadania muszą być realizowane w pełnym zakresie. W tym wypadku oznacza to, że czasami trzeba będzie pokonać te kilkadziesiąt kilometrów - podsumowuje komisarz Adam Kolasa z komendy wojewódzkiej w Łodzi.

Nie działa komenda w OpocznieWyłączone ze służby są też posterunki w Paradyżu i Drzewicy

Co najmniej tydzień

Z informacji przekazanych policji przez inspekcję sanitarną wynika, że powtórne testy policjantów z Opoczna mają być przeprowadzone w przyszłym tygodniu. W tym czasie wszystkie pomieszczenia komendy i komisariatów mają być odkażone.

- Mamy nadzieję jak najszybciej wrócić do pracy - podkreśla aspirant sztabowy Barbara Stępień.

W powiecie opoczyńskim mieszka ponad 70 tysięcy osób. Miasto Opoczno ma 21 tys. mieszkańców.

Autorka/Autor:bż/i

Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Policja poinformowała, że przy ulicy Dąbrowskiego w Środzie Wielkopolskiej doszło do włamania do jednego z domów. - Policjanci zastali dwie osoby ciężko ranne, matkę i syna. Kobieta zmarła w szpitalu - przekazał młodszy inspektor Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. W związku ze sprawą zatrzymany został Mołdawianin.

Matka nie żyje, syn ciężko ranny. Policja o włamaniu w Środzie Wielkopolskiej

Matka nie żyje, syn ciężko ranny. Policja o włamaniu w Środzie Wielkopolskiej

Źródło:
tvn24.pl

Organizatorzy igrzysk olimpijskich w Paryżu wystosowali w niedzielę przeprosiny wobec katolików oraz przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich, którzy poczuli się oburzeni fragmentem ceremonii otwarcia przypominającym obraz "Ostatnia wieczerza" przedstawiający ostatni posiłek Chrystusa.

"Ostatnia wieczerza" na otwarcie igrzysk. Organizatorzy przepraszają chrześcijan

"Ostatnia wieczerza" na otwarcie igrzysk. Organizatorzy przepraszają chrześcijan

Źródło:
Reuters

Zarzut narażenia osób i pracowników basenu na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia poprzez niewłaściwe dozowanie chloru, usłyszał jeden z trzech zatrzymanych w związku z zatruciem na pływalni Polonez na Targówku. Mężczyzna został też objęty policyjnym dozorem.

Zatrucie chlorem na basenie. Zarzut dla pracownika pływalni

Zatrucie chlorem na basenie. Zarzut dla pracownika pływalni

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Ziemia zapadła się w sobotę na osiedlu apartamentowców w Houston w Teksasie. Żaden z budynków nie został uszkodzony, jednak na wszelki wypadek ewakuowano część mieszkańców.

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Źródło:
CBS News

Trwa zażarta walka o sukcesję w imperium medialnym Ruperta Murdocha. Amerykański magnat i jeden z najbogatszych ludzi na świecie toczy spór o władzę ze swoimi dziećmi. W ramach dziennikarskiego śledztwa "New York Timesa" ujawniono treść dokumentów sądowych związanych ze sprawą.

Ojciec i dzieci walczą o władzę nad medialnym imperium. Historia rodem z serialu "Sukcesja"

Ojciec i dzieci walczą o władzę nad medialnym imperium. Historia rodem z serialu "Sukcesja"

Źródło:
"The Guardian", Reuters

W rzece Prośnie w Kaliszu w sobotę wieczorem wędkarze zauważyli ludzkie zwłoki. Policja ustala tożsamość i okoliczności śmierci denata.

Zwłoki w rzece, na wysokości centrum handlowego

Zwłoki w rzece, na wysokości centrum handlowego

Źródło:
PAP

Na Kontakt 24 dostaliśmy zdjęcia oraz nagranie z wypadku, do którego doszło na placu Konstytucji. Kierowca wjechał autem w zabytkowy kandelabr - latarnię i miał awanturować się ze służbami, które przyjechały na miejsce. Jak się okazało, mężczyzna to policjant, był pijany.

Pijany wjechał w kandelabr, auto dachowało. To policjant warszawskiej drogówki

Pijany wjechał w kandelabr, auto dachowało. To policjant warszawskiej drogówki

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

W miejscowości Bielsk pod Płockiem konar spadł na przejeżdżający samochód. W niedzielę po południu na Mazowszu i w stolicy wieje silny wiatr. Strażacy otrzymują głównie zgłoszenia o powalonych drzewach.

Drzewo zawisło nad torowiskiem, konar spadł na przejeżdżający samochód. Silny wiatr na Mazowszu

Drzewo zawisło nad torowiskiem, konar spadł na przejeżdżający samochód. Silny wiatr na Mazowszu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Temperatura znowu przekroczy 30 stopni, ale nie w całej Polsce. Jaka pogoda czeka nas na końcu lipca i na początku sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 85 kilometrów na godzinę. Obowiązują też ostrzeżenia przed burzami i upałem. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Ponad połowa Polski objęta ostrzeżeniami. Uważajmy

Ponad połowa Polski objęta ostrzeżeniami. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Śnieżkę zaczęła porastać roślinność, której do tej pory nie można było tam spotkać. To efekt dużego wzrostu średniorocznej temperatury na najwyższym szczycie Karkonoszy. - Pojawiły się pierwsze rośliny drzewiaste. Wcześniej występowały jedynie niskopienne trawy - powiedział kierownik Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW na Śnieżce Piotr Krzaczkowski.

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Źródło:
PAP

Ostatni weekend lipca we Włoszech jest najgorętszy z dotychczasowych w tym roku. Temperatura dochodzi do około 40 stopni Celsjusza. Przed skutkami upałów ostrzega polskich turystów ambasada RP we Włoszech.

Ambasada we Włoszech apeluje do polskich turystów

Ambasada we Włoszech apeluje do polskich turystów

Źródło:
PAP

W niedzielę pożegnano dziesięcioro dzieci, zabitych w sobotnim ataku Hezbollahu na miasteczko Madżdal Szams na kontrolowanych przez Izrael Wzgórzach Golan. W pogrzebie wzięły udział tysiące ludzi.

Dziesięć białych trumien i tysiące żałobników. Pogrzeb dzieci, które zginęły w ataku Hezbollahu

Dziesięć białych trumien i tysiące żałobników. Pogrzeb dzieci, które zginęły w ataku Hezbollahu

Źródło:
PAP

Plan pokojowy będzie gotowy do końca listopada. Zostanie poprzedzony serią rozmów z krajami trzecimi na temat integralności terytorialnej naszego państwa - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w ekskluzywnym wywiadzie, wyemitowanym w sobotę przez japońską telewizję NHK.

Kijów opracowuje plan pokojowy. Zełenski o trzech czynnikach "sprawiedliwego zakończenia wojny"

Kijów opracowuje plan pokojowy. Zełenski o trzech czynnikach "sprawiedliwego zakończenia wojny"

Źródło:
PAP

Taylor Swift nie podbije inflacji w Polsce. Jej koncerty mają znaczenie dla wybranych miast i sektorów gospodarki, ale w skali makro wpływ jest niezauważalny. Choć w przypadku dwóch krajów europejskich mógł być on znaczący – wynika z analizy Banku Pekao.

Wielka gwiazda przyjeżdża do Polski. W innych krajach podbijała ceny, czy tak będzie u nas?

Wielka gwiazda przyjeżdża do Polski. W innych krajach podbijała ceny, czy tak będzie u nas?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

"Stać ją", "bogaci będą żyli po staremu" – komentują internauci rozpowszechnianą w sieci informację, jakoby Ursula von der Leyen była właścicielką zamku w Niemczech. Budowla rzeczywiście ma w nazwie "von der Leyen", lecz nie należy do szefowej Komisji Europejskiej.

"Chałupa" Ursuli von der Leyen? Nie, choć pewien związek istnieje

"Chałupa" Ursuli von der Leyen? Nie, choć pewien związek istnieje

Źródło:
Konkret24
"Nasza historia wylądowała na śmietniku. Dosłownie tam, gdzie zaczęło się życie mojego ojca"

"Nasza historia wylądowała na śmietniku. Dosłownie tam, gdzie zaczęło się życie mojego ojca"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Kilkanaście osób bawiących się pod sceną festiwalu w Kołobrzegu skarżyło się na podrażnienie oczu i układu oddechowego. Jak przekazał organizator, doszło do rozszczelnienia pojemnika z gazem, który miał przy sobie jeden z ochroniarzy. - Do zdarzenia doszło, kiedy ochroniarz ruszył z pomocą do osoby, która zasłabła - przekazuje Artur Dejnowicz, pełnomocnik organizatora imprezy.

Ochraniał koncert, przypadkowo rozpylił gaz. Kilkanaście osób ucierpiało

Ochraniał koncert, przypadkowo rozpylił gaz. Kilkanaście osób ucierpiało

Źródło:
tvn24.pl

Roboty segregujące śmieci, leczące ludzi, a nawet siejące trawę i tresujące muchy - takie prace młodych pacjentów z plasteliny zostaną przeniesione pędzlami na "Obraz w Pigułce". Prace dzieci wiernie naniosą na specjalnie przygotowane płótno wolontariusze pod okiem pomysłodawcy i inicjatywy, prof. Marcina Kowalika z krakowskiej ASP. Gotowy obraz zostanie zawieszony w szpitalu dziecięcym.

Plastelinowe prace młodych pacjentów przeniosą na obraz, który zawieszą w szpitalu

Plastelinowe prace młodych pacjentów przeniosą na obraz, który zawieszą w szpitalu

Źródło:
tvn24.pl

Jak PKW weźmie wszystkie materiały z resortów, wszystkie materiały z prokuratury, będzie miała czarno na białym, że to były dopalacze wyborcze z publicznych pieniędzy - mówił w TVN24 Tomasz Trela (Lewica), komentując sprawę subwencji wyborczej dla PiS. - Mamy podejrzenia, że w tym zakresie PKW może działać politycznie - stwierdził Krzysztof Szczucki (PiS). O sprawię dyskutowali goście "Kawy na ławę".

"To były dopalacze wyborcze z publicznych pieniędzy"

"To były dopalacze wyborcze z publicznych pieniędzy"

Źródło:
TVN24

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl

Ksiądz Adam Boniecki obchodzi 90. urodziny. Były redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" świętował ten wyjątkowy dzień w niedzielę wieczorem w Krakowie w gronie znajomych i przyjaciół. Wcześniej odbyła się uroczysta msza święta w kościele salezjanów.

Obchody 90. urodzin ks. Bonieckiego. "Wspomnienie tego spotkania będę nosił w sercu przez długie lata"

Obchody 90. urodzin ks. Bonieckiego. "Wspomnienie tego spotkania będę nosił w sercu przez długie lata"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

18. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi rozpoczęła się w sobotę w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie). Wydarzenie potrwa osiem dni. W jego programie znalazły się pokazy filmowe, ale też spotkania z twórcami, koncerty i wystawy. Ostatniego dnia festiwalu odbędzie się polska premiera ekranizacji powieści Aleksandra Dumasa "Hrabia Monte Christo".

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Źródło:
PAP