Przez koronawirusa od poniedziałku do pracy nie przychodzą kryminalni, specjaliści od przestępstw nieletnich oraz policjanci z wydziału patrolowego. - Cała komenda licząca 134 etaty, została wyłączona z działania - mówi tvn24.pl rzeczniczka komendy powiatowej w Opocznie (woj. łódzkie). Nad bezpieczeństwem powiatu, w którym mieszka 76 tysięcy osób, mają czuwać funkcjonariusze z innych jednostek.
Prawdopodobnie wszystko zaczęło się od policjanta, który na co dzień pracuje w komisariacie policji w Drzewicy. To - obok komisariatu w Paradyżu - jedna z dwóch jednostek bezpośrednio podległych powiatowej komendzie w Opocznie.
- Mężczyzna miał objawy charakterystyczne dla zakażenia koronawirusem i został poddany testom. Wynik był pozytywny - opowiada w rozmowie z tvn24.pl aspirant sztabowy Barbara Stępień, rzeczniczka opoczyńskiej policji.
Mówi, że informacja o zakażeniu została przekazana komendantowi powiatowemu i sanepidowi. - Już w poniedziałek rano pierwsza grupa funkcjonariuszy została poddana testom. Decyzją sanepidu cała komenda powiatowa wraz z podległymi jej posterunkami została poddana kwarantannie - dodaje Stępień.
Wyłączenie z pracy wszystkich pracowników komendy było konieczne, bo - jak tłumaczy rzeczniczka - funkcjonariusze regularnie mają kontakt z policjantami pracującymi w podległych komisariatach.
- Niestety, przeprowadzone w poniedziałek testy wykazały, że 13 funkcjonariuszy ma koronawirusa - mówi rzeczniczka komendy.
Wyłączeni z akcji
Obecnie w kwarantannie są 134 osoby, to przede wszystkim funkcjonariusze, ale też pracownicy cywilni.
- Wszyscy przebywają w domach. Na szczęście poza grupą 13 funkcjonariuszy reszta miała negatywne wyniki testów. Ze względu na okres inkubacji wirusa trzeba będzie jednak ponowić wszystkie testy – mówi Barbara Stępień (sama ma negatywny wynik testu).
Gmach komendy w Opocznie został czasowo wyłączony z użytkowania, podobnie jak komisariaty w Paradyżu i Drzewicy. To jednak - jak podkreśla policja - nie oznacza, że mieszkańcy powiatu nie mogą liczyć na jej pomoc.
- Oddelegowani na nasz teren zostali policjanci z Łodzi (odległej o 90 km - red.) i Piotrkowa Trybunalskiego (znajdującego się ponad 40 km od Opoczna - red.). Są na stałe rozlokowani na terenie Opoczna i całego powiatu. Pełnią służbę całodobowo w radiowozach - zapewnia Barbara Stępień.
"Nie zgubią się, mają GPS-y"
Policja nie chce podawać dokładnie, ile patroli zostało przekierowanych do powiatu opoczyńskiego.
- Zgłoszenia od osób z powiatu opoczyńskiego są przekierowywane do dyżurnego w Piotrkowie. To on dysponuje na miejsce funkcjonariuszy. Nie zgubią się, bo są wyposażeni w nawigację satelitarną. Poza tym, Opoczno to nie jest metropolia - uspokaja rzeczniczka komendy w tym mieście.
Oddelegowani do służby funkcjonariusze nie mają łatwego zadania. Przede wszystkim dlatego, że nie znają mieszkańców. A to może znacząco utrudniać im pracę.
- Z pewnością rozeznanie w terenie jest w naszej pracy szalenie istotne. Niestety, sytuacja nie zostawiła nam wielkiego wyboru - przyznaje rozmówczyni tvn24.pl.
Do Piotrkowa
Wszystkie czynności, które muszą odbywać się w gmachu komendy, spadły na barki piotrkowskiej policji.
- Zaznaczam, że nie będzie to wielka niedogodność, ponieważ z powodu trwającej pandemii do minimum ograniczyliśmy listę spraw, które wymagają stawienia się w siedzibie policji. Zgłoszenia przestępstw i wiele spraw formalnych można załatwiać drogą elektroniczną - zapewnia Barbara Stępień.
Jeżeli jednak ktoś zostanie zatrzymany, to trafi do policyjnej izby zatrzymań w Piotrkowie Trybunalskim. Podobnie ma się rzecz z dozorami.
- Oczywiście nie jest to najwygodniejsze rozwiązanie, ale wszystkie powierzone zadania muszą być realizowane w pełnym zakresie. W tym wypadku oznacza to, że czasami trzeba będzie pokonać te kilkadziesiąt kilometrów - podsumowuje komisarz Adam Kolasa z komendy wojewódzkiej w Łodzi.
Co najmniej tydzień
Z informacji przekazanych policji przez inspekcję sanitarną wynika, że powtórne testy policjantów z Opoczna mają być przeprowadzone w przyszłym tygodniu. W tym czasie wszystkie pomieszczenia komendy i komisariatów mają być odkażone.
- Mamy nadzieję jak najszybciej wrócić do pracy - podkreśla aspirant sztabowy Barbara Stępień.
W powiecie opoczyńskim mieszka ponad 70 tysięcy osób. Miasto Opoczno ma 21 tys. mieszkańców.
Źródło: TVN24 Łódź
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź