Pacjent, lekarz i tłumacz języka migowego. Medyczne wideoporady dla niesłyszących

W rozmowach uczestniczy tłumacz języka migowego
Centra medyczne udostępnią wideoporady dla osób głuchych
Źródło: TVN24 Łódź

Z powodu pandemii koronawirusa centra medyczne w Łodzi kontaktują się z pacjentami przez telefon. A co z osobami głuchymi i niedosłyszącymi? Dla nich ruszyły wideoporady - z udziałem tłumacza języka migowego.

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. RAPORT TVN24.PL >>>

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Wideorozmowy są już wykorzystywane w dwóch miejskich szpitalach – im. Jonschera i im. Rydygiera, gdzie przy tłumaczeniach na język migowy pomagają osoby z Polskiego Związku Głuchych w Łodzi.

- Oprócz lekarza oraz pacjenta - za zgodą osoby głuchej szukającej porady – w rozmowie uczestniczy tłumacz języka migowego. Wykorzystywana jest do tego specjalna aplikacja oraz komunikator - mówi Jolanta Baranowska z łódzkiego magistratu. 

W rozmowach uczestniczy tłumacz języka migowego
W rozmowach uczestniczy tłumacz języka migowego
Źródło: Urząd Miasta Łodzi

Do wprowadzenia wideorozmów przygotowują się też pozostałe miejskie centra medyczne. W najbliższych tygodniach - jak zapowiada magistrat - z usługi dla osób głuchych i słabosłyszących będą mogli korzystać pacjenci z dysfunkcjami słuchu i mowy we wszystkich 30 miejskich poradniach zdrowia w całej Łodzi.

Medyczna porada do zobaczenia

Z informacji przekazanych przez rzecznika osób niepełnosprawnych w Łodzi wynika, że problemy ze słuchem ma kilka tysięcy łodzian. 

Z myślą o nich możliwość wideorozmowy z pomocą tłumacza języka migowego wprowadzono już wcześniej w 14 instytucjach publicznych w mieście, m.in. w Urzędzie Miasta Łodzi – w tym w centrach obsługi mieszkańca we wszystkich częściach miasta czy w wydziale komunikacji, a także w Powiatowym Urzędzie Pracy, Miejskim Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności, Centrum Informacji Turystycznej i w Biurze Rzecznika Osób Niepełnosprawnych.

Czytaj także: