Rusza program odnowy centrum Łodzi. Ministerstwo infrastruktury przekazało miastu 4 mln zł na przygotowanie programu rewitalizacji, w ramach której odnowione mają zostać budynki i ulice w całych sektorach miasta.
W Łodzi o tym, że zaniedbane centrum ma zmienić oblicze zrobiło się głośno po zeszłorocznej deklaracji premiera Tuska, który zapowiadał przeznaczenie 25 mld złotych na "gruntowną przebudowę polskich miast". Znaczna część tych środków miała trafić właśnie do Łodzi.
Ministerstwo Infrastruktury przekazało właśnie miastu 4 mln złotych na przygotowanie miasta do wielkiej odbudowy. Urzędnicy mają je przeznaczyć m.in. na przygotowanie dokumentacji niezbędnej do wyremontowania 35 kamienic i otwarcie pierwszego w Polsce Centrum Wiedzy o Rewitalizacji – z którego będą korzystać przygotowujące się do rewitalizacji samorządy w całym kraju.
Urzędnicy w Łodzi podkreślają, że program odnowy centrum miasta nie ograniczy się tylko do odnowy elewacji budynków, dlatego aż połowa środków przyznanych przez ministerstwo ma być wydana na działania społeczne.
- Rewitalizacja oznacza też zmianę sposobu myślenia mieszkańców o centrum - tłumaczy Hanna Gill-Piątek z biura ds. rewitalizacji w łódzkim magistracie i dodaje, że ministerialne pieniądze będą wydane na pracę z mieszkańcami: m.in. na specjalne zajęcia edukacyjne w szkołach czy szerokie konsultacje społeczne.
Centrum na nowo
Łódź potrzebuje remontów jak powietrza. W tym roku łódzcy urzędnicy przygotowali listę 230 budynków, które powinny zostać wyłączone z użytkowania. Cześć z nich nadaje się tylko do wyburzenia.
- Odnowa Śródmieścia to olbrzymie wyzwanie. Musimy wypracować rozwiązania, które pomogą nam włączyć do tego procesu jak najwięcej partnerów: od inwestorów czy wspólnot mieszkaniowych chcących wyremontować swój budynek aż po artystów prowadzących działania na łódzkich podwórkach - mówi tvn24.pl Hanna Gill-Piątek.
Skończyć z biedą w mieście
Oprócz zaniedbanych kamienic, jedną z bolączek miasta jest bieda ich mieszkańców. Urzędnicy zapowiadają, że w czasie programu przygotowawczego do rewitalizacji ma zostać przygotowany program poprawy ich sytuacji materialnej.
- W tym celu zbierzemy dobre praktyki z Polski i zagranicy. Nie chcemy wyważać otwartych drzwi, tylko działać możliwie sprawnie - mówi nam Hanna Gill-Piątek z łódzkiego magistratu.
Sektory do odnowy
Pod koniec lutego urzędnicy przedstawili wykaz ośmiu sektorów, które mają być objęte rewitalizacją. W ramach prac, kompleksowo mają być odnawiane budynki, chodniki i nawierzchnia jezdni. W wyznaczonych do remontu kwartałach znajduje się kilkaset budynków w których mieszka ponad 17 tys. mieszkańców. Pół tysiąca z nich ma wyrok eksmisyjny z prawem do lokalu socjalnego. W zaniedbanych dzisiaj budynkach mają znaleźć się lokale dla małego biznesu. Z kamienic mają być też wyprowadzeni mieszkańcy, którzy od dawna nie płacą czynszu. Projekt ma pochłonąć co najmniej miliard złotych.
Plany ambitne, ale...
Adam Polanowski, ekspert rynku nieruchomości w rozmowie z tvn24.pl przyklaskuje idei dobrego przygotowania wielkiego projektu, jakim jest renowacja całych sektorów centrum. Podkreśla, że miasto ma "ambitne plany", ale obawia się, czy uda się je dokładnie zrealizować.
- Już samo przygotowanie inwentaryzacji i ekspertyz technicznych 35 kamienic może pochłonąć znaczną część przyznanej miastu kwoty - ocenia Adam Polanowski.
I podkreśla, że program przygotowawczy może być skuteczny tylko pod warunkiem, że urzędnicy profesjonalnie i dokładnie będą zarządzać powierzonymi im pieniędzmi.
- Z doświadczenia wiem, że najczęściej jedna czwarta kwota przy podobnych projektach wydawana jest nieefektywnie przez urzędników. Oby w Łodzi było inaczej - kończy Polanowski.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: bż / Źródło: TVN24 Łódź
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź