Helen Mirren za rolę królowej Elżbiety II w spektaklu "The Audience" odebrała statuetkę Tony Award dla najlepszej teatralnej aktorki pierwszoplanowej. Najlepszą sztuką minionego sezonu na Broadwayu wybrano "The Curious Incident of the Dog in the Night-Time". Najlepszym musicalem został "The Fun Home".
Dla branży teatralnej za oceanem nagrody są tym samym, co Oscary dla filmów, Grammy dla muzyki czy Emmy dla produkcji telewizyjnych. Zwycięstwo Helen Mirren przewidzieli zarówno bukmacherzy, jak i krytycy. "Znowu to zrobiła, znów wygrała"- żartowała sama z siebie Mirren, odbierając statuetkę za rolę Elżbiety II. Zaznaczyła, że stanie ona obok Oscara, zdobytego także za rolę Elżbiety II w filmie "The Queen" w 2006 roku.
Największymi triumfatorami tegorocznej edycji nagród zostali musical "The Fun Home" nagrodzony pięcioma statuetkami oraz sztuka "The Curious Incident of the Dog in the Night-Time", z tą sama liczbą statuetek.
Musical "The Fun Home" to historia gejowskich relacji ojca autorki literackiego pierwowzoru, które ukrywa przed rodziną. Spektakl przez krytyków teatralnych za oceanem uznany został za najważniejsze wydarzenie sezonu na Broadwayu. Prócz statuetki dla najlepszego dzieła w swoim gatunku wyróżniono także aktora grającego główną rolę - Michaela Cerverisa -oraz reżysera całego przedsięwzięcia Sama Golda. Nagroda przypadła także twórcom ścieżki muzycznej i tekstów piosenek.
"The Fun Home" to pierwsza broadwayowska sztuka-musical z homoseksualnymi bohaterami od początku zbierająca fantastyczne recenzje.Wcześniej dzieło obsypano nagrodami m.in. w Sundance, uhonorowało je też Koło Nowojorskich Krytyków Teatralnych. Objawieniem okazała się także 10-letnia gwiazda musicalu Sydney Lucas, która za swoja rolę otrzymała m.in. prestiżową Obie Award oraz nominację do Tony, stając się najmłodszym wykonawcą, jaki kiedykolwiek do tej nagrody był nominowany.
Pies nocną porą i autystyczny geniusz
Najlepsza sztuka teatralna to wyreżyserowany przez Mariannę Elliott (również nagrodzoną Tony) "The Curious Incident of the Dog in the Night-Time", zaadaptowany przez Simona Stephensa. Była także była sporym wydarzeniem i również zbierała pochlebne recenzje krytyków.
Jest to adaptacja teatralna powieści Marka Haddona, która zdobyła w 2003 roku nagrodę Whitbread Book of the Year. Bohaterem jest Christopher Boone – piętnastoletnim autystyczny chłopiec, mający niesamowite zdolności matematyczne i fotograficzną pamięć. Żyje on we własnym świecie i stara się unikać ludzi. Przypadkowo zamieszany w sensacyjną intrygę z zabitym psem na pierwszym planie, odkrywa przed światem swój nietypowy sposób postrzegania i wielkie zdolności.
Statuetką dla najlepszego aktora w sztuce teatralnej nagrodzono też odtwórcę głównej roli Alexa Sharpa.
Biusty na wierzchu i słynna stażystka
Tony Awards to impreza prestiżowa, pozbawiona wystawności i przepychu choćby nagród Grammy czy Emmy, nie mówiąc już o Oscarach. W dodatku organizowana jest nie w Los Angeles - oazie amerykańskiego show-biznesu, lecz w uchodzącym za stolicę "wysokiej kultury" Nowym Jorku.
Tabloidy po swojemu potraktowały nowojorskie święto sztuki, skupiając się na gwiazdach i celebrytach, nie na nagrodach. I tak najgorętszym dla nich tematem dekolty pań, nade wszystko Jennifer Lopez, która udowodniła, że nie tylko w Maroku - gdzie jej strój wzbudził oburzenie - może być uznana za wyzywającą. Gwiazda wyglądała olśniewająco, nie mogła jednak odmówić sobie sukienki, z której kusiła mocno odkrytym biustem.
Miała jednak spora konkurencję, nie wśród artystek. Na galę (nie wiadomo na razie, w jakim charakterze), zawitała bohaterka skandalu seksualnego z udziałem Billa Clintona, czyli Monica Lewinsky. Była stażystka zaprezentowała się we wspaniałej, czerwonej kreacji, smukła, świetnie uczesana. Początkowo nie została rozpoznana przez fotoreporterów, którzy zastanawiali się, czy czarnowłosa piękność to jakaś nowa gwiazda.
Gospodarzami tegorocznej edycji Tony Awards byli Alan Cumming (znany przede wszystkim ze świetnej, choć drugoplanowej kreacji w "Żonie idealnej") oraz Kristin Chenoweth, najbardziej chyba znana z serialu "Prezydencki poker". Para radziła sobie z prowadzeniem imprezy znakomicie, a dowcipy błyskotliwego Cumminga były zabawniejsze i celniejsze niż kogokolwiek z prowadzących oscarową galę w ciągu ostatniej dekady.
LAUREACI TONY AWARDS - główne kategorie
Najlepsza aktorka w głównej roli w sztuce
Helen Mirren, The Audience
Najlepszy aktor w głównej roli w sztuce
Alex Sharp - The Curious Incident of the Dog in the Night-Time
Najlepsza główna aktorka w musicalu
Kelli O'Hara, The King and I
Najlepszy aktor w głównej roli w musicalu
Michael Cerveris, Fun Home
Najlepsza reżyseria sztuki
Marianne Elliott, The Curious Incident of the Dog in the Night-Time
Najlepsza reżyseria musicalu
Sam Gold, Fun Home
Najlepsza choreografia
Christopher Wheeldon, An American in Paris
Autor: Justyna Kobus / Źródło: "The Hollywood reporter", "Variety"
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA