Brytyjski aktor Richard Griffiths, najbardziej znany z roli Vernona Dursleya w serii filmów o Harrym Potterze, zmarł w wieku 65 lat. Przyczyną śmierci były komplikacje po operacji serca.
- Richard był przy mnie podczas dwóch najważniejszych momentów w mojej karierze. Jestem dumny, że go znałem - powiedział BBC Daniel Radcliffe, który grał Harry'ego Pottera wraz z Richardem Griffithsem, a także pojawił się u jego boku na scenie w "Equus". Jako pierwszy oddał aktorowi hołd na wieść o jego nagłej śmierci.
Pożegnał go także Nicholas Hytner, dyrektor National Theatre: - Był nie tylko jednym z najbardziej rozpoznawalnych i uwielbianych aktorów brytyjskich. Był jednym z największych.
Agent filmowego wuja Harry'ego Pottera (ta kreacja przyniosła mu największą sławę), Simon Beresford, opisał go jako "niezwykłego człowieka" o legendarnym poczuciu humoru, który nieustannie sypał anegdotami. To sprawiło, że był też jednym z najbardziej lubianych brytyjskich aktorów.
Co potwierdził aktor Warwick Davis, również znany z serii o małym czarodzieju. - Kochaliśmy go. Zawsze miał czas dla fanów. Łączył wielki talent z dobrym sercem - ocenił.
Grał w ojczyźnie i w Hollywood
Dzieki tej jowialności Griffithsa zwykle obsadzano w drugo- i trzecioplanowych rolach - grał postaci rozładowujące napięcia między głównymi bohaterami, dlatego w Anglii dobrze znany jest także z komediowych produkcji, m.in. jako wujcio Monty w "Withnail and I" czy kochający kuchnię detektyw w "Pie in the Sky".
Grał też zagranicą w takich produkcjach, jak: "Rydwany ognia", "Kochanica Francuza", "Park Gorkiego", "Greystoke: Legenda Tarzana, władcy małp", "Gandhi", "Jeździec bez głowy". Jedną z ostatnich kreacji stworzył w 2011 roku w superprodukcji "Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach".
I nagrody, i order od królowej
Do świata filmu przybył z klasycznej teatralnej sceny Royal Shakespeare Company, gdzie wcześniej wyrobił sobie reputację przede wszystkich dzięki rolom w adaptacjach szekspirowskich sztuk, m.in. postaci tytułowego "Henryka VIII", Falstaffa w "Wesołych kumoszkach z Windsoru" i Bottoma w "Śnie nocy letniej".
Za swoje teatralne kreacje zdobył nagrodę Tony w Nowym Jorku i Olivier Award w Londynie. W 2008 roku królowa Elżbieta II uhonorowała go Orderem Oficerskim Imperium Brytyjskiego (OBE) za osiągnięcia artystyczne.
Autor: am/jaś/k / Źródło: BBC News
Źródło zdjęcia głównego: Warner Bros