"Ustalił ogromną skalę zgrozy czasów sowieckich". Zmarł Robert Conquest

Robert Conquest miał 98 lat
Robert Conquest miał 98 lat
Źródło: Wikipedia CC BY-SA 3.0

Był autorem ponad 20 książek poświęconych sowieckiej historii, polityce i sprawom międzynarodowym. Wydany w 1968 roku "Wielki terror" to pierwsza obszerna i wszechstronna dokumentacja wielkiej czystki, przeprowadzonej przez Józefa Stalina w latach 1934-39 w Związku Radzieckim. Robert Conquest, jak poinformowała jego żona Elizabeth Neece, zmarł z powodu zapalenia płuc. Miał 98 lat.

- Robert Conquest ustanowił złoty standard, jeśli chodzi o rzetelność badania, całkowitą uczciwość i precyzję wypowiedzi o realiach Związku Sowieckiego - oświadczył były sekretarz stanu USA George P. Shultz.Książka Conquesta z 1968 roku "Wielki Terror" ("The Great Terror: Stalin's Purge of the Thirties"), dokumentująca czystki Józefa Stalina z lat 30. jest do dziś jednym z najbardziej znaczących studiów badawczych sowieckiej historii. Została przetłumaczona na ponad 20 języków.

#RIP Robert Conquest pic.twitter.com/HU7T1SWFpx— C a b a I I e r o (@Tu_quoque_fili) August 4, 2015

Ustalił skalę zgrozy czasów stalinowskich

Przymusowej kolektywizacji rolnictwa i wielkiemu głodowi z lat 30. poświęcona była jego głośna książka "The Harvest of Sorrow". Jak podkreślił Stephen Kotkin, historyk uniwersytetu Princeton i zarazem badacz z think tanku Hoover Institution, gdzie Conquest pracował przez 28 lat, w tej książce autor "kolejny raz definitywnie ustalił ogromną skalę zgrozy czasów sowieckich, właściwie zidentyfikował ich źródło w ideach i praktykach marksistowskich, a także zdemaskował zastępy zachodnich naiwniaków, którzy dystrybuowali sowieckie kłamstwa".

Wielokrotnie odznaczony

Conquest służył w brytyjskiej piechocie w czasie II wojny światowej. Został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego. W 2005 roku został odznaczony Prezydenckim Medalem Wolności.

Sowieci jako Marsjanie

Robert Conquest był nie tylko historykiem, pisał także wiersze oraz powieści science-fiction. Tłumaczył, że te ostatnie pomagają mu złapać odpowiednią perspektywę patrzenia na Związek Radziecki. - Dużo łatwiej patrzeć mi na nich jak na Marsjan, niż ludzi takich ja my. George Orwell powiedział, że aby zrozumieć Związek Radziecki potrzebny jest nie tylko rozum, ale także wyobraźnia. - tłumaczył w 1986 roku w jednym z wywiadów. I dodawał, że w ZSRR rozumienie dobra i zła było zupełnie inne niż na Zachodzie.

Autor: sol/ja / Źródło: tvn24.pl, wsj.com, PAP

Czytaj także: