Nie żyje Zbigniew Zapasiewicz, wielki polski aktor i reżyser. Artysta zmarł we wtorek wieczorem w Warszawie. Miał 75 lat.
Zbigniew Zapasiewicz urodził się 13 września 1934 r. w Warszawie. Był siostrzeńcem aktora Jana Kreczmara i reżysera teatralnego Jerzego Kreczmara. Najpierw, w latach 1951-1952, kształcił się na wydziale chemii Politechniki Warszawskiej.
Później ukończył warszawską PWST w 1956 r. Tego samego roku debiutował na deskach Teatru Młodej Warszawy rolą Ewarysta Galois w "Ostatniej nocy" Zdzisława Skowrońskiego, w reżyserii Stanisława Bugajskiego.
Występował w wielu teatrach, w tym Klasycznym, Współczesnym, Dramatycznym, Powszechnym, Polskim. Przez długi czas współpracował z krakowskim teatrem STU.
W latach 80. był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Dramatycznego. Ostatnio związany był z Teatrem Powszechnym w Warszawie.
Zapasiewicz był nie tylko artystą, ale też pedagogiem. Od lat pięćdziesiątych wykładał na warszawskiej PWST. W latach 80-tych zawiadywał Wydziałem Reżyserii tej szkoły, najpierw jako dziekan, później jako prodziekan.
Wielkie role
Tego wybitnego aktora zapamiętamy między innymi z wielu wspaniałych ról filmowych. Karierę filmową rozpoczął w 1963 r. rolą księdza w "Wianie" Jana Łomnickiego. Rok później wystąpił w "Spotkaniu ze szpiegiem" Jana Batorego - razem z Beatą Tyszkiewicz i Stanisławem Mikulskim. Później stworzył niezapomniane kreacje w takich obrazach jak "Matka królów", "Panny z wilka", "Barwy ochronne", "Ziemia Obiecana", "Dekalog", "Bez znieczulenia", "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" czy "Persona non grata".
Na swoim koncie ma także wiele wspaniałych ról teatralnych.
W Dramatycznym wcielił się w rolę Czackiego w "Mądremu biada" Aleksandra Gribojedowa oraz Pijaka w "Ślubie" Witolda Gombrowicza. Praca w Teatrze Współczesnym przyniosła m.in. role Zechedryńskiego w "Miłości na Krymie" i Stomila w "Tangu" Sławomira Mrożka. W Powszechnym grał m.in. Baala w "Baalu" Bertolda Brechta.
Wiele nagród
Zapasiewicz był dwukrotnie laureatem nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza. To wyróżnienie przyznawane przez redakcję miesięcznika "Teatr". W połowie lat 80-tych otrzymał ją za rolę tytułową w „Baalu” Bertolda Brechta w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Dekadę później "Teatr" odznaczył go za kreację Stomila w „Tangu” Sławomira Mrożka w Teatrze Współczesnym w Warszawie.
Dwa razy przyznawano mu również nagrodę "Feliks Warszawski". W 2001 roku aplauz wzbudziła kreacja Zapasiewicza w "Królu Learze" w Teatrze Powszechnym. W 2006 r. na "Feliksa" zasłużył za rolę Leona w "Kosmosie" w Teatrze Narodowym.
Aktor sporo grał również w Teatrze Telewizji. Jego ostatnie przedstawienia to m.in. "Kordian", "Burza", "Amadeusz", "Dziady", "Tango", "Piękna pani Seidenman" oraz w "Umarli ze Spoon River".
Zapasiewicz - reżyser
Zbigniew Zapasiewicz to także reżyser spektakli dla Teatru Telewizji. Zafascynowany twórczością Zbigniewa Herberta, zrealizował spektakle "Pan Cogito" i "Powrót Pana Cogito".
Źródło: e-teatr.pl, filmpolski.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24. PAP