600 wystawców z 29 krajów, oczekiwane premiery i spotkania z pisarzami - na cztery dni Pałac Kultury i Nauki w Warszawie zamieni się w pałac książki. - Nie da się na targach nie zgubić - zapewnia Dorota Koman dyrektor promocji 53. MTK.
Czwartek będzie na targach dniem branżowym i minie pod znakiem nominacji literackich: poznamy tytuły dwudziestu książek nominowanych do Nagrody Literackiej NIKE, a także do Nagrody Literackiej Gdynia. Widzowie wejdą na imprezę od piątku.
Wspaniali goście...
Targi są niepowtarzalną okazją, aby spotkać swych ulubionych pisarzy. Z polskich literatów udział w targach potwierdzili m.in. Sławomir Mrożek, Julia Hartwig, Józef Hen, Wiesław Myśliwski, Jarosław Marek Rymkiewicz, Małgorzata Musierowicz, Jerzy Pilch, Maria Janion, Hanna Krall, Sławomir Shuty, Krzysztof Varga.
Z zagranicznych pojawi się "mistrz thrillera medycznego" Robin Cooka. Przyjedzie też szwedzka pisarka Majgull Axelsson, autorka popularnych w Polsce powieści "Kwietniowa czarownica" czy "Ta, którą nigdy nie byłam".
Gościem specjalnym Targów będzie także jeden z największych współczesnych architektów Daniel Libeskind, główny architekt odbudowy placu World Trade Center w Nowym Jorku oraz autor projektu najwyższego apartamentowca w Europie Środkowej - "Złota 44" w Warszawie. Pobyt Libeskinda związany jest z promocją jego autobiografii, którą właśnie opublikowały Wydawnictwa Naukowo-Techniczne.
... Wydawnicze nowości
Trudno wyliczyć wszystkie nowoście, jakie tylko na targi przygotowali polscy wydawcy.
Prawdziwym rarytasem będzie opublikowany po 23 latach nieznany rękopis Agnieszki Osieckiej. "Na wolności. Dziennik dla Adama" (Prószyński i S-ka). To zapiski, które Osiecka zaczęła prowadzić w czerwcu 1985 na wieść o wyroku skazującym Adama Michnika na karę więzienia. Ten autoportret poetki na tle PRL został przygotowany do druku przez Fundację Okularnicy, która opiekuje się jej archiwum.
"Litery cztery" (Wydawnictwo Literackie) to najlepsze utwory Ludwika Jerzego Kerna ze wszystkich etapów jego twórczości zebrane w jednym tomie. Wyboru wierszy dokonał Krzysztof Lisowski.
Józef Hen podpisywać będzie na targach swoją najnowszą powieść pt. "Pingpongista" (WAB), w której nawiązuje do historii stosunków polsko-żydowskich ostatnich lat. Powieść częściowo opiera się na faktach - autentyczne jest na przykład przemówienie Kwaśniewskiego wygłoszone w Jedwabnem, u Hena wszystko jednak kończy się bardziej jednoznacznie niż w rzeczywistości. Winni zostają ukarani, zagrabiony dom żydowski - zwrócony właścicielom.
Marek Nowakowski w nowej książce pt. "Psie Głowy" wyprowadza czytelnika ze swojego stałego rewiru w Warszawie i przenosi go na wieś. Jeden dzień z życia Osady oglądamy oczami byłych pracowników upadłego PGR-u, którzy ze swojego miejsca przed sklepem obserwują życie wioski. (Proszyński i S-ka).
Ale to tylko kilka propozycji.
Gość honorowy - Izrael
Co roku na MTK pojawia się państwo, którego twórczość szczególnie chcą organizatorzy przybliżyć. W tym roku będzie to Izrael.
Przyjadą pisarze mający już w Polsce swoich czytelników jak Irit Amiel (poetka wywodząca się z Częstochowy), Alona Frankel (pochodzi z Krakowa, w Polsce ukazały się dotychczas dwie jej książki dla dzieci "Dziewczynka" i "Nocnik nad nocnikami"), Yossi Avni-Levy (autor powieści "Ciotka Farhuma nie była dziwką"), ale także mniej znani twórcy: Chaim Chefer, Sara Siwroni, Giv Hovav, Liat Kaplan czy Ester Chaim.
Źródło: tvn24.pl, PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24/tvn24.pl