Z kamerą przez historię Czech

Aktualizacja:
 
"Pod jednym dachem"

Od II wojny światowej, poprzez Praską Wiosnę 1968 r. i trudne wybory lat 80., aż do globalnej rzeczywistości współczesnych Czech – takiej podróży można było doświadczyć podczas przeglądu filmów Jana Hřebejka. Dzieła czeskiego reżysera potrafią i rozśmieszyć, i wzruszyć – w obu przypadkach – aż do łez.

W cieniu 1. Festiwalu Filmów Rosyjskich w warszawskiej Kinotece odbywał się przegląd filmów jednego z najwybitniejszych czeskich reżyserów nowego pokolenia – Jana Hřebejka. Prawie bez reklamy, w bocznych salach – nic dziwnego, że nawet kasjerzy początkowo nie wiedzieli, że taki przegląd ma miejsce. A szkoda. Bo Hřebejk – ceniony przez bywalców kin studyjnych – szerokiej widowni w Polsce pozostaje wciąż raczej nieznany.

Ale największy żal do organizatorów można mieć za ostatnią, zamykającą przegląd projekcję. Poniedziałek, godz. 14.30 – na sali cztery osoby, a na ekranie – powszechnie uznawany za najlepszy film reżysera – „Musimy sobie pomagać”. Szkoda, że tak niewiele osób mogło (przede wszystkim ze względu na wczesną godzinę projekcji) uczestniczyć w tym pokazie. Ale dość narzekania – i tak trzeba organizatorom pogratulować podjęcia inicjatywy pokazania ambitnego i niestety wciąż jeszcze mało u nas popularnego kina.

Wędrówka przez historię Czech

Przegląd filmów Hřebejka otworzył sam reżyser, a okazją do retrospektywy była polska premiera filmu „Na złamanie karku” z 2004 r. Zaprezentowano niemal wszystkie pełnometrażowe filmy czeskiego reżysera. Tym samym widzowie otrzymali panoramę jego twórczości. Filmy te, poza datą swojego powstania, ułożyć można według innej, wewnętrznej chronologii. Każdy z nich koncentruje się na jakimś ważnym momencie historii Czech. Razem z reżyserem i jego bohaterami wędrujemy przez meandry trudnej przeszłości i – równie pełnej problemów – współczesności. Większość opowieści, które snują reżyser i jego scenarzysta, Petr Jarchovský, dotyczy relacji międzyludzkich, zwłaszcza stosunków rodzinnych. Trudne wybory, dylematy, konflikty i uczucia piętrzą się na małej przestrzeni otaczającej głównych bohaterów.

 
"Niedźwiadek" 

Wojna - czas próby

Akcja wspomnianego już filmu „Musimy sobie pomagać” (2000 r.) rozgrywa się podczas II wojny światowej w małym czeskim miasteczku. Gdy wkraczają tam hitlerowcy, dla mieszkańców rozpoczyna się czas próby. Ile są w stanie poświęcić dla drugiego człowieka, na jakie ryzyko gotowi są narazić siebie i swoją rodzinę, by uratować czyjeś życie? Takim doświadczeniom mimowolnie zostają poddani główny bohater i jego żona. Cizekowie, bezdzietne małżeństwo, raczej z wrodzonej dobroci niż z nadmiaru odwagi decydują się ukryć w swoim domu zbiegłego z obozu koncentracyjnego młodego Żyda - Davida, dawnego sąsiada. Decyzja ta pociągnie za sobą lawinę konsekwencji, w wyniku których następnie to David będzie musiał udzielić bardzo nietypowej pomocy swoim dobroczyńcom. A wszystko w myśl często powtarzanej w filmie zasady „musimy sobie pomagać”.

W każdym dramacie zawarty jest jakiś dylemat. Każdy człowiek bywa postawiony przed czymś, z czego musi jakoś wybrnąć. W pokazaniu człowieka słabego jest chęć udowodnienia, że nawet jeśli on taki jest, to stara się z tą słabością walczyć. Bo w każdym człowieku jest dużo cech słabych. Ale też każdy chce, by ludzie go polubili i zrozumieli. I to jest właśnie w filmie „Musimy sobie pomagać”. Człowiek przeciwstawiony samemu sobie, bojący się, zaczyna się zachowywać jak bohater. I to jest chyba najbardziej wzruszające w tym filmie. Jan Hřebejk

 
„Musimy sobie pomagać” 

To jedyny w twórczości reżysera dramat, niepozbawiony jednak momentów komicznych. Co ciekawe i chyba najbardziej fenomenalne – momenty te pokrywają się z chwilami grozy, kiedy emocje sięgają zenitu. W ten sposób śmiech rozładowuje nagromadzone emocje. Pod tym względem to prawdziwy majstersztyk! Warto dodać, że film trzyma w napięciu od pierwszej sceny, a potem to napięcie stale rośnie. Aż do ostatniej sceny, w której główny bohater z nowo narodzonym dzieckiem błądzi po ruinach wyzwolonego spod okupacji miasteczka. Fragmentowi temu towarzyszy aria z Pasji Mateuszowej Jana Sebastiana Bacha, słynna "Erbarme dich" ("Zmiłuj się nade mną, Panie") – płacz Piotra, po tym jak trzykrotnie wyparł się Chrystusa. Aria, w genialnym wykonaniu Magdaleny Koženy, ostatecznie rozładowuje nagromadzone przez cały film emocje. Rekomendując ten film, wypada dodać, że zapewnia on nie tylko przeżycia wizualne i intelektualne, ale nade wszystko przypomina o wartościach, które budują relacje międzyludzkie.

Jak przyznaje reżyser, w filmie „Musimy sobie pomagać” chciał pokazać lata 90. Umieszczając akcję i bohaterów w trudnym okresie wojennym, dążył do przedstawienia relacji międzyludzkich, które są uniwersalne – niezależne od czasu i okoliczności. – Opowiadałem też o tym jacy dzisiaj są ludzie – wyjaśnia Hřebejk.

Pod jednym dachem nie jest łatwo

Tym razem jest Boże Narodzenie 1967 r., dni poprzedzające sowiecką inwazję w 1968 r. Film „Pod jednym dachem” (1999 r.) nosi znamienny podtytuł „Jeden dom, dwie rodziny, trzy pokolenia”. To opowieść o zagorzałej wojnie domowej między zwolennikiem komunizmu a weteranem czeskiego ruchu oporu. Ale również o ich konflikcie z własnymi dziećmi.

 
"Pod jednym dachem" 

Nastolatki uważają swych ojców za głupców i nie rozumieją podziałów między nimi. Ważniejsze dla nich są pierwsze burzliwe miłości, rock’n’roll przenikający z zachodu do Czechosłowacji i przysyłane w paczkach z NRD modne ciuchy. Ojcowie mają zaś swoje dzieci za bikiniarzy i buntowników. Z tego niezrozumienia i zacietrzewienia wyłania się fantastyczny komediowy obraz rodziny „z epoki”, ale też trudny, choć niezmiernie ciekawy obraz Praskiej Wiosny. – Wtedy byłem jeszcze maleńki, więc tych czasów nie pamiętam - mówi reżyser. - Ale nawiązuję do opowiadań w kręgu rodzinnym. Bardzo często rodzice opowiadali dzieciom, jak to było. I to w tej narracji rodzinnej powraca - wspomina reżyser.

Konformizm i bunt w rolach głównych

„Pupendo” (2003 r.) przenosi widza do Czechosłowacji wczesnych lat 80-tych, w okolice orwellowskiego roku 1984. To czas, kiedy młodzież generacji Praskiej Wiosny ’68 jest już dorosła. Ma własne, dorastające dzieci, a czekając na spełnienie dawnych iluzji patrzy, jak życie przecieka jej przez palce. Postawy głównych bohaterów – rzeźbiarza Bedřicha Mary i dyrektora szkoły, towarzysza Milo Břečki – to antypody wyborów: tych moralnych i tych zupełnie praktycznych.

 
"Pupendo" 

Pierwszy - dyskryminowany z pobudek politycznych zaszywa się na marginesie życia artystycznego i społecznego. Drugi - płynie z prądem bieżących wydarzeń i ma się całkiem dobrze, choć czasem to „dobrze” odbija się mu czkawką. Historia rodzin założonych przez tych mężczyzn przeplata się ze sobą i plącze. Z czasem tak bardzo, że trudno już stwierdzić na pewno, jaki wybór i jaka decyzja, co komu ostatecznie przyniesie.

Streszczeniem tych dwóch życiowych wyborów jest żart, który Mara opowiada pod koniec filmu: „Mężczyzna stoi na najsłynniejszym placu Pragi – św. Wacława – i strasznie wymiotuje. Podchodzi do niego urzędnik - w szarej marynarce, krawacie w paski – klepie go po plecach i mówi: w pełni się z panem zgadzam…”

Zasadą - paradoks

„Na złamanie karku” (2004 r.) jest pierwszym filmem w dorobku Jana Hřebejka, którego akcja rozgrywa się współcześnie. To mozaika postaci i ich życiowych historii, które – czasem zupełnie przypadkowo – splatają się ze sobą. Jeden z głównych wątków tworzy historia dziecka, zagubionego przez matkę-imigrantkę, a odkupionego przez cierpiącą na bezpłodność kobietę. Drugi - przedstawia losy emigranta, z którego dziewczyną ożenił się jego ojciec.

W tym filmie zasadą narracji jest paradoks. Zazwyczaj robiliśmy (ze scenarzystą, Petrem Jarchovsky’m – red.) tragedie albo komedie, a ten film jest wypośrodkowaniem tego. Są tam sytuacje śmieszne, ale czasem odnosi się wrażenie, że wstyd się śmiać z tych rzeczy. Jan Hřebejk

 
"Na złamanie karku" 

Rzeczywiście - jak potwierdza reżyser - paradoksów w tym filmie nie brakuje. Np. jeden z bohaterów, František – z zawodu policjant, po pracy oddaje się pasji – jest kibicem piłkarskim czy raczej pseudokibicem, zrzeszonym w chuligańskim klubie. Jego pasji towarzyszą też odpowiednie przekonania – Franta jest zdeklarowanym rasistą. I to właśnie on zostanie przybranym ojcem ciemnoskórego dziecka. Akceptacja tej roli zupełnie zmieni jego życie. Fanatycznego kibica zagrał Jiří Macháček, czeski aktor w Polsce znany głównie z filmu „Samotni” Davida Ondříčka. – Dziwne jest, że czescy widzowie, którzy znają Macháčka (jest popularną postacią) nie poznali go w tym filmie – zauważył reżyser. To tyleż zasługa charakteryzacji, co wirtuozerii aktora.

Pytany o inspirację do nakręcenia tego filmu, Hřebejk odpowiedział, że elementem inspirującym była współczesna sytuacja społeczna jego kraju. Jak wyjaśnił, po okresie komunizmu, kiedy społeczeństwo było środowiskiem zamkniętym, nagle otworzyło się i ludzie stanęli w obliczu konfrontacji z różnymi zjawiskami, takimi jak tolerancja, rasizm. Te problemy – jak przyznaje reżyser – są kanwą filmu „Na złamanie karku”.

Małżeński przekładaniec

Najnowszy film Hřebejka - "Niedźwiadek" (2007 r.) - składa się z przeplatających się wzajemnie "małżeńskich epizodów". Bohaterowie - to dawni koledzy ze szkolnej ławy, dziś 35-letni oraz ich żony. Złożoność ich związków obrazuje metafora wielowarstwowych tortów-niedżwiadków, które piecze jedna z kobiet.

Ten film zadaje pytanie, jaka jest granica przyjaźni. Ile może wytrzymać przyjaźń, a ile małżeństwo. Ile można powiedzieć przyjaźniąc się, a ile nie przyjaźniąc, ale będąc w związku małżeńskim. Jan Hřebejk

 
"Niedźwiadek" 

Dwie sekundy Hřebejka

Na deser organizatorzy przeglądu dodali jeszcze film innego wybitnego czeskiego reżysera Petra Zelenki „Rok Diabła”. Film ten trudno zdefiniować jednoznacznie. Bohaterowie, to postaci rzeczywiste - m.in. słynny czeski bard, kompozytor i poeta Jaromir Nohavica, jego przyjaciel - gitarzysta i kompozytor Karel Plihal oraz zespól folkowy Czechom. Ale jednocześnie ich przygody niosą ze sobą dawkę dużego nieprawdopodobieństwa. Film udaje dokument, ale zarazem jest wysoce odrealniony. Widz czuje, że powinien mieć jakieś przesłanie, ale do końca nie wiadomo jakie.

Jedno jest pewne, że „Rok Diabła” gwarantuje porządną dawkę fantastycznej muzyki Nohavicy i Czechomora i bardzo orzeźwiającą dawkę absurdu.

Uzasadnienie wyboru filmu? Epizod aktorski Jana Hřebejka. Rzeczywiście reżyser pojawia się w epizodzie… trwającym zaledwie dwie sekundy. Hřebejk popija piwo podczas intrygującego koncertu grupy Czechomor w jednej z czeskich gospód, który kończy się bójką.

Sam reżyser tłumaczy, że materiału nakręconego z jego udziałem było więcej, ale jak mówi: - Zelenka wyciął sceny ze mną. I zapowiada: - Też mu kiedyś zaproponuję rolę w moim filmie i ją wytnę. Bo my jesteśmy tacy obrzydliwi Czesi! - śmieje się.

Źródło: tvn24.pl, CNN

Pozostałe wiadomości

Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, w tym roku odnotowano już ponad 26 tysięcy przypadków zachorowania na krztusiec, 35 razy więcej niż w zeszłym roku. To najwyższa liczba zachorowań od kilku lat. To choroba podstępna, bo objawy często mylone są z przeziębieniem. Tyle, że trwa dłużej, jest bardziej uporczywa i możemy nawet nie wiedzieć, że nią zarażamy. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Krztusiec w Polsce. Podstępna choroba mylona z przeziębieniem

Krztusiec w Polsce. Podstępna choroba mylona z przeziębieniem

Źródło:
TVN24

Chiński statek Yi Peng 3, którego załoga podejrzana jest o zerwanie dwóch kabli telekomunikacyjnych na dnie Morza Bałtyckiego, pozostaje w cieśninie Kattegat. Zdaniem publicznego nadawcy DR może mieć uszkodzoną kotwicę.

"Wymagało to dużej siły". Nowe informacje o zerwanych kablach na dnie Bałtyku

"Wymagało to dużej siły". Nowe informacje o zerwanych kablach na dnie Bałtyku

Źródło:
PAP

W sobotę o godzinie 11 w Warszawie zbierze się Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej. Zostanie na niej ogłoszony kandydat Koalicji Obywatelskiej w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. O nominację walczą prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i szef MSZ Radosław Sikorski.

Dziś ogłoszenie kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta

Dziś ogłoszenie kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta

Źródło:
PAP

Odchodzący prezydent Stanów Zjednoczonych nie krył wzruszenia, kiedy w czasie pożegnalnej kolacji dla pracowników Białego Domu jego małżonka Jill wymieniała jego osiągnięcia. Oceniła, że cztery lata jego prezydentury były czymś, co "zapiera dech w piersiach".

Joe Biden nie potrafił ukryć łez

Joe Biden nie potrafił ukryć łez

Źródło:
tvn24.pl

1004 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Zamówiony przez Kanadę w USA system obrony przeciwrakietowej NASAMS jest już w Ukrainie - poinformował minister obrony Kanady Bill Blair. Natomiast szwedzki minister obrony Pal Jonson przekazał, że jego kraj wesprze ukraiński przemysł zbrojeniowy w produkcji pocisków dalekiego zasięgu i dronów. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ma ochronić przed "destrukcyjnymi atakami". Dojechał do Ukrainy

Ma ochronić przed "destrukcyjnymi atakami". Dojechał do Ukrainy

Źródło:
PAP

Kto ma rację - najemca czy wynajmujący? Jakie prawa i obowiązki mają obie strony? I czy ocena poziomu bieli ścian to już przesada? - Z prawnego punktu widzenia muszę powiedzieć: to zależy - komentuje mecenas Katarzyna Trojanowska-Janik, specjalistka w zakresie prawa nieruchomości. Podkreśla jednak, że wynajmujący muszą być gotowi na to, że mieszkania się niszczą.

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Właściciel sprawdza ściany z latarką, lokator kroi na blacie. Co wolno w wynajętym mieszkaniu?

Źródło:
tvn24.pl

Śledczy ujawnili, że syn norweskiej księżnej Mette-Marit z jej pierwszego małżeństwa, podejrzany przez policję w tym kraju o dwa przypadki zgwałcenia, starał się zniszczyć obciążające go dowody. Policja twierdzi, że podejrzany starał się usunąć obciążające go materiały z chmury i telefonu.

Syn norwerskiej księżnej próbował zniszczyć dowody na gwałty

Syn norwerskiej księżnej próbował zniszczyć dowody na gwałty

Źródło:
PAP

W związku z groźbą powodzi ewakuowano część mieszkańców w hrabstwie Sonoma w pobliżu rzeki Russian River w Kalifornii. Sytuację w stanie pogarszają obfite opady śniegu i osuwiska błotne. Trudna sytuacja jest też w stanie Waszyngton. W Seattle tysiące ludzi pozostają bez prądu.

Rzeka atmosferyczna. Drogi pod wodą, mieszkańcy ewakuowani

Rzeka atmosferyczna. Drogi pod wodą, mieszkańcy ewakuowani

Źródło:
PAP, Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Aż jedna trzecia najmłodszych kobiet nie chodzi do ginekologa - wynika z raportu "Polka u ginekologa". Może to mieć negatywne skutki dla ich zdrowia intymnego. W raporcie jest też analiza powodów takiego stanu rzeczy. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Polka u ginekologa", ale nie zawsze. Alarmujący raport dotyczących zdrowia młodych kobiet

"Polka u ginekologa", ale nie zawsze. Alarmujący raport dotyczących zdrowia młodych kobiet

Źródło:
TVN24

Niektórzy mieszkańcy północnej Polski w sobotę powinni spodziewać się kolejnych w ostatnich dniach intensywnych opadów śniegu, a także zawiei śnieżnych. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia. Synoptycy ostrzegają również przed oblodzeniem na drogach w niemal całym kraju.

Kolejne duże opady i zawieje śnieżne. IMGW ostrzega

Kolejne duże opady i zawieje śnieżne. IMGW ostrzega

Źródło:
IMGW
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Policjanci w Holandii wykryli prawie dwa kilogramy narkotyków MDMA, które były ukryte w figurce krasnala ogrodowego. "Od czasu do czasu trafiamy na coś szczególnego" - przyznała policja w komunikacie.

Tak ukryli narkotyki. "Nawet krasnal był zszokowany"

Tak ukryli narkotyki. "Nawet krasnal był zszokowany"

Źródło:
BBC
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Koalicja Obywatelska ogłosi wyniki prawyborów, a tym samym przedstawi swojego kandydata na prezydenta. Prokurator generalny Adam Bodnar złożył wniosek o wyrażenie przez Sejm zgody na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie Zbigniewa Ziobry na posiedzenie sejmowej komisji do spraw Pegasusa.Tomasz Szmydt dostał azyl na Białorusi. Zobacz pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 23 listopada.

Wynik prawyborów, Szmydt z azylem, wniosek w sprawie Ziobry

Wynik prawyborów, Szmydt z azylem, wniosek w sprawie Ziobry

Źródło:
TVN24, PAP

Radosław Sikorski jest ministrem spraw zagranicznych w rządzie Donalda Tuska. Tę funkcję pełnił już w latach 2007-2014. Teraz chciałby kandydować na prezydenta Polski. O tym, czy zostanie kandydatem Koalicji Obywatelskiej, zdecydują prawybory, w których zmierzy się z Rafałem Trzaskowskim. Co warto wiedzieć o Radosławie Sikorskim?

Radosław Sikorski jest szefem MSZ, teraz chce zostać prezydentem. Kim jest?

Radosław Sikorski jest szefem MSZ, teraz chce zostać prezydentem. Kim jest?

Źródło:
tvn24.pl

Deklaruje znajomość pięciu języków obcych, już dwukrotnie, w pierwszej turze, zwyciężał w wyborach na prezydenta Warszawy. Prezydentem Polski cztery lata temu nie został, przegrał z Andrzejem Dudą. Teraz znów chce wystartować w wyborach, ale najpierw zmierzy się ze swoim partyjnym kolegą - Radosławem Sikorskim w prawyborach Koalicji Obywatelskiej. Co wiemy o aktualnym prezydencie Warszawy? Jak wyglądała jego wcześniejsza praca?

To Rafał Trzaskowski zaproponował prawybory w KO. Czy zwycięży, kim jest?

To Rafał Trzaskowski zaproponował prawybory w KO. Czy zwycięży, kim jest?

Źródło:
tvn24.pl

W Salwadorze znajduje się największe więzienie w Ameryce Łacińskiej. Trafiają tam mordercy, gwałciciele i członkowie gangów. Mowa o Centrum Odosobnienia Terroryzmu - CECOT. Więzienie otwarto w ubiegłym roku. Może pomieścić 40 tysięcy osób i zapełnia się błyskawicznie, bowiem w kraju o jednym z najwyższych wskaźników zabójstw na świecie od dwóch lat panuje stan wyjątkowy. Amnesty International przestrzega, iż Salwador doświadcza "stopniowego zastępowania przemocy gangów przemocą państwową". Społeczeństwo jednak taką politykę popiera - pierwsze dane mówią o spadku przestępczości. Telewizji CNN jako jedynej udało się dostać do strzeżonego kompleksu i pokazać, w jakich warunkach przebywają osadzeni.

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Największe więzienie w Ameryce Łacińskiej jest symbolem "nowego Salwadoru". Tak wygląda życie osadzonych

Źródło:
CNN

Na Pomorzu Zachodnim w sobotni poranek pojawiły się burze. Występują obfite opady śniegu i porywiście wieje. Sprawdź, gdzie jest burza i śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Grzmi w części kraju. Burz może przybywać

Grzmi w części kraju. Burz może przybywać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kolejne dni przyniosą nam sporo zmian w pogodzie. Przede wszystkim nad Polskę nadciągnie porcja cieplejszego powietrza, przez którą miejscami temperatura wzrośnie do nawet 14 stopni Celsjusza. Jak długo potrwa to ocieplenie?

Będzie nawet 14 stopni. Jak długo potrwa ocieplenie

Będzie nawet 14 stopni. Jak długo potrwa ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Koalicji Obywatelskiej w piątek odbyły się prawybory, wyniki mają zostać podane w sobotę. PiS z kolei ma ogłosić swojego kandydata w niedzielę. Gdyby rzeczywiście faworytem prezesa miał być prezes IPN Karol Nawrocki, to co przesądziło o jego wyborze?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Nieoficjalnie: Karol Nawrocki ma być kandydatem PiS na prezydenta. Są też nieoficjalne powody. Jakie?

Źródło:
Fakty TVN

Podczas spotkania marszałka Sejmu Szymona Hołowni w Rypinie (Kujawsko-Pomorskie) doszło do ostrej wymiany zdań między nim a dwoma mieszkańcami. Zarzucili oni kandydatowi na prezydenta, że "koalicja 13 grudnia nie martwi się o Polskę" i że "wszystko jest sprzedane". Po dłuższej dyskusji Hołownia chciał im podać rękę, ale ci jednak odmówili.

"Podamy sobie ręce czy nie? Zrobiłem, co mogłem". Spięcie na spotkaniu z Hołownią

"Podamy sobie ręce czy nie? Zrobiłem, co mogłem". Spięcie na spotkaniu z Hołownią

Źródło:
PAP

- Jestem z zawodu nauczycielem historii. I trudno, żebym dziś nie powiedział kilku zasadniczych słów dotyczących sytuacji, bo ona jest sytuacją historyczną, w jakiej znaleźliśmy się my wszyscy - mówił na Krajowym Zjeździe Delegatów Związku Nauczycielstwa Polskiego Donald Tusk. Premier ocenił, że wojna na wschodzie wchodzi w rozstrzygającą fazę i "zbliża się nieznane".

Premier o "wydarzeniach ostatnich kilkudziesięciu godzin". "Zbliża się nieznane"

Premier o "wydarzeniach ostatnich kilkudziesięciu godzin". "Zbliża się nieznane"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Obecnie kumulacja wynosi 520 milionów złotych. W Polsce odnotowano pięć wygranych czwartego stopnia w wysokości ponad 224 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 22 listopada 2024 roku.

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Orange Polska ostrzega przed SMS-ami, w których oszuści podszywają się pod tego operatora. Wiadomości dotyczą rzekomej konieczności aktywacji konta.

Uwaga na takie SMS-y

Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu pestycydu w herbacie czarnej liściastej. "Nie należy spożywać partii produktów określonych w komunikacie" - zaapelował GIS.

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
tvn24.pl

CBOS zbadał preferencje partyjne Polaków w drugiej połowie listopada. Gdyby wybory do Sejmu odbyły się teraz, Koalicja Obywatelska zdobyłaby 32 proc. głosów, Prawo i Sprawiedliwość - 31 proc., Konfederacja - 13 proc. W komentarzu zwrócono uwagę na prawdopodobny wpływ wyborów w USA na wzrost poparcia dla PiS.

"Powrót wyborców" jednej partii. Nowy sondaż

"Powrót wyborców" jednej partii. Nowy sondaż

Źródło:
PAP

Wiedeńska policja w piątek znalazła w pobliżu szpitala w stolicy Austrii ciało noworodka. Dzień wcześniej służby informowały o szeroko zakrojonych poszukiwaniach dziecka, które zniknęło z sali na oddziale neonatologicznym.

Noworodek zniknął ze szpitalnej sali. Nie żyje

Noworodek zniknął ze szpitalnej sali. Nie żyje

Źródło:
APA, ENEX, ORF, Kurier, tvn24.pl

Firma Northvolt kończy działalność związaną z rozwojem i produkcją magazynów energii w Gdańsku - ogłosili przedstawiciele firmy. Jak dodano, koncern szuka kupca na zakład w tym mieście.

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Źródło:
PAP
"Sikor czy Trzask?" Eksperci: nie chodzi o to, który lepszy, ale który lepszy na obecne czasy

"Sikor czy Trzask?" Eksperci: nie chodzi o to, który lepszy, ale który lepszy na obecne czasy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Cyfrowi wydawcy są zaniepokojeni. Google zapowiedział testowe usunięcie z wyszukiwarki treści publikowanych przez media informacyjne. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników, ale i tak to ruch niepokojący, pewnego rodzaju presja i straszak. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

Źródło:
TVN24

"Niech idą sobie", "brawo Turcja" - komentują polscy internauci przekaz o tym, jakoby Turcja wychodziła z NATO. Brak jakichkolwiek potwierdzeń takich doniesień, a zasięg tej narracji wzmacniają w sieci konta szerzące rosyjską dezinformację. Sprawdziliśmy, co może być jej źródłem.

Turcja wychodzi z NATO? "Żadnych informacji na ten temat"

Turcja wychodzi z NATO? "Żadnych informacji na ten temat"

Źródło:
Konkret24

"Juror#2" to tytuł najnowszego filmu 94-letniego Clinta Eastwooda, który w końcu grudnia trafi na platformę Max. Legendarny hollywoodzki mistrz nakręcił thriller sądowy, którego bohater zasiadający w ławie przysięgłych odkrywa, że sam jest powiązany ze sprawą, w której ma sądzić. Obraz zbiera pochwalne recenzje i jest bodaj najlepszym filmem Eastwooda od czasu nakręconego w 2014 roku "Snajpera".

Thriller sądowy hollywoodzkiej legendy już w grudniu na platformie Max

Thriller sądowy hollywoodzkiej legendy już w grudniu na platformie Max

Źródło:
"The Hollywood Reporter", "The Guardian", tvn24.pl

Reportaż "To nie jest kraj dla kobiet" dziennikarki TVN24 Anety Regulskiej został wyróżniony na 30. Festiwalu Form Dokumentalnych NURT 2024. Opowiada o losie kobiet w obliczu restrykcyjnego prawa aborcyjnego. - Sprawy kobiet, ich prawa, nigdy nie powinny być przedmiotem cynicznych, politycznych targów, rozgrywek czy interesów - komentowała dziennikarka.

Wyróżnienie dla reportażu Anety Regulskiej "To nie jest kraj dla kobiet"

Wyróżnienie dla reportażu Anety Regulskiej "To nie jest kraj dla kobiet"

Źródło:
TVN24, PAP

Zaledwie kilka tygodni po kinowej premierze "Joker: Folie à deux" zadebiutował w Wypożyczalni Playera. Widzowie znaleźć mogą tam już też kontynuację "Soku z żuka" w reżyserii Tima Burtona i najnowszy film Justina Baldoniego z Blake Lively w roli głównej. Oto przegląd nowości serwisu.  

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Źródło:
tvn24.pl