Wstrząsający pokaz na zakończenie festiwalu. Dla kogo zwycięstwo?

 "Wołyń" reż. Wojciech Smarzowski
"Wołyń" reż. Wojciech Smarzowski
FORUM FILM
Michalina Łabacz jako Zosia w filmie "Wołyń" Wojciecha SmarzowskiegoFORUM FILM

Oczekiwany od dawna "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego był najmocniejszym akcentem ostatniego dnia konkursowych pokazów w Gdyni. Dołączył też do listy faworytów niezwykle mocnej w bieżącym roku gdyńskiej imprezy - "Ostatniej rodziny" debiutanta Jana P. Matuszyńskiego oraz świetnie przyjętego thrillera psychologicznego Macieja Pieprzycy "Jestem mordercą". Laureatów 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni poznamy już w sobotę wieczorem.

To jeden z najbardziej oczekiwanych filmów tego roku, o czym świadczy m.in. frekwencja na jego pierwszych w Polsce, premierowych pokazach w Gdyni. Na projekcję "Wołynia" Wojciecha Smarzowskiego wszystkie bilety i wejściówki zarezerwowane były już dzień wcześniej. Mimo to nie wszyscy chętni mieli szansę film obejrzeć. Dlatego organizatorzy festiwalu zorganizowali dodatkowy pokaz późną nocą.

Rozczarowanych wstrząsającym obrazem reżysera właściwie nie było. Wbrew obawom niektórych, film w żaden sposób nie antagonizuje również niełatwych relacji polsko-ukraińskich. Przeciwnie - jak podkreślał na konferencji po pokazie dla mediów Smarzowski - "chce budować mosty, nie mury". Twórca "Róży" i "Domu złego" po raz kolejny udowodnił, że jest specjalistą od apokaliptycznych opowieści - pokazał prawdziwe piekło, nie epatując jednak przemocą dla efektu. Zrobił film wciskający w fotel, budzący przerażenie ogromem cierpienia, będącego udziałem bohaterów, ale też mądry i wyważony.

PRZECZYTAJ TAKŻE WYWIAD Z WOJCIECHEM SMARZOWSKIM W MAGAZYNIE TVN24

Czy jury gdyńskiej imprezy doceni go tak samo, jak widzowie poruszeni po projekcjach, dowiemy się dziś wieczorem.

Kadr z filmu "Wołyń" Wojciecha SmarzowskiegoFestiwal Filmowy w Gdyni

Wołyń czyli studium nienawiści

Drażliwy temat rzezi wołyńskiej, w czasie której z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęły tysiące Polaków, nie był dotąd w kinie w ogóle poruszany. Właśnie z obawy przed budzeniem upiorów przeszłości.

Film Smarzowskiego robi to jako pierwszy, jest przy tym obrazem niezwykle uczciwym. Otwiera go napis dedykowany Kresowiakom, mówiący o tym, że ginęli dwa razy: najpierw od siekier sąsiadów, a potem za sprawą milczenia na temat ich tragedii. Smarzowski nakręcił go właśnie po to, by je przerwać. Pokazując Polaków jako ofiary makabrycznej rzezi, nie nakręcił jednak filmu o złu przypisanym do jednego tylko narodu. Zbrodniarzami są tu nie tylko Ukraińcy, ale również Rosjanie, Niemcy, a także biorący odwet za zbrodnie Polacy.

Smarzowski w żadnym wypadku nie stawia między zbrodniami Ukraińców a polską odpowiedzią na nie, znaku równości. Tropi jedynie zło we wszystkich jego przejawach. Mówi całą prawdę, nie tylko jej część. I z cała pewnością nie funduje nikomu filmu antyukraińskiego.

Fabuła filmu z akcją osadzoną w małej wiosce na Wołyniu skupia się na losach młodej Polki - Zosi, (w tej roli rewelacyjna studentka szkoły teatralnej Michalina Łabacz), zakochanej w Ukraińcu, którą ojciec wydaje wbrew jej woli za bogatego, dużo starszego sołtysa (Arkadiusz Jakubik) Jest rok 1939, wkrótce wybucha wojna. Dwa lata później oglądamy brutalne mordy na tamtejszych Żydach. Jednocześnie narasta napięcie między Polakami i Ukraińcami, choć oglądamy je od pierwszych scen filmu. W końcu latem 1943 roku seria potwornych mordów dotyka też wioskę naszych bohaterów. Oddziały UPA atakują polskich sąsiadów, mordując ich w bestialski sposób, dokonując rzezi na niespotykaną skalę.

Są w filmie sceny przerażające - rozrywane na pół ciała, wydłubywane oczy, są dzieci owijane snopkami słomy i podpalane, traktowane jako "podpałka" dla zniszczenia kolejnego domu, osady...Smarzowski nie pokazuje ich jednak dla podbicia napięcia. Wie, że tak właśnie wyglądała tamta zbrodnia. Obraz niemal nie pozwala na oddech. Zdarzenia toczą się w tempie błyskawicy, ale nie ma tu scen niepotrzebnych. Smarzowski myśli o kinie obrazami, i to one mówią wszystko. Znakomite zdjęcia Piotra Sobocińskiego Jr potęgują wrażenie grozy, choć sama dramaturgia wydarzeń wystarczy już na obraz piekła na ziemi.

I jeszcze coś, o czym długo rozmawialiśmy w kuluarach festiwalu - ten film w momencie zalewającej Europę fali nacjonalizmu, jest nie tylko hołdem oddanym ofiarom straszliwej zbrodni sprzed ponad 70 lat, ale także ostrzeżeniem. W poruszającej scenie kazania w cerkwi, prawosławny duchowny mówi:"Świat za bardzo przywiązany jest do swoich ojczyzn, narodów, do swojej własności.Stąd rodzi się później niechęć do innych".

Beksińscy faworytami dziennikarzy. Czy też jurorów?

W piątek wieczorem swoją coroczną nagrodę przyznali dziennikarze akredytowani w br. na gdyńskiej imprezie. Sporą przewagą głosów trafiła ona do twórców filmu "Ostatnia rodzina" w reżyserii debiutanta Jana P. Matuszyńskiego.

"Ostatnia rodzina" - zwiastun filmu Jana P. Matuszyńskiego
"Ostatnia rodzina" - zwiastun filmu Jana P. MatuszyńskiegoKino Świat

Matuszyński opowiada o rodzinie Beksińskich, w której dwóch utalentowanych, ale toksycznych (również dla siebie samych) mężczyzn, spaja i łączy jedna, delikatna, kochająca ich obu kobieta - żona i matka. Akcja rozpoczyna się w 1977 r. a opisywaną rzeczywistość reżyser ograniczył niemal do ścian dwóch mieszkań jednego z warszawskich osiedli. Zdzisław Beksiński - jeden z bardziej charakterystycznych malarzy XX wieku - każdy ważny moment ze swojego życia rejestrował za pomocą najnowszych dostępnych wówczas technologii audio i wideo. Jego syn Tomasz był jednym z najbardziej charyzmatycznych dziennikarzy muzycznych oraz tłumaczem filmowym. Miał duży wpływ na rozwój popkultury w Polsce, był także tłumaczem kultowych filmów o Bondzie.

Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka Zdzisław i jego żona Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem. Gdy Zdzisław podpisuje umowę z mieszkającym we Francji marszandem, a Tomek rozpoczyna pracę w radiu, wydaje się, że rodzina najgorsze kłopoty ma już za sobą. Tymczasem najgorsze dopiero przed nimi.

Dawid Ogrodnik, Aleksandra Konieczna oraz Andrzej Seweryn na planie filmufot. Hubert Komerski/Kino Świat

Przypomnijmy, że za swoją kreację Andrzej Seweryn odebrał już nagrodę dla najlepszego aktora na festiwalu filmowym w Locarno. Jego Beksiński - zdaniem przyjaciół artysty- do złudzenia przypomina malarza. Seweryn jest tu wzruszająco bezradny i nieporadny, chwilami budzący - jak jego bohater-zniecierpliwienie i uśmiech politowania. O tej kreacji mówi się, że być może jest najwybitniejszą w polskim kinie ostatniej dekady. Nagroda w Gdyni dla wybitnego artysty wydaje się być pewna. O grającej żonę Beksińskiego Aleksandrze Koniecznej, mało znanej dotąd z dużego ekranu, nie tylko aktorce ale i reżyserce teatralnej, również mówi się jako głównej kandydatce do nagrody za kobiecą rolę pierwszoplanową. W roli Tomka Beksińskiego występuje Dawid Ogrodnik.

PRZECZYTAJ ROZMOWĘ Z ANDRZEJEM SEWERYNEM W MAGAZYNIE TVN24

Film Matuszyńskiego nie jest jednak filmem o artystach, ale o ludziach ogarniętych obsesją śmierci i dziedziczną depresją. Ponadto - o miłości, trudnej, niekoniecznie uzewnętrznianej, ale spajającej tę rodzinę mimo konfliktów i różnic między jej członkami.

"Jestem mordercą" Pieprzycy czarnym koniem?

Choć festiwal w Gdyni nie serwuje nam aż takich niespodzianek jak Wenecja czy Cannes, gdzie zwycięzcą nierzadko okazuje się obraz niezauważony przez publiczność, tu także zdarzały się zaskakujące werdykty. Co nie znaczy, że nagradzano filmy słabe, a raczej nie będące głównymi faworytami do nagród.

Takim obrazem może się okazać produkcja "Jestem mordercą" w reżyserii Macieja Pieprzycy. Nie ulega wątpliwości, że obraz będący psychologicznym thrillerem, czerpiący ze znanej sprawy Zdzisława Marchwickiego, skazanego w 1975 r. na karę śmierci za zabójstwo 14 kobiet, doczeka się nagrody na tym festiwalu. Jeśli jednak byłaby to nagroda główna - Złote Lwy - byłoby to jednak zaskoczeniem.

Pieprzyca pokazuje tu proces manipulacji i preparowania dowodów, które doprowadziły do skazania na śmierć niewinnego człowieka. A wszystko w imię kariery ambitnego policjanta, prowadzącego śledztwo. Widzimy jak kochający mąż i ojciec, początkowo prawy człowiek, stopniowo pogrąża się w kłamstwie, oszustwach i zdradzie najbliższych. Bo to milicjant tropiący "wampira", nie zbrodniarz, jest głównym bohaterem obrazu. Brawurowo zagrana i opowiedziana historia ma zresztą na tym festiwalu wiernych fanów, których ta niespodzianka z cała pewnością by uszczęśliwiła.

Czy film Pieprzycy może zagrozić faworytom gdyńskiej imprezy"Festiwal Filmowy w Gdyni

Laureatów konkursu głównego gdyńskiego festiwalu poznamy w sobotę późnym wieczorem.

Autor: Justyna Kobus / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Forum Film

Pozostałe wiadomości

Około 1070 pracowników hoteli w Bostonie i Greenwich w USA strajkuje, gdyż rozmowy kontraktowe z Marriott International, Hilton Worldwide i Hyatt Hotels utknęły w martwym punkcie - podał Reuters, powołując się na związek Unite Here.

Strajk pracowników może rozlać się na całe USA. "Branża hotelarska zeszła na złą drogę"

Strajk pracowników może rozlać się na całe USA. "Branża hotelarska zeszła na złą drogę"

Źródło:
Reuters

W stanie Arizona w USA trwa dochodzenie w sprawie śmierci pracownicy Wells Fargo, która przyszła do biura w piątek rano i została znaleziona martwa przy swoim biurku cztery dni później - poinformował brytyjski dziennik "Guardian".

Przyszła do pracy w piątek rano. We wtorek znaleziono ją martwą przy biurku

Przyszła do pracy w piątek rano. We wtorek znaleziono ją martwą przy biurku

Źródło:
"Guardian"

W miejscowości Magnuszew w powiecie kozienickim kierujący fordem 42-latek, będący pod wpływem alkoholu, uderzył w pieszych. Na miejscu zginęły dwie osoby, trzecia zmarła w szpitalu. Dwie osoby są hospitalizowane. Trwa wyjaśnianie okoliczności wypadku.

"Wjechał w dwie grupy pieszych". Trzy osoby nie żyją, dwie są ranne

"Wjechał w dwie grupy pieszych". Trzy osoby nie żyją, dwie są ranne

Źródło:
PAP

To, co PiS dostało za przekraczanie zasad, to był bardzo łagodny wymiar kary - oceniła w "Kawie na ławę" w TVN24 wiceministra edukacji narodowej Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej, odnosząc się do odrzucenia przez PKW sprawozdania finansowego komitetu PiS. Zdaniem europosła tej partii Michała Dworczyka, ta decyzja jest "skrajnie niesprawiedliwa i polityczna".

"Bardzo łagodny wymiar kary" za taką "skalę i rozmiar bezczelności"

"Bardzo łagodny wymiar kary" za taką "skalę i rozmiar bezczelności"

Źródło:
TVN24

Na Lazurowej zderzyły się samochód osobowy i karetka pogotowia ratunkowego. Jedna osoba nie żyje, a trzy są ranne. Trafiły do szpitala.

Zderzenie z karetką. Jedna osoba nie żyje, troje poszkodowanych

Zderzenie z karetką. Jedna osoba nie żyje, troje poszkodowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prawo jazdy od 17. roku życia to dobry pomysł - stwierdził na antenie TVN24 Marek Konkolewski, ekspert bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dodał, że "jeżeli taki młody człowiek będzie szarżował po polskich drogach, będzie popełniał błędy, naruszenia, to będzie płacił bardzo wysokie mandaty, ale z portfela rodziców". 

Plany zmian w prawie jazdy. "Taka osoba będzie jeździć już na własny rachunek"

Plany zmian w prawie jazdy. "Taka osoba będzie jeździć już na własny rachunek"

Źródło:
tvn24.pl

Mnóstwo sprzętu zakupionego przez poprzedni rząd kurzy się w magazynach i tą sprawą zajmuje się prokuratura. Co w takim razie z nowym i zapowiedzianym przez obecny gabinet programem "Cyfrowy uczeń"? - Rodzaj sprzętu, niezbędne oprogramowanie i zabezpieczenia będą przedmiotem analizy oraz dyskusji z partnerami społecznymi i rodzicami - przekazało biznesowej redakcji tvn24.pl biuro prasowe Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jak dowiedzieliśmy się z kolei w biurze komunikacji w Ministerstwie Cyfryzacji, zakres dostępnych sprzętów będzie szerszy, mają to być także tablety.

Początek roku szkolnego bez laptopa od rządu. Co z nowym sprzętem dla uczniów?

Początek roku szkolnego bez laptopa od rządu. Co z nowym sprzętem dla uczniów?

Źródło:
tvn24.pl

Czekolada z laboratorium może być bardziej przyjazna dla środowiska niż ta pochodząca z plantacji. Naukowcy opracowali proces kultywacji kakao pochłaniający znacznie mniej czasu i zasobów niż ten klasyczny. Alternatywne metody produkcji czekolady mogą także posłużyć do produkcji słodyczy, gdy uprawa kakaowców stanie się trudniejsza przez zmiany klimatyczne.

Przez zmiany klimatu możemy stracić czekoladę. Mogą zastąpić ją tabliczki z laboratorium

Przez zmiany klimatu możemy stracić czekoladę. Mogą zastąpić ją tabliczki z laboratorium

Źródło:
PAP, ABC News, W. Wedel

Prezydent Argentyny Javier Milei toczy ostrą walkę z ponad 200-procentową inflacją. Zgodnie z zapowiedziami zawetował przyjętą przez obie izby Kongresu ustawę zwiększającą emerytury, by w większym stopniu dostosować je do szalejącej inflacji – podały w sobotę miejscowe media. Przeciętna emerytura w Argentynie wynosi obecnie około 385 tysięcy pesos, czyli około 250 euro po kursie czarnorynkowym.

Prowadzi politykę "cięcia piłą łańcuchową". Teraz na jego celowniku są emeryci

Prowadzi politykę "cięcia piłą łańcuchową". Teraz na jego celowniku są emeryci

Źródło:
PAP

Z tunelu w rejonie Rafah w Strefie Gazy wydobyto i zidentyfikowano ciała sześciorga zakładników, którzy zostali uprowadzeni przez Hamas 7 października 2023 roku – podała w niedzielę izraelska armia. Według wojska zostali oni zamordowani na krótko przed odnalezieniem. Premier Benjamin Netanjahu oświadczył, że Izrael nie spocznie, dopóki nie złapie osób odpowiedzialnych za śmierć zakładników.

Czekali na ratunek prawie rok. Ciała zakładników Hamasu znaleziono w tunelu

Czekali na ratunek prawie rok. Ciała zakładników Hamasu znaleziono w tunelu

Źródło:
PAP

W niedzielę weszły w życie zmiany w Regulaminie ogólnym żołnierza Wojska Polskiego. Polscy żołnierze mogą od teraz nosić zarost do długości trzech centymetrów, a także odsłonić tatuaże na ramionach i przedramionach.

Polscy żołnierze mogą zapuścić brody i odsłonić tatuaże. "Dla wielu stanowiło to problem"

Polscy żołnierze mogą zapuścić brody i odsłonić tatuaże. "Dla wielu stanowiło to problem"

Źródło:
PAP

W 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej oficjalne obchody z udziałem najważniejszych władz państwowych odbywają się równocześnie na gdańskim Westerplatte i w Wieluniu. - Dzisiaj nie powiemy "Nigdy więcej wojny". Dzisiaj musimy powiedzieć: "Nigdy więcej samotności". Nie może już tak więcej być w historii, że Polska będzie samotnie stawiała czoła agresji - mówił premier Donald Tusk.

"Nigdy więcej samotności"

"Nigdy więcej samotności"

Źródło:
TVN24

Nie wolno ustępować imperializmowi, druga wojna światowa jest tego wielką lekcją - podkreślił w niedzielę w Wieluniu prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, "wybaczenie i uznanie winy to jedno, a zadośćuczynienie za szkody to drugie". - I ta sprawa cały czas jeszcze nie jest załatwiona i nigdy nie była załatwiona od 80 lat - powiedział.

Prezydent w Wieluniu. "Zadośćuczynienie za straty poniesione w drugiej wojnie światowej należy się Polakom"

Prezydent w Wieluniu. "Zadośćuczynienie za straty poniesione w drugiej wojnie światowej należy się Polakom"

Źródło:
PAP
"Do jednego kliknięcia skróciliśmy dystans pomiędzy pragnieniem a jego realizacją"

"Do jednego kliknięcia skróciliśmy dystans pomiędzy pragnieniem a jego realizacją"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Niedaleko Przasnysza dachował samochód osobowy. Trzy osoby trafiły do szpitala. Jedną z nich transportował helikopter Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wypadł z drogi i dachował, trzy osoby trafiły do szpitala

Wypadł z drogi i dachował, trzy osoby trafiły do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Śledztwo, które prowadzimy, ma kilka wątków. Generalnie rzecz ujmując, badamy, czy w latach 2006-2009 mogło dochodzić do popełniania przestępstw przez funkcjonariuszy CBA, w tym przez szefa i jego zastępców - powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania po emisji materiału "Superwizjera" "Seksmisja CBA. Kulisy operacji wiedeńskiej".

Działania CBA za czasów Kamińskiego i Wąsika. Prokuratura prowadzi śledztwo z "kilkoma wątkami"

Działania CBA za czasów Kamińskiego i Wąsika. Prokuratura prowadzi śledztwo z "kilkoma wątkami"

Źródło:
TVN24

Chłopiec zaczął się dusić podczas wydarzenia, na którym policjanci mówili o bezpieczeństwie. Kilkulatek zrobił się czerwony, nie mógł złapać powietrza. Policjanci zauważyli, że trzyma w dłoni patyczek po lizaku i wkłada palce do ust.

Kilkuletni chłopiec zrobił się cały czerwony i nie mógł oddychać. W ręku trzymał patyczek po lizaku

Kilkuletni chłopiec zrobił się cały czerwony i nie mógł oddychać. W ręku trzymał patyczek po lizaku

Źródło:
tvn24.pl, Policja Śląska

Pasażer samolotu tuż przed lądowaniem na katowickim lotnisku zaczął się kłócić się z innymi, nie słuchał też poleceń załogi. Później tłumaczył się "atakiem paniki". Został ukarany mandatem.

Pod koniec lotu zaczął się kłócić z pasażerami i nie słuchał poleceń załogi

Pod koniec lotu zaczął się kłócić z pasażerami i nie słuchał poleceń załogi

Źródło:
tvn24.pl

Proboszcz parafii w Garwolinie (Mazowsze) rozebrał zabytkowe ogrodzenie przy kościele. Użyta została do tego koparka, co oburzyło miłośników historii. Duchowny miał pozwolenie od służb konserwatorskich, w tym na użycie koparki. Miała jednak posłużyć tylko do "wzruszenia muru". Konserwator zabytków zlecił kontrolę.

Zabytkowe ogrodzenie przy kościele rozebrane koparką. Konserwator zlecił kontrolę

Zabytkowe ogrodzenie przy kościele rozebrane koparką. Konserwator zlecił kontrolę

Źródło:
tvn24.pl

Z komunikatu końcowego Forum Wysp Pacyfiku usunięto w sobotę wzmiankę o relacjach z Tajwanem. Stało się tak po proteście wysłannika Chin. Rząd w Tajpej potępił działanie chińskiego delegata, określając je jako "niegrzeczną interwencję".

Oburzone Chiny wymusiły zmianę treści komunikatu. "To musi być błąd"

Oburzone Chiny wymusiły zmianę treści komunikatu. "To musi być błąd"

Źródło:
PAP

W niedzielę w Turyngii i Saksonii odbywają się wybory do parlamentów regionalnych tych krajów związkowych. Jak piszą media, skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) "zmierza po bezprecedensowe wyniki". W Turyngii prawdopodobnie wygra, a w Saksonii idzie łeb w łeb z chadekami - wskazują ostatnie sondaże. Na ulice Erfurtu w Turyngii wyszły w sobotę tysiące osób - zarówno zwolenników, jak i przeciwników tej partii. "Niemcy Wschodnie!", "Naziści precz!", było słychać głosy z dwóch stron. Wybory w Niemczech śledzi dzisiaj cały świat.

AfD zdobędzie Turyngię i Saksonię? Ruszły wybory, na które patrzą nie tylko Niemcy

AfD zdobędzie Turyngię i Saksonię? Ruszły wybory, na które patrzą nie tylko Niemcy

Źródło:
PAP

W niedzielę mija 85 lat od wybuchu II wojny światowej. Była to największa i najkrwawsza wojna w historii ludzkości, w której Polska poniosła relatywnie największe straty i szkody demograficzne spośród wszystkich państw walczących i okupowanych. Kampania polska we wrześniu 1939 roku to punkt zwrotny dziejów XX wieku. Opór Polski sprawił, że nazistowskie Niemcy straciły szansę na błyskawiczne zwycięstwo w ograniczonym, lokalnym konflikcie. Przez pięć tygodni Polska walczyła samotnie, najpierw z niemieckim, a potem także z sowieckim agresorem.

"Okręt idzie do ataku na Westerplatte". Mija 85 lat od wybuchu II wojny światowej

"Okręt idzie do ataku na Westerplatte". Mija 85 lat od wybuchu II wojny światowej

Źródło:
PAP

Zakończyła się akcja poszukiwania żołnierza, który zaginął po wypadku śmigłowca gaśniczego w północnej Portugalii. W sobotę strażacy odnaleźli jego ciało. Do wypadku doszło w piątek podczas misji gaszenia pożaru lasu - wstępne ustalenia wskazują, że podczas lotu doszło do poważnego błędu technicznego.

Śmigłowiec rozpadł się na pół. Odnaleźli kolejną ofiarę

Śmigłowiec rozpadł się na pół. Odnaleźli kolejną ofiarę

Źródło:
Portugal Resident, publico.pt, tvnmeteo.pl

"Zginął dlatego, że był dziennikarzem" - taki napis znajduje się na kamienicy w Poznaniu, gdzie mieszkał Jarosław Ziętara. Dziennikarz zniknął dokładnie 32 lata temu. Według prokuratury został porwany i zamordowany, ciała do dziś nie odnaleziono. W niedzielę dziennikarze i mieszkańcy Poznania uczcili pamięć Ziętary przed domem, w którym mieszkał w 1992 r.

Tego dnia wyszedł z domu do redakcji. 32. rocznica zaginięcia Jarosława Ziętary

Tego dnia wyszedł z domu do redakcji. 32. rocznica zaginięcia Jarosława Ziętary

Źródło:
PAP

Po raz czwarty wręczono Medale Wolności Słowa. W czasie gali wyróżniono laureatów w trzech kategoriach: Media, Instytucja i Obywatel/Obywatelka. W pierwszej z nich medal otrzymała Karolina Lewicka z Tok FM, w drugiej odznaczono stowarzyszenie Pro Loquela Silesiana, zaś w trzeciej - Anja Rubik.

Medale Wolności Słowa przyznane

Medale Wolności Słowa przyznane

Aktualizacja:
Źródło:
Fundacja Grand Press

Magazyn śledczy reporterów "Superwizjer" wraca na antenę z nowymi odcinkami. Autorzy programu od lat ukazują nadużycia władzy, korupcję, błędy wymiaru sprawiedliwości, skandale w policji i afery gospodarcze. Program będzie można oglądać na antenie TVN, TVN24 oraz w TVN24 GO i na platformie Player. Oto czego widzowie mogą spodziewać się w nowym sezonie.

"Superwizjer" powraca. Gdzie i kiedy oglądać nowe odcinki

"Superwizjer" powraca. Gdzie i kiedy oglądać nowe odcinki

Źródło:
tvn24.pl

Kolejna akcja szczepienia lisów na Mazowszu odbędzie się w dniach 5-18 września. Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Nie wolno jej dotykać. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt domowych.

Będą zrzucać i rozkładać szczepionki dla lisów. Zalecana "ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt"

Będą zrzucać i rozkładać szczepionki dla lisów. Zalecana "ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Już za tydzień do kin trafi film Jorgosa Lantimosa "Rodzaje życzliwości" z Emmą Stonę, Jesse Plemonsem i Willem Dafoe w rolach głównych. Prowadząca program podzieliła się także dobrą wiadomością z miłośnikami polskiego kina.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl