Wstrząsający pokaz na zakończenie festiwalu. Dla kogo zwycięstwo?

 "Wołyń" reż. Wojciech Smarzowski
"Wołyń" reż. Wojciech Smarzowski
FORUM FILM
Michalina Łabacz jako Zosia w filmie "Wołyń" Wojciecha SmarzowskiegoFORUM FILM

Oczekiwany od dawna "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego był najmocniejszym akcentem ostatniego dnia konkursowych pokazów w Gdyni. Dołączył też do listy faworytów niezwykle mocnej w bieżącym roku gdyńskiej imprezy - "Ostatniej rodziny" debiutanta Jana P. Matuszyńskiego oraz świetnie przyjętego thrillera psychologicznego Macieja Pieprzycy "Jestem mordercą". Laureatów 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni poznamy już w sobotę wieczorem.

To jeden z najbardziej oczekiwanych filmów tego roku, o czym świadczy m.in. frekwencja na jego pierwszych w Polsce, premierowych pokazach w Gdyni. Na projekcję "Wołynia" Wojciecha Smarzowskiego wszystkie bilety i wejściówki zarezerwowane były już dzień wcześniej. Mimo to nie wszyscy chętni mieli szansę film obejrzeć. Dlatego organizatorzy festiwalu zorganizowali dodatkowy pokaz późną nocą.

Rozczarowanych wstrząsającym obrazem reżysera właściwie nie było. Wbrew obawom niektórych, film w żaden sposób nie antagonizuje również niełatwych relacji polsko-ukraińskich. Przeciwnie - jak podkreślał na konferencji po pokazie dla mediów Smarzowski - "chce budować mosty, nie mury". Twórca "Róży" i "Domu złego" po raz kolejny udowodnił, że jest specjalistą od apokaliptycznych opowieści - pokazał prawdziwe piekło, nie epatując jednak przemocą dla efektu. Zrobił film wciskający w fotel, budzący przerażenie ogromem cierpienia, będącego udziałem bohaterów, ale też mądry i wyważony.

PRZECZYTAJ TAKŻE WYWIAD Z WOJCIECHEM SMARZOWSKIM W MAGAZYNIE TVN24

Czy jury gdyńskiej imprezy doceni go tak samo, jak widzowie poruszeni po projekcjach, dowiemy się dziś wieczorem.

Kadr z filmu "Wołyń" Wojciecha SmarzowskiegoFestiwal Filmowy w Gdyni

Wołyń czyli studium nienawiści

Drażliwy temat rzezi wołyńskiej, w czasie której z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęły tysiące Polaków, nie był dotąd w kinie w ogóle poruszany. Właśnie z obawy przed budzeniem upiorów przeszłości.

Film Smarzowskiego robi to jako pierwszy, jest przy tym obrazem niezwykle uczciwym. Otwiera go napis dedykowany Kresowiakom, mówiący o tym, że ginęli dwa razy: najpierw od siekier sąsiadów, a potem za sprawą milczenia na temat ich tragedii. Smarzowski nakręcił go właśnie po to, by je przerwać. Pokazując Polaków jako ofiary makabrycznej rzezi, nie nakręcił jednak filmu o złu przypisanym do jednego tylko narodu. Zbrodniarzami są tu nie tylko Ukraińcy, ale również Rosjanie, Niemcy, a także biorący odwet za zbrodnie Polacy.

Smarzowski w żadnym wypadku nie stawia między zbrodniami Ukraińców a polską odpowiedzią na nie, znaku równości. Tropi jedynie zło we wszystkich jego przejawach. Mówi całą prawdę, nie tylko jej część. I z cała pewnością nie funduje nikomu filmu antyukraińskiego.

Fabuła filmu z akcją osadzoną w małej wiosce na Wołyniu skupia się na losach młodej Polki - Zosi, (w tej roli rewelacyjna studentka szkoły teatralnej Michalina Łabacz), zakochanej w Ukraińcu, którą ojciec wydaje wbrew jej woli za bogatego, dużo starszego sołtysa (Arkadiusz Jakubik) Jest rok 1939, wkrótce wybucha wojna. Dwa lata później oglądamy brutalne mordy na tamtejszych Żydach. Jednocześnie narasta napięcie między Polakami i Ukraińcami, choć oglądamy je od pierwszych scen filmu. W końcu latem 1943 roku seria potwornych mordów dotyka też wioskę naszych bohaterów. Oddziały UPA atakują polskich sąsiadów, mordując ich w bestialski sposób, dokonując rzezi na niespotykaną skalę.

Są w filmie sceny przerażające - rozrywane na pół ciała, wydłubywane oczy, są dzieci owijane snopkami słomy i podpalane, traktowane jako "podpałka" dla zniszczenia kolejnego domu, osady...Smarzowski nie pokazuje ich jednak dla podbicia napięcia. Wie, że tak właśnie wyglądała tamta zbrodnia. Obraz niemal nie pozwala na oddech. Zdarzenia toczą się w tempie błyskawicy, ale nie ma tu scen niepotrzebnych. Smarzowski myśli o kinie obrazami, i to one mówią wszystko. Znakomite zdjęcia Piotra Sobocińskiego Jr potęgują wrażenie grozy, choć sama dramaturgia wydarzeń wystarczy już na obraz piekła na ziemi.

I jeszcze coś, o czym długo rozmawialiśmy w kuluarach festiwalu - ten film w momencie zalewającej Europę fali nacjonalizmu, jest nie tylko hołdem oddanym ofiarom straszliwej zbrodni sprzed ponad 70 lat, ale także ostrzeżeniem. W poruszającej scenie kazania w cerkwi, prawosławny duchowny mówi:"Świat za bardzo przywiązany jest do swoich ojczyzn, narodów, do swojej własności.Stąd rodzi się później niechęć do innych".

Beksińscy faworytami dziennikarzy. Czy też jurorów?

W piątek wieczorem swoją coroczną nagrodę przyznali dziennikarze akredytowani w br. na gdyńskiej imprezie. Sporą przewagą głosów trafiła ona do twórców filmu "Ostatnia rodzina" w reżyserii debiutanta Jana P. Matuszyńskiego.

"Ostatnia rodzina" - zwiastun filmu Jana P. Matuszyńskiego
"Ostatnia rodzina" - zwiastun filmu Jana P. MatuszyńskiegoKino Świat

Matuszyński opowiada o rodzinie Beksińskich, w której dwóch utalentowanych, ale toksycznych (również dla siebie samych) mężczyzn, spaja i łączy jedna, delikatna, kochająca ich obu kobieta - żona i matka. Akcja rozpoczyna się w 1977 r. a opisywaną rzeczywistość reżyser ograniczył niemal do ścian dwóch mieszkań jednego z warszawskich osiedli. Zdzisław Beksiński - jeden z bardziej charakterystycznych malarzy XX wieku - każdy ważny moment ze swojego życia rejestrował za pomocą najnowszych dostępnych wówczas technologii audio i wideo. Jego syn Tomasz był jednym z najbardziej charyzmatycznych dziennikarzy muzycznych oraz tłumaczem filmowym. Miał duży wpływ na rozwój popkultury w Polsce, był także tłumaczem kultowych filmów o Bondzie.

Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka Zdzisław i jego żona Zofia muszą podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad swoim życiem. Gdy Zdzisław podpisuje umowę z mieszkającym we Francji marszandem, a Tomek rozpoczyna pracę w radiu, wydaje się, że rodzina najgorsze kłopoty ma już za sobą. Tymczasem najgorsze dopiero przed nimi.

Dawid Ogrodnik, Aleksandra Konieczna oraz Andrzej Seweryn na planie filmufot. Hubert Komerski/Kino Świat

Przypomnijmy, że za swoją kreację Andrzej Seweryn odebrał już nagrodę dla najlepszego aktora na festiwalu filmowym w Locarno. Jego Beksiński - zdaniem przyjaciół artysty- do złudzenia przypomina malarza. Seweryn jest tu wzruszająco bezradny i nieporadny, chwilami budzący - jak jego bohater-zniecierpliwienie i uśmiech politowania. O tej kreacji mówi się, że być może jest najwybitniejszą w polskim kinie ostatniej dekady. Nagroda w Gdyni dla wybitnego artysty wydaje się być pewna. O grającej żonę Beksińskiego Aleksandrze Koniecznej, mało znanej dotąd z dużego ekranu, nie tylko aktorce ale i reżyserce teatralnej, również mówi się jako głównej kandydatce do nagrody za kobiecą rolę pierwszoplanową. W roli Tomka Beksińskiego występuje Dawid Ogrodnik.

PRZECZYTAJ ROZMOWĘ Z ANDRZEJEM SEWERYNEM W MAGAZYNIE TVN24

Film Matuszyńskiego nie jest jednak filmem o artystach, ale o ludziach ogarniętych obsesją śmierci i dziedziczną depresją. Ponadto - o miłości, trudnej, niekoniecznie uzewnętrznianej, ale spajającej tę rodzinę mimo konfliktów i różnic między jej członkami.

"Jestem mordercą" Pieprzycy czarnym koniem?

Choć festiwal w Gdyni nie serwuje nam aż takich niespodzianek jak Wenecja czy Cannes, gdzie zwycięzcą nierzadko okazuje się obraz niezauważony przez publiczność, tu także zdarzały się zaskakujące werdykty. Co nie znaczy, że nagradzano filmy słabe, a raczej nie będące głównymi faworytami do nagród.

Takim obrazem może się okazać produkcja "Jestem mordercą" w reżyserii Macieja Pieprzycy. Nie ulega wątpliwości, że obraz będący psychologicznym thrillerem, czerpiący ze znanej sprawy Zdzisława Marchwickiego, skazanego w 1975 r. na karę śmierci za zabójstwo 14 kobiet, doczeka się nagrody na tym festiwalu. Jeśli jednak byłaby to nagroda główna - Złote Lwy - byłoby to jednak zaskoczeniem.

Pieprzyca pokazuje tu proces manipulacji i preparowania dowodów, które doprowadziły do skazania na śmierć niewinnego człowieka. A wszystko w imię kariery ambitnego policjanta, prowadzącego śledztwo. Widzimy jak kochający mąż i ojciec, początkowo prawy człowiek, stopniowo pogrąża się w kłamstwie, oszustwach i zdradzie najbliższych. Bo to milicjant tropiący "wampira", nie zbrodniarz, jest głównym bohaterem obrazu. Brawurowo zagrana i opowiedziana historia ma zresztą na tym festiwalu wiernych fanów, których ta niespodzianka z cała pewnością by uszczęśliwiła.

Czy film Pieprzycy może zagrozić faworytom gdyńskiej imprezy"Festiwal Filmowy w Gdyni

Laureatów konkursu głównego gdyńskiego festiwalu poznamy w sobotę późnym wieczorem.

Autor: Justyna Kobus / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Forum Film

Pozostałe wiadomości

Prezydent Meksyku Claudia Sheinbaum nakazała w sobotę wprowadzenie ceł w odwecie za 25-procentowe taryfy nałożone na import z Meksyku przez prezydenta USA Donalda Trumpa. Odrzuciła oskarżenia o związki jej rządu z organizacjami przestępczymi.

"Kategorycznie odrzucamy kalumnię, wygłaszaną przez Biały Dom"

"Kategorycznie odrzucamy kalumnię, wygłaszaną przez Biały Dom"

Źródło:
PAP

31-latka z Zabrza poszukiwali policjanci i sądy, wystawiono za nim cztery listy gończe i cztery nakazy doprowadzenia do aresztu. Zgubiły go uczynność i zepsute światło w aucie. Policjanci z Wolsztyna (Wielkopolskie) zatrzymali mężczyznę, gdy podwoził kolegę, któremu samodzielną podróż uniemożliwiał sądowy zakaz.

Był poszukiwany czterema listami gończymi. Zgubiły go uczynność i zepsute światło

Był poszukiwany czterema listami gończymi. Zgubiły go uczynność i zepsute światło

Źródło:
tvn24.pl

Na autostradzie A4 w województwie opolskim zderzyły się cztery samochody. Jak podaje policja, jeden z kierowców zasnął za kierownicą. Dwie osoby zostały przewiezione do szpitala.

Zasnął za kierownicą, doprowadził do serii zderzeń

Zasnął za kierownicą, doprowadził do serii zderzeń

Źródło:
tvn24.pl

Zbigniew Ziobro postanowił zrobić cyrk. Rozumiem komisję, która w pewnym momencie doszła do wniosku, że nie pozwoli kolejny raz naruszać powagi państwa - mówiła w programie "Kawa na ławę" w TVN24 wiceministra edukacji Katarzyna Lubnauer (KO) odnosząc się do decyzji komisji, która przegłosowała wniosek o 30-dniowy areszt dla Ziobry. Wiceszef komisji do spraw Pegasusa Przemysław Wipler (Konfederacja) relacjonował jak wyglądało posiedzenie komisji i powiedział, że "wniosek o areszt był przygotowany z góry".

"Albo rozliczamy, albo bawimy się w kotka i myszkę". Wipler: wiedzieliśmy, że Ziobro zaraz się pojawi

"Albo rozliczamy, albo bawimy się w kotka i myszkę". Wipler: wiedzieliśmy, że Ziobro zaraz się pojawi

Źródło:
TVN24

Policja przeszukuje pas nadmorski w gdańskim Brzeźnie. Na miejscu znaleziono ciało starszego mężczyzny, który miał obrażenia głowy. Wcześniej do służb wpłynęło zgłoszenie o szarpaninie dwóch osób.

Znaleźli ciało starszego mężczyzny. Policyjna obława w pasie nadmorskim

Znaleźli ciało starszego mężczyzny. Policyjna obława w pasie nadmorskim

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od kilku dni w Grecji w rejonie wyspy Santoryn odnotowuje się raz po raz słabe i umiarkowane trzęsienia ziemi. Zdaniem ekspertów, wstrząsy nie są powiązane z aktywnością wulkaniczną. W poniedziałek, w ramach środków ostrożności, szkoły mają być jednak zamknięte.

Seria wstrząsów w rejonie greckiej wyspy, władze zamykają szkoły

Seria wstrząsów w rejonie greckiej wyspy, władze zamykają szkoły

Źródło:
Reuters, PAP, GreekReporter

Na krajowej "ósemce" w pobliżu miejscowości Brody (Podlaskie) autobus zderzył się z osobową toyotą. Autem podróżował 18-latek, który zginął na miejscu.

Auto wbiło się w autobus. Nie żyje 18-letni kierowca

Auto wbiło się w autobus. Nie żyje 18-letni kierowca

Źródło:
TVN24

Do Europy wdziera się coraz więcej mroźnego powietrza z północy. Sprawdź, co przewiduje prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski w swojej autorskiej, długoterminowej prognozie temperatury na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: luty może być zimniejszy od stycznia

Pogoda na 16 dni: luty może być zimniejszy od stycznia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagrania od internautów, na których uchwycili kierowcę jadącego pod prąd autostradą. Twierdzą, że działo się to na A2 w okolicy Wiskitek, gdzie w sobotę doszło do wypadku. - To była noc, świeciły reflektory innego samochodu i w pewnej chwili samochód wyłonił się zza łuku drogi, a kierowca przed nami zaczął hamować. Żona odbiła w prawo, natychmiast zaczęła hamować i jakimś cudem uniknęliśmy tego zderzenia - relacjonował jeden z mężczyzn, który rozmawiał także z reporterem TVN24.

"Samochód wyłonił się zza łuku drogi. Żona odbiła w prawo i jakimś cudem uniknęliśmy"

"Samochód wyłonił się zza łuku drogi. Żona odbiła w prawo i jakimś cudem uniknęliśmy"

Źródło:
Kontakt24, TVN24

Na autostradzie A2 zderzyły się dwa samochody osobowe. Dwie osoby nie żyją, a jedna przebywa w szpitalu. Policja potwierdziła wstępnie, że jeden z kierowców jechał pod prąd i doprowadził do czołowego zderzenia.

Wypadek na A2. Nie żyją dwie osoby. Służby: kierowca jechał pod prąd

Wypadek na A2. Nie żyją dwie osoby. Służby: kierowca jechał pod prąd

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24, Kontakt24

- Oliwia mnie stymuluje. Jak zapowiada, że przyjdzie do mnie, to ja od razu wykonuję kilka telefonów więcej, załatwiam sprawy, aby móc zdać raport szefowej - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl 77-letni prof. dr hab. Marian Surowiec, współzałożyciel Bee Healthy Honey. Z wnuczką stworzył emiter, rozwiązanie dla pszczelarzy, którzy walczą w swoich ulach z inwazją pasożytów. Po fali sukcesów, zaczęli jednak dostawać groźby. - Pierwszy raz w życiu czegoś takiego doświadczyłem, bo spadła na nas lawina hejtu - dodaje.

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Źródło:
tvn24.pl

W czwartym dniu po egzekucji Franza Kutschery odbył się jego "ślub" z 26-letnią Jane Lillian Steen, norweską volksdeutschką. Zamiast wesela odbył się pogrzeb. Kat Warszawy został pochowany na powązkowskim niemieckim "cmentarzu bohaterów".

Kutschera ożenił się po własnej śmierci. "Wesele przepadło, ale ślub się odbył!"

Kutschera ożenił się po własnej śmierci. "Wesele przepadło, ale ślub się odbył!"

Źródło:
PAP

Dwa projekty ustaw, dwie daty zakończenia procesu zmian i dwa zupełnie różne pomysły na to, jak rozwiązać problem wadliwych powołań sędziowskich w polskim wymiarze sprawiedliwości. Sprawa dotyczy 3250 sędziów, a rząd w najbliższych tygodniach ma wybrać ostateczny scenariusz. Jakie warianty są w grze?

Wrócą skąd przyszli, czyli co dalej z neosędziami?

Wrócą skąd przyszli, czyli co dalej z neosędziami?

Źródło:
TVN24

15 portretów kobiet, mężczyzn i dzieci w różnym wieku znalazło się w kolekcji, na którą przypadkiem natrafiono podczas rozbiórki budynku w Pruszkowie. Fotografie pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. Nie wiadomo, kogo przedstawiają, ani kto był ich właścicielem. Urzędnicy liczą, że dzięki publikacji zdjęć, uda się rozwikłać tę zagadkę.

Podczas rozbiórki natrafili na kolekcję dawnych portretów. Kim są osoby ze zdjęć?

Podczas rozbiórki natrafili na kolekcję dawnych portretów. Kim są osoby ze zdjęć?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Volkswagen pozwał władze Indii o uchylenie "niewiarygodnie ogromnego" żądania podatkowego w wysokości 1,4 miliarda dolarów. Jak wynika z dokumentów sądowych niemiecki koncern argumentuje, że żądanie to jest sprzeczne z przepisami New Delhi dotyczącymi opodatkowania importu części samochodowych i utrudni realizację planów biznesowych firmy.

Volkswagen pozywa indyjski rząd. W tle gigantyczne żądania podatkowe

Volkswagen pozywa indyjski rząd. W tle gigantyczne żądania podatkowe

Źródło:
Reuters

We Włoszech anulowano wyniki egzaminu po tym, jak profesorowie odkryli, że wielu zdających odpowiadając na pytania wykorzystało sztuczną inteligencję. Egzamin na uniwersytecie w mieście Ferrara musi powtórzyć 362 studentów psychologii.

Wysokie wyniki wzbudziły podejrzenia. Studenci korzystali ze sztucznej inteligencji, egzamin anulowany

Wysokie wyniki wzbudziły podejrzenia. Studenci korzystali ze sztucznej inteligencji, egzamin anulowany

Źródło:
PAP

Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Władze Kanady i Meksyku już zapowiedziały cła odwetowe. Chińskie ministerstwo handlu zapowiedziało złożenie skargi do Światowej Organizacji Handlu.

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Renta rodzinna to świadczenie, które przysługuje po śmierci osoby bliskiej, która była uprawniona do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Jest swego rodzaju zabezpieczeniem przed drastyczną zmianą sytuacji finansowej najbliższych w tle tragicznych okoliczności. Kto wypłaca rentę rodzinną i na jakich zasadach?

Renta rodzinna 2025. Ile wynosi i komu przysługuje?

Renta rodzinna 2025. Ile wynosi i komu przysługuje?

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto po raz kolejny została trafiona szóstka. Szczęśliwy zwycięzca wygrał 2 miliony złotych. To trzecie losowanie z rzędu, w którym ktoś poprawnie wytypował wszystkie 6 liczb.

Trzecie losowanie w tym tygodniu z szóstką w Lotto

Trzecie losowanie w tym tygodniu z szóstką w Lotto

Źródło:
tvn24.pl
"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pod dużym znakiem zapytania stanęła budowa drugiego etapu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w znacznym stopniu współfinansuje wartą około sześćset milionów inwestycję, ma wątpliwości co do dalszego wydatkowania środków. Sama inwestycja wzbudza dyskusje. Jej przeciwnicy twierdzą, że jest projektem stricte politycznym, z kolei zwolennicy widzą w niej szansę na rozwój miasta i regionu.

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Zbigniew Ziobro opowiada o okolicznościach swojego powrotu do Polski na krótko zanim został zatrzymany w piątek przez policję. - Zauważyłem, że jest za mną ogon w Brukseli. Mam podejrzenia, że to mogły być polskie służby - powiedział. Przyznał, że chodziło o to, "by wszyscy myśleli, że leci do Polski samolotem". Na pytanie, czy jego celem było zmylenie służb, odparł, że w przeszłości był krótko funkcjonariuszem operacyjnym. - Pewne doświadczenia się przydają - dodał.

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

W listopadzie 2024 roku samolot z Katowic do niemieckiego Dortmundu odleciał bez 42 pasażerów. Nie poczekał na osoby, które utknęły w kolejce do kontroli bezpieczeństwa. Do tej pory żaden z pasażerów nie otrzymał odszkodowania za stracony lot. - Nie ponosimy odpowiedzialności, nie możemy wypłacić odszkodowań - informuje lotnisko. Kto w takim razie odpowiedzialność ponosi?

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Źródło:
tvn24.pl

Raz na cztery lata Jezioro Maltańskie w Poznaniu zmienia w się w "suchy krater". To czas na usunięcie mułu i zalegających śmieci. Za każdym razem, gdy ten popularny zbiornik staje się zupełnie pusty, pojawiają się pytania o "znaleziska". Lista nietypowych rzeczy już jest.

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Źródło:
TVN24
Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa był gościem podcastu "Szczyt Europy". W rozmowie z dziennikarzami TVN24 i Polskiego Radia mówił między innymi o kwestiach związanych z obronnością Europy, o współpracy ze Stanami Zjednoczonymi oraz o wojnie w Ukrainie. Podkreślił również kluczowe znaczenie Polski w kontekście ochrony unijnych granic.

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Źródło:
TVN24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Brutalista", serialu "Przesmyk" i fali hejtu po emocjonalnym nagraniu Seleny Gomez.

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

Źródło:
tvn24.pl