Autografy, scenariusze, książki. Ruszyły filmowe aukcje WOŚP

Kultura i styl

Magdalena Cielecka zaprasza do teatru. Wylicytować można dwa podwójne zaproszenia PISF
wideo 2/35

Trwają aukcje na rzecz 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wśród darczyńców, tradycyjnie już, wielu aktorów i reżyserów. Pod młotek trafiły akredytacje festiwalowe, książki, albumy, płyty, nagrody a nawet kolacje z aktorami. Partnerem i gospodarzem 26. Finału WOŚP jest Grupa TVN.

Na długiej liście filmowych licytacji znalazła się między innymi kolacja z Robertem Więckiewiczem w warszawskiej restauracji Adama Gesslera "U Kucharzy w Arsenale". To niecodzienna możliwość spotkania z jednym z najpopularniejszych polskich aktorów, dwukrotnie nagrodzanym za najlepsze role na gdyńskim Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Robert WięckiweiczRafał Masłow/PISF

Więckiewicz grał m.in. u Andrzeja Wajdy, Agnieszki Holland, Wojciecha Smarzowskiego, Juliusza Machulskiego czy Borysa Lankosza. Widzowie pamiętają go między innymi z nominowanego do Oskara filmu "W ciemności" czy komedii "Lejdis" i "Vinci".

Wyjątkowe aukcje filmowe

Na fanów polskiego kina czeka również zestaw przedmiotów z produkcji filmu "Twój Vincent" w reż. Doroty Kobieli i Hugh Welchmana. Film, który odnosi sukcesy na całym świecie jest pierwszą w historii kina pełnometrażową animacją fabularną stworzoną w pełni techniką malarską. "Twój Vincent" tworzy 65 tys. ręcznie malowanych klatek filmowych, które przenoszą widza w świat jednego z najwybitniejszych malarzy wszech czasów - Vincenta van Gogha. Film nominowany został do Złotego Globu. Ma też wielkie szanse na nominację do Oscara.

Zestaw przedmiotów z produkcji filmu "Twój Vincent"Marcin Kulakowski/PISF

Być jak reżyser i scenarzysta

Paweł Pawlikowski, zdobywca Oscara za "Idę", który właśnie kończy kolejny film - "Zimna wojna" - też zaangażował się w pomoc dla dzieci. Na rzecz WOŚP-u przekazał podpisane krzesło reżyserskie.

Miłośnicy filmu mogą wylicytować kilka scenariuszy. Na rzecz Orkiestry przekazane zostały oryginalne egzemplarze tekstów do filmów: "Ach, śpij kochanie" (z dołączoną książką od Andrzeja Chyry), "Jack Strong" (z autografami twórców), "Kamienie na szaniec" (z notatkami Marcela Sabata, odtwórcy roli "Zośki").

Pod młotek trafi także światłomierz, którego używał operator obrazu Jerzy Łukaszewicz m.in. na planach "Śmierci prezydenta" Jerzego Kawalerowicza, "Doliny Issy" Tadeusza Konwickiego, "Vabanku", "Seksmisji", "Kingsajza" Juliusza Machulskiego czy "Siekierezady" Witolda Leszczyńskiego.

Od aktorów dla fanów

Marta Nieradkiewicz i Dawid Ogrodnik przekazali na rzecz Orkiestry statuetki, jakie otrzymali na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cottbus (Nieradkiewicz zdobyła nagrodę aktorską za rolę w "Dzikich różach" Anny Jadowskiej w 2017 roku, Ogrodnik za rolę Tomka Beksińskiego w "Ostatniej rodzinie" J.P. Matuszyńskiego).

Aktorka Magdalena Cielecka przekazała fotos z autografem z planu "Ciemno, prawie noc". Autorem zdjęcia jest trzykrotny zdobywca Grand Press Photo Adam Golec. Aktorka podarowała również dwa podwójne zaproszenia na spektakl "4.48 Psychosis".

Magdalena CieleckaPISF

Ci, którzy nie wyobrażają sobie życia bez festiwali filmowych, również znajdą coś dla siebie. Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Netia Off Camera na aukcje wystawił akredytację na 11. edycję, która odbędzie się na początku maja w Krakowie. Podobne akredytacje można zdobyć na Krakowski Festiwal Filmowy oraz Warszawski Festiwal Filmowy.

Płyty, albumy, plakaty

Na cele Orkiestry pod młotek trafi anglojęzyczne wydawnictwo "Wajda", składające się z 40 płyt DVD wydane z okazji 90. urodzin reżysera. Ponadto na liście licytacji są: zestaw DVD od Studia Munka, DVD "Volta" z autografem, płyta Blu-ray i plakat z autografami filmu "Jestem mordercą".

Spis wszystkich aukcji filmowych można znaleźć tutaj.

Coraz bliżej miliarda

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to ciesząca się największym zaufaniem społecznym organizacja pozarządowa w Polsce. Powstała w 1993 roku. Od tego czasu co roku, na początku stycznia, organizuje zbiórkę pieniędzy. Za zebrane środki Fundacja WOŚP kupuje i przekazuje w darze przede wszystkim szpitalom dziecięcym w Polsce najnowocześniejszy sprzęt medyczny.

W ciągu 25 lat Fundacja zebrała i przeznaczyła na wsparcie dla szpitali ponad 830 mln złotych. Celem najbliższego 26. Finału WOŚP, który odbędzie się 14 stycznia jest pozyskanie środków na sprzęt potrzebny "dla wyrównania szans w leczeniu noworodków".

Autor: tmw / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Marcin Kulakowski/PISF, Rafał Masłow

Magazyny:
Raporty: