Pięć złotych i cztery srebrne nagrody trafiły do dziennikarzy oraz tytułów TVN Discovery Polska. Materiały "Superwizjera" zdobyły dwa pierwsze miejsca w kategorii News: Investigative Report (Informacje: Raport śledczy). Złotem doceniono między innymi film Jacka Stawiskiego i Ewy Ewart "My, naród" w kategorii Documentaries: Political (Dokumenty polityczne).
Dokument "My, naród" opowiada o pokojowej rewolucji w Polsce, o transformacji po roku 1989, na którą patrzył cały świat i którą wspierały Stany Zjednoczone. Jego autorami jest dwoje dziennikarzy TVN24 - Ewa Ewart (reżyseria) oraz Jacek Stawiski (scenariusz). Film, który powstawał w Polsce i w Stanach Zjednoczonych, został doceniony główną nagrodą w kategorii Documentaries: Political (Dokumenty polityczne) przez organizatorów World Media Festival w Hamburgu.
Jest to jedna z dziewięciu nagród, jakie przyznano materiałom i tytułom TVN Discovery Polska. Jak poinformowano w piątek, produkcje TVN Discovery Polska docenione zostały pięcioma głównymi nagrodami oraz czterema srebrnymi.
"Superwizjer" z czterema nagrodami
Cztery nagrody przyznane zostały reporterom "Superwizjera", w tym dwie pierwsze w kategorii News: Investigative Report (Informacje: Raport śledczy). Docenieni zostali Anna Rubaj i Maciej Dopierała za reportaż "Morderstwo polskiego podróżnika w Meksyku" (złoto) oraz Bertold Kittel i Jarosław Jabrzyk za materiał "Tajemnica morderstwa na Świętojańskiej".
"Superwizjer" otrzymał również nagrody za reportaże: "Chore bydło kupię" Tomasza Patory i Patryka Szczepaniaka [złoto w kategorii News: Documentary (Informacje: Dokument)] oraz "Sąd biskupi i sekret papieski" autorstwa Ewy Galicy i Marii Mikołajewskiej [srebro w kategorii Documentaries: Ethics and Religion (Dokumenty: Etyka i religia)].
Dwa złota i dwa srebra
Złotem wyróżnieni zostali także: Piotr Dziemdziela z TVN Turbo za dokument "Fukushima wstęp wzbroniony" [w kategorii Documentaries: Global Issues (Dokumenty: Problemy globalne)] oraz twórcy filmu "1800 gramów", reżyser Marcin Głowacki oraz producentka Krystyna Lasoń [w kategorii Entertainment: Other (Rozrywka: Inne)].
Małgorzata Łupina, reżyserka dokumentu "Człowiek przyszłości" TVN Style (jego producentką jest Paulina Tamulewicz) wyróżniona została srebrem w kategorii Documentaries: Research and Science (Dokumenty: Badania i nauka). Natomiast w kategorii Entertainment: Continuing Series & Serial Programmes (Rozrywka: Seriale i program cykliczne) srebrem uhonorowani zostali twórcy serialu "Chyłka. Zaginięcie”: reżyser Łukasz Palkowski, producent TVN Dorota Chamczyk, producent wykonawczy Aktive Media oraz Marta Grela, dyrektor Działu Fabularnego TVN.
Jeden z najważniejszych festiwalii branży medialnej
World Media Festival to jeden z najważniejszych festiwali w branży medialnej, koncentrujący się na mediach globalnych.
Ideą festiwalu jest wymiana doświadczeń i przedstawianie najlepszych rozwiązań m.in. w dziedzinie reklamy, animacji, filmu dokumentalnego, edukacji, rozrywki, komunikacji korporacyjnej i public relations. Jak piszą organizatorzy, impreza została stworzona też w celu, by inspirować się nowymi, twórczymi rozwiązaniami multimedialnymi.
Zwycięzców wybiera niezależne jury, złożone z przedstawicieli branży z całego świata. Co roku nadsyłanych na konkurs jest ponad 700 tytułów. W tym roku zgłoszonych zostało 795. Laureatów wybiera się w czternastu głównych kategoriach, które liczą po kilka podkategorii.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24