Najpierw zawyrokowano - utwór niewykonalny. Dopiero po śmierci Beethovena doceniono skomplikowaną i wirtuozowską strukturę jego Koncertu skrzypcowego D-dur. Mogli się o tym przekonać uczestnicy poniedziałkowego koncertu z cyklu Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.
Skrzypaczka Viviane Hagner oraz towarzyszący jej muzycy z Münchner Philharmoniker pod dyrekcją Hugh Wolffa brawurowo wykonali Beethovenowski Koncert skrzypcowy D-dur. A trzeba podkreślić, że utwór ten nie należy do dzieł łatwych w interpretacji. W czasach Beethovena utwór nie cieszył się popularnością, bo - jak uważano - był zbyt trudny technicznie. Również słuchacze nie potrafili docenić tego koncertu, bo jak na owe czasy, był zbyt skomplikowany. Dopiero po śmierci kompozytora utwór zyskał popularność i na trwałe zajął miejsce w historii muzyki.
Motywem wiodącym w tym koncercie jest dialog pierwszoplanowych skrzypiec i orkiestry. Utwór obfituje w wirtuozowskie partie solowego instrumentu.
Ognisty Strawiński
Drugim, wykonywanym podczas koncertu w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej utworem był "Ognisty ptak" Igora Strawińskiego. Dzieło zostało skomponowane specjalnie dla baletu prowadzonego przez Sergiusza Diagilewa (Ballets Russes). Trudność w napisaniu tego utworu wzmagał fakt, że muzyka Strawińskiego musiała być ściśle podporządkowana rozwojowi akcji na scenie.
Libretto "Ognistego ptaka", autorstwa Michaiła Fokina, oparte jest na rosyjskich baśniach ludowych. To opowieść o niezwykłym Ptaku, którego pióra posiadają czarodziejską moc. Pojawiają się tam także postaci carewicza Iwana i księżniczek uwięzionych przez króla Kościeja. W takiej atmosferze utrzymana jest muzyka Strawińskiego. Dźwięki imitują np. trzepot skrzydeł Ognistego Ptaka, innym razem - "piekielny taniec króla Kościeja".
Utwór wykonała orkiestra Münchner Philharmoniker prowadzona przez Hugh Wolffa.
Co usłyszymy we wtorek?
Trzeciego dnia 12. Wielkanocnego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena zaplanowano koncert z cyklu "Wszystkie sonaty fortepianowe Beethovena". Światowej sławy pianista Rudolf Buchbinder wykona: Sonatę c-moll (op. 10/1), Sonatę As-dur (op. 26), Sonatę F-dur (op. 54), Sonatę cis-moll (op. 27/2) oraz Sonatę Es-dur (op. 7).
Buchbinder był najmłodszym słuchaczem wiedeńskiej Musik Hochschule – przyjęto go tam w wieku zaledwie pięciu lat. Karierę rozpoczął jako muzyk kameralny. Cykl wszystkich 32 sonat fortepianowych Beethovena pianista wykonywał już w ponad 30 miastach, w tym w Monachium, Wiedniu, Hamburgu, Zurychu i Buenos Aires. Oceniając nagranie cyklu "Frankfurter Allgemeine Zeitung” obwołała go „jednym z najznamienitszych i najbardziej kompetentnych wykonawców muzyki Beethovena w naszych czasach“.
Koncert rozpoczął się w Filharmonii Narodowej w Warszawie o godz. 19.30. Festiwal odbywa się pod hasłem "Beethoven i jego Wiedeń" i potrwa do 22 marca.
Źródło: tvn24.pl, PAP, Polskie Radio
Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl