- Nie jesteśmy w stanie opowiedzieć drugiego człowieka. Wszystko, co będziemy mówić o kimś drugim jest naszą wyobraźnią tego drugiego człowieka - mówił w "Xięgarni" dwukrotny laureat Nagrody Literackiej Nike, prozaik Wiesław Myśliwski.
Urodzony w 1932 roku Wiesław Myśliwski jest jednym z najważniejszych polskich prozaików. W dorobku ma również kilka dramatów oraz scenariuszy filmowych. Został dwukrotnie doceniony Nagrodą Literacką Nike. Po raz pierwszy w 1997 roku uhonorowano jego powieść "Widnokrąg". Dziesięć lat później nagrodzono "Traktat o łuskaniu fasoli".
Myśliwski jest czołowym przedstawicielem tak zwanego nurtu chłopskiego w prozie powojennej. Sięgając po źródła doświadczeń i mowy chłopskiej, wpisuje swoje postaci w szersze kręgi uniwersalnych prawd egzystencjalnych.
Najnowsza powieść Wiesława Myśliwskiego
Wiesław Myśliwski debiutował w 1967 roku powieścią "Nagi sad". Największą popularność przyniosły mu "Kamień na kamieniu" z 1984 roku i "Widnokrąg".
Jego książki przetłumaczone zostały na 22 języków i wydane w większości krajów europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych. Twórczość Myśliwskiego jest cennym źródłem inspiracji dla polskiej kinematografii i teatru.
"Ja z czasem staram się walczyć, nie przyjaźnić"
Najnowsza powieść Myśliwskiego "Ucho igielne" to powieść o tym, w jaki sposób upływ czasu wpływa na życie człowieka, na sposób, w jaki postrzega swoje doświadczenia życiowe.
- Ja w tej książce staram się ominąć w ogóle czas (...). Ja z czasem staram się walczyć, nie przyjaźnić - mówił autor w "Xięgarni".
- Istnieje tylko czas przeszły. Czas teraźniejszy i przyszły to gramatyka. Wszystko, co się zdarza aktualnie, natychmiast przepływa. Dlatego nie umiem powiedzieć co to jest czas teraźniejszy - przyznał Myśliwski.
Pisarz stwierdził, że "nie powracamy do czasu przeszłego, my żyjemy czasem przeszłym, czas przeszły decyduje o tym, kim jesteśmy, jak żyjemy".
- Bez czasu przeszłego nie ma teraźniejszości. Tak wygląda realność czasu. Możemy odnosić się tylko do tego, co już było - zaznaczył.
"Pamięć nie jest od pamiętania, pamięć jest kreatywna"
Myśliwski mówił również o pamięci i roli, jaką odgrywa ona w kształtowaniu ludzkiego wyobrażenia o świecie.
- Pamięć nie jest od pamiętania, pamięć jest kreatywna. My cały czas kreujemy. Człowiek jest istotą kreatywną i musi kreować. Pamięć nie jest żadnym narzędziem reprodukcji, jak nam się wydaje - ocenił Myśliwski.
- Tylko my sami siebie możemy opowiedzieć, nie jesteśmy sami w stanie opowiedzieć drugiego człowieka - stwierdził. - Wszystko, co będziemy mówili o drugim człowieku jest jakimś naszym wyobrażeniem człowieka, a nie jest to reprodukcja poznawcza - dodał.
W drugiej części programu gościem był reżyser i aktor Adam Sajnuk. Wyemitowano również pierwszy odcinek serialu "Xięgarni" o Józefie Piłsudskim.
Program "Xięgarnia" na antenie TVN24 w każdą sobotę o godzinie 18.00 oraz w niedzielę o godzinie 2.30.
Autor: tmw,mjz//rzw / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: tvn24