MPAA, amerykańska organizacja rekomendująca grupy wiekowe filmom wchodzącym do kin nie musi przyznawać kategorii R (filmy dla dorosłych) tytułom, w których bohaterowie używają wyrobów tytoniowych - orzekł sąd w Kalifornii.
Filmy, w których bohaterowie palą papierosy bądź używają innych wyrobów tytoniowych, mogą być klasyfikowane jako filmy dla osób powyżej 12 roku życia - uznał w czwartek kalifornijski sąd. Sąd oddalił powództwo, w którym Timothy Forsyth domagał się, aby filmy te przeznaczone były jedynie dla widzów pełnoletnich.
Zmiana w zasadach oraz 20 mln dolarów
Oskarżyciel domagał się kategorii R dla filmów, które zawierają sceny z papierosem (lub innym wyrobem tytoniowym), chyba że "jednoznacznie odzwierciedlają zagrożenia i konsekwencje używania tytoniu bądź w sytuacji, gdy palenie papierosów jest niezbędne dla oddania prawdziwości postaci historycznej, która powszechnie kojarzona jest z papierosami".
Mężczyzna usiłował pozwać przedstawicieli przemysłu filmowego, organizacje zrzeszające właścicieli kin, naciskając na obowiązkowe przydzielanie kategorii R. Jest to kategoria filmów, które mogą być oglądane przez osoby poniżej 17 roku życia, ale powinni im towarzyszyć rodzice. Domagał się również 20 mln dolarów odszkodowania.
Oskarżał również dział zajmujący się klasyfikacją w MPAA (Motion Pictures Association of America) o niedopełnienie oraz naruszenie statutowego obowiązku. Oskarżyciel powoływał się na raporty naukowe, które stwierdzały, że "pokazywanie w filmach palenia tytoniu naraża dzieci na ryzyko sięgnięcia po papierosy". Forsyth cytował również badania z 2014 roku, które przewidywały, że jeśli kategoria filmów zawierających sceny używania tytoniu nie zostanie zmieniona z PG i PG-13 na R, może być przyczyną uzależnienia od nikotyny wśród 3,2 mln dzieci. Forsyth wskazywał również, że aż milion z tych osób może umrzeć na choroby będące konsekwencją uzależnienia nikotynowego. Jak przypomina redakcja Deadline, 59 proc. filmów z kategorią wiekową PG-13 wyprodukowanych w latach 2002-2015 zawierały sceny z użyciem tytoniu.
Opinia, nie obowiązujące regulacje prawne
Sędzia orzekający w sprawie uznał, że kategoryzowanie filmów - czym zajmuje się MPAA - jest formą wypowiedzi, której wolność gwarantowana jest przez konstytucję.
Organizacja broniła się twierdząc, że przyznawanie kategorii wiekowych jest formą wyrażania opinii, a nie obowiązującym prawem. Zdaniem MPAA, przydzielane kategorie wiekowe to w zasadzie wypowiedź na temat tego, co uważają, że większości rodziców uznaje za odpowiednie lub nieodpowiednie dla dzieci. Takie działania chronione są przez pierwszą poprawkę amerykańskiej konstytucji - wynikało ze stanowiska MPAA, do czego przychylił się kalifornijski sędzia.
Sędzia również uznał za zasadne stwierdzenie MPAA, że filmy, które zaliczane są do kategorii PG (Parental Guidance Suggested - sugerowane towarzystwo rodziców) oraz PG-13 (Parental Guidance Suggested - sugerowane towarzystwo rodziców; niektóre treści niewłaściwe dla dzieci poniżej 13 roku życia), nie są jednoznacznie przeznaczone dla dzieci i młodzieży. Przypomniane zostało, że kategoriami PG i PG-13 mogą być oglądane przez nieletnich w towarzystwie rodziców; w przypadku PG-13 - są to filmy przeznaczone dla dzieci od 13 roku życia. Oznacza to, że ostateczną decyzję o tym, czy film jest skierowany do dzieci i młodzieży, decydują ostatecznie rodzice.
Autor: tmw/kk / Źródło: Variety, Deadline