W Colombo na Cejlonie zmarł pisarz science fiction Arthur C. Clarke. Nakręcony na podstawie jego opowiadania obraz "Odyseja kosmiczna 2001" jest uznawany za kamień milowy w dziejach filmu fantastyczno-naukowego.
Arthur C. Clarke jest też uważany za twórcę idei satelitów geostacjonarnych (nieruchomo zawieszonych nad równikiem) i ich użycia do dalekodystansowej łączności radiowej. Koncepcję tę stworzył w połowie lat czterdziestych ubiegłego wieku, na dekadę przed wystrzeleniem pierwszego w dziejach sztucznego satelity Ziemi. Na jego cześć orbita geostacjonarna bywa nazywana "orbitą Clarka".
Inną jego prekursorska idea to sztuczna inteligencja. Pierwowzorem inteligentnego komputera był HAL z filmu Stanleya Kubricka z 1968 roku "Odyseja kosmiczna 2001" ("2001: A Space Odyssey").
Zawsze wierzyłem, że nie jesteśmy sami we Wszechświecie. Ale wciąż czekamy na nawiązanie kontaktu z cywilizacją pozaziemską, albo chociaż na jakiś sygnał potwierdzający jej istnienie. Nie wiadomo kiedy to nastąpi – mam nadzieję, że wcześniej, niż później! Artur C.Clark
Innym bestselerem stało się "Spotkanie z Ramą", która została uhonorowana wieloma nagrodami (m.in. Hugo i Nebula). Na 2009 rok zapowiadana jest premiera filmu zrealizowanego na jej podstawie, którego współautorem scenariusza jest sam Clarke. Samemu pisarzowi w uznaniu zasług brytyjska królowa przyznała tytuł szlachecki.
Sir Arthur C. Clarke zmarł na Cejlonie, gdzie mieszkał od 1956 roku, zauroczony jego krajobrazami i ludźmi. W Colombo 18 grudnia ubiegłego roku zorganizowano uroczystość z okazji jego 90. urodzin. Kiedy zapytano go o urodzinowe życzenia, odpowiedział: - Zatelefonować do E.T., aby ludzkość pozbyła się uzależnienia od ropy naftowej i pokoju na Sri Lance.
Źródło: Reuters, tvn24.pl,RFI
Źródło zdjęcia głównego: aptn