Trzy polskie filmy krótkometrażowe znalazły się w programie najbliższej edycji amerykańskiego festiwalu Sundance. Będą to: "Więzi" Zofii Kowalewskiej, "Skwar" Agaty Trzebuchowskiej i Mateusza Pacewicza oraz "Cipka" Renaty Gąsiorowskiej.
Żadna z polskich fabuł nie trafiła do sekcji konkursowych zbliżającego się festiwalu Sundance, jednak trzy filmy dokumentalne wypełniają tę lukę.
O "Więziach" Zofii Kowalewskiej pisaliśmy, gdy film trafił na short listę produkcji, które będą się ubiegały o nominację do Oscara. Z kolei "Skwar" to scenariuszowo-reżyserski debiut Agaty Trzebuchowskiej, odtwórczyni roli tytułowej w "Idzie" Pawła Pawlikowskiego, zrealizowany wspólnie z Mateuszem Pacewiczem. Trzeci z filmów, "Cipka", to oryginalna animacja Renaty Gąsiorowskiej, studentki łódzkiej Szkoły Filmowej.
Polskie produkcje od dawna, regularnie trafiają na organizowany przez Roberta Redforda największy na świecie festiwal kina niezależnego. Podczas jego ostatniej edycji "Córki dancingu" Agnieszki Smoczyńskiej (w Konkursie Filmów Fabularnych) uhonorowano Nagrodą Specjalną Jury, zaś Michała Marczaka nagrodzono za najlepszą reżyserię dokumentu "Wszystkie nieprzespane noce". Wcześniej także w konkursie filmów fabularnych "Nieulotne" Jacka Borcucha nagrodzono za najlepsze zdjęcia. Przed dwoma laty Specjalną Nagrodę Jury w Konkursie Filmów Krótkometrażowych dostał "Obiekt" w reżyserii Pauliny Skibińskiej. W 2013 roku Grand Prix w konkursie filmów krótkometrażowych zdobył Grzegorz Zariczny za "Gwizdek".
Trzy filmy i trzy konkursy
"Więzi" młodziutkiej, 21-letniej studentki reżyserii Zofii Kowalewskiej, wystartują w sekcji Documentary Short Films (Krótkometrażowe Filmy Dokumentalne).
To zadziwiająco dojrzała opowieść o małżeństwie z 45-letnim stażem. Osiem lat temu Zdzisław zostawił Barbarę i zamieszkał z kochanką. Po jakimś czasie zdecydował się jednak wrócić do żony, która nie bez trudu przyjęła go z powrotem. Powrót do wspólnego życia w jednym mieszkaniu okazuje się jednak dla małżeństwa niełatwy. Zdzisław proponuje zorganizowanie jubileuszu ich związku, do czego żona ma dość sceptyczny stosunek.
Dokument Kowalewskiej miał swoją światową premierę na Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie otrzymał Srebrnego Smoka. Ponadto reżyserka odebrała nagrodę główną Golden Dove na festiwalu w Lipsku oraz Nagrodę Specjalną Jury na IDFA w Amsterdamie. W październiku trafił na short listę do Oscara w kategorii Documentary Short Subject. Film powstał w Studiu im. Andrzeja Munka.
Druga z produkcji Agaty Trzebuchowskiej i Mateusza Pacewicza zaprezentowana zostanie w sekcji International Narrative Short Films (Krótkometrażowy Międzynarodowy Film Fabularny).
"Nieznośny upał. Młody chłopak wyświadcza koledze nietypową przysługę - podając się za niego odwiedza jego cierpiącą na demencję babcię. Kobieta zabiera go na spacer do miejsca, które ewokuje dawne wspomnienia i skrywa największą tajemnicę jej życia" - czytamy w materiałach prasowych. Scenariusz filmu Trzebuchowska również napisała wspólnie z Pacewiczem.
W filmie występują Anna Milewska oraz Antoni Mitraszewski i Bruno Jasieński. Autorką zdjęć jest Zuzanna Kernbach, odpowiedzialna także za zdjęcia do "Lokatorek" Klary Kochańskiej. Producentem filmu jest firma Solopan. Swój debiut film miał na festiwalu Tofifest w Toruniu.
Ostatni z tytułów to animacja zrealizowana przez Renatę Gąsiorowską w łódzkiej Szkole Filmowej, której młoda reżyserka jest studentką (wcześniej ukończyła również krakowską ASP).
"Młoda dziewczyna spędza wieczór w mieszkaniu. Postanawia zorganizować sobie sesję przyjemności w samotności, jednak nie wszystko idzie zgodnie z planem…" - czytamy w opisie filmu. Film Gąsiorowskiej ma już na koncie kilka nagród: m.in. za najlepszą animację na 30. edycji American Film Institute Awards (AFI FEST) oraz nagrodę Koszalińskiego Filmu Debiutów Filmowych Młodzi i Film, przyznaną "za surrealistyczną metaforę wolności człowieka".
Tytuł zostanie pokazany w sekcji Midnight Short Films (Krótki Film o Północy).
Wszystko o Sundance
Sundance Kid Sundance Film Festival odbywa się w Park City, Salt Lake City oraz w ośrodku narciarskim Sundance w stanie Utah od września 1978 roku (początkowo jako Utah/US Film Festival). W tamtych czasach prezentowano na nim retrospektywy filmów i niewielką liczbę obrazów zrealizowanych poza systemem hollywoodzkim (w ramach tzw. kina niezależnego). Odbywały się też panele dyskusyjne twórców kina.
Swój rozwój zawdzięcza zaangażowaniu się Roberta Redforda, którego nazwisko przyciągnęło szeroką publiczność. Od 1985 roku organizację wydarzenia przejął jego Sundance Institute, organizacja non-profit, a w 1991 roku nadano imprezie dzisiejszą nazwę - Sundance Film Festival. Wielu niezależnych filmowców tam właśnie zostało zauważonych po raz pierwszy - są wśród nich tak wielkie nazwiska jak bracia Coenowie, Tarantino i Jarmusch, Rodriguez, Daniels czy Granik. Nazwa festiwalu pochodzi od legendarnego rewolwerowca Sundance Kida, postaci granej m.in. przez Redforda w głośnym filmie "Butch Cassidy and the Sundance Kid".
Sundance to kilka konkursów, z których najważniejszym jest prezentujący dramatyczne produkcje fabularne z USA. Ponadto organizowany jest osobno konkurs dokumentów amerykańskich oraz konkurs zagranicznych dokumentów i produkcji krótkometrażowych. Festiwal ten stanowi dla prezentowanych filmów furtkę do światowej kariery.
Najbliższa edycja festiwalu odbędzie się w dniach 19-29 stycznia 2017 roku.
Autor: kob/adso / Źródło: Sundance Film Festival, PISF, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe