Jak się żyło w komunizmie lat 70.? Realia tamtych czasów państw bloku wschodniego przybliży festiwal "Komunizm - La Belle Epoque", który potrwa w Warszawie od 4 do 6 października. Będzie można zobaczyć m.in. węgierski odpowiednik "Misia", bułgarski - "Rejsu", czechosłowacki - "07 zgłoś się" i wiele innych filmów, a także oryginalne zdjęcia z tamtych lat, które dokumentują codzienne życie.
W czwartek, 4 października rozpoczyna się trzydniowy festiwal "Komunizm – La Belle Époque", który ma ambicję podsumowania dekady życia w latach 70. XX wieku w europejskich państwach bloku sowieckiego.
Rozpoczyna go przegląd filmowy w warszawskim kinie Kinoteka. W jego ramach zostanie pokazanych pięć filmów, m.in. 29. odcinek czechosłowackiego serialu "Trzydzieści przypadków majora Zemana" i czwarty polskiego "Czterdziestolatka", kultowa węgierska satyra "Świszczący kamień", znana bułgarska komedia "Ciepło". Słowację będzie reprezentował obraz "Zbuduj dom, zasadź drzewo".
Pokaz zakończy monumentalny obraz "2050 lat od założenia pierwszego państwa Daków”, będący zapisem przedstawienia, przygotowanego na zlecenie rumuńskiego dyktatora Nicolae Ceauşescu.
W piątek odbędzie się konferencja naukowa - kilkunastu historyków opowie, jak się żyło za komuny pod rządami Leonida Breżniewa, Edwarda Gierka, Ericha Honeckera i innych. Będzie można usłyszeć m.in. o kulcie radzieckich przywódców, położeniu kobiet, hipisach, kinie, terroryzmie i braku żywności w sklepach. Konferencja odbędzie się w Centrum Edukacyjnym IPN.
Podglądanie komuny za darmo
Ostatniego dnia zostanie otwarta wystawa plenerowa oryginalnych zdjęć z sześciu postkomunistycznych krajów - zrobione w Bułgarii, Czechach, Rumunii, na Słowacji i Węgrzech oraz w Polsce.
Na fotografiach zebranych w pięciu blokach tematycznych będzie można obejrzeć obchody świąt socjalistycznych, codzienną propagandę, spotkania i zjazdy partii, działalność opozycyjną, ale także życie zwykłych obywateli.
Prace dokumentują m.in. życie w pracy, warunki mieszkaniowe, ówczesną ofertę domów mody, a także życie religijne. Wystawa na warszawskim skwerze ks. Jana Twardowskiego potrwa do 6 listopada.
"Komunizm – La Belle Époque" to wspólne przedsięwzięcie Instytutu Pamięci Narodowej oraz Bułgarskiego Instytut Kultury w Warszawie, Czeskiego Centrum, Rumuńskiego Instytutu Kultury, Instytutu Słowackiego i Węgierskiego Instytut Kultury. Partnerem imprezy jest też stołeczny Dom Spotkań z Historią.
Wstęp na wszystkie wydarzenia w ramach imprezy jest wolny.
Autor: am//kdj / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: IPN