TVN24 | Kultura i styl

Prof. Lidia Morawska wśród najbardziej wpływowych ludzi magazynu "Time"

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
tmw
Źródło:
tvn24.pl, QUT.edu.au

Magazyn "Time" opublikował coroczną listę 100 najbardziej wpływowych ludzi. Znalazły się na niej 54 kobiety. Wśród nich pochodząca z Polski prof. Lidia Morawska. Kim jest jedna z najbardziej wpływowych badaczek na świecie?

Lidia Morawska w 1982 roku obroniła pracę doktorską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie z zakresu badań nad radonem oraz jego pochodnymi. Nim w 1991 roku dołączyła do grona badaczy Queensland University of Technology w Brisbane, w latach 1987-91 prowadziła badania w kanadyjskim McMaster University. Pracowała również w Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Wiedniu oraz na University of Toronto. 

W Brisbane utworzyła Laboratorium Jakości Powietrza i Zdrowia (LAQH), na którego czele stoi. Jest również współszefową australijsko-chińskiego centrum badań i zarządzania jakością powietrza oraz zasiada w zarządzie Światowego Centrum Badań nad Czystym Powietrzem (Global Centre for Air Research - GCARE).

Prof. Lidia Morawska - badania związane z COVID-19

Prof. Lidia Morawska od lat jest współpracowniczką i doradczynią Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i od ponad dwóch dekad współtworzy zalecenia WHO związane z jakością powietrza.

Swoje zainteresowanie wpływem jakości powietrza na zdrowie ludzi wykorzystała w utworzonej w 2020 roku interdyscyplinarnej grupie badawczej, która opracowała znaczenie transmisji cząstek zawierających wirus SARS-CoV-2 w powietrzu oraz rodzące to ryzyko dla zdrowia. Morawska przewodniczyła grupie 239 naukowczyń i naukowców z całego świata. Na podstawie efektów prac tej grupy WHO zaktualizowała swoje zalecenia w związku z walką z SARS-CoV-2.

Prof. Lidia Morawska wśród najlepszych naukowców Australii

69-letnia polsko-australijska naukowczyni była wielokrotnie nagradzana za swoje osiągnięcia badawcze. Na koncie ma takie nagrody jak nagroda Davida Sinclaira przyznawana przez American Association for Aerosol Research czy Eureka Prize za badania nad chorobami zakaźnymi.

Od maja 2020 jest członkiem Australijskiej Akademii Nauk. "The Sydney Morning Herald" uznał ją za jedną z najlepszych badaczek z zakresu zdrowia i nauki. 

Autor:tmw

Źródło: tvn24.pl, QUT.edu.au

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/qut.edu.au

Pozostałe wiadomości