Po triumfie podczas tegorocznej edycji Polskich Orłów, "Róża" Wojciecha Smarzowskiego wygrała 26. edycję festiwalu filmowego w Tarnowie, zdobywając Grand Prix, czyli Statuetkę Maszkarona, a także nagrodę publiczności. Nagroda jury młodzieżowego (Statuetka "Kamerzysty") powędrowała do Bartka Konopki za "Lęk wysokości".
Ponadto, Jury 26 Tarnowskiej Nagrody Filmowej z przew. Jerzym Domaradzkim na czele, przyznało dwie nagrody specjalne: za debiut reżyserski - Adrianowi Pankowi za kostiumowy obraz "Daas" oraz Piotrowi Głowackiemu za kreację aktorską w filmie "80 milionów" Waldemara Krzystka.
Nagrody specjalne przyznawane są twórcom i wydarzeniom niemieszczącym się w sztywnych ramach głównych kategorii a na tyle ciekawym, że wartym uhonorowania.
"Róża absolutnie bezkonkurencyjna"
- Gdy mowa o nagrodzie głównej to "Róża" była absolutnie bezkonkurencyjna, choć w bieżącym roku było naprawdę z czego wybierać, gdyż powstało sporo dobrych polskich filmów – mówi tvn24.pl Łukasz Majewski, krytyk filmowy i członek jury w Tarnowie.
Gdy mowa o nagrodzie głównej to "Róża" była absolutnie bezkonkurencyjna, choć w bieżącym roku było naprawdę z czego wybierać, gdyż powstało sporo dobrych polskich filmów Łukasz Majewski
Festiwal "filmów wybranych"
Mianem "Tarnowskiej Nagrody Filmowej" określany jest, odbywający się corocznie od 1987 roku w tym mieście festiwal, popularyzujący dorobek polskiej kinematografii. To najstarsza po Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni impreza, związana z polskim filmem. Organizatorzy od początku nazywają ją "festiwalem wybranych polskich filmów fabularnych".
W tym roku do konkursu trafiło 13 wyselekcjonowanych rodzimych produkcji. Obok wymienionych już zwycięzców, były to między innymi: "Ki" Leszka Dawida (zwycięzca konkursu polskich filmów na festiwalu OFF Camera), "Baby są jakieś inne" Marka Koterskiego, "Kret" Rafała Lewandowskiego, "Wymyk" Grega Zglińskiego, "Sponsoring" Małgorzaty Szumowskiej a także nominowane do Oscara "W ciemności" Agnieszki Holland.
Program festiwalu obejmował wydarzenia "czysto filmowe" - czyli projekcje startujących w nim filmów jak i te z pogranicza kinematografii i spotkania z ich twórcami a także koncerty, pokazy kaskaderskie.
Bez zadęcia
Myślę, że Tarnowska Nagroda Filmowa jest imprezą bardzo specyficzną, pewnie dlatego tak popularną Łukasz Majewski
W poprzednich latach laureatami Tarnowskiej Nagrody Filmowej byli m.in.: Andrzej Wajda i "Kroniki miłosne", Krzysztof Kieślowski i "Krótki film o miłości", aż trzykrotnie Krzysztof Krauze z filmami: "Mój Nikifor", "Dług" i "Gry uliczne", Dorota Kędzierzawska i "Wrony", Małgorzata Szumowska i "33 sceny z z życia", Robert Gliński i "Wszystko, co najważniejsze".
Warto tez podkreślić, iż Wojciech Smarzowski nie po raz pierwszy został laureatem Tarnowskiej Nagrody Filmowej - w 2010 roku również wygrał festiwal, za sprawą filmu "Dom zły".
kob//gak
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: materiały dystrubutora