"Tandeta". Niemiecki reżyser wygwizdany

Aktualizacja:

Festiwal w Berlinie powoli zmierza ku końcowi, ale czwartkowe premiery znów rozgrzały emocje widzów. Tym razem zamiast burzy oklasków, po pokazie prasowym filmu. Oskara Roehlera "Jew Suss - Rise and Fall" rozległo się zbiorowe buczenie dezaprobaty. Jeszcze żaden film w tegorocznym konkursie nie miał tu tak negatywnego przyjęcia.

"Tandeta", "Zawiedzione oczekiwana", "Tanie dramatyczne chwyty" - takie oceny dało się słyszeć od wychodzącej z pokazu skonsternowanej publiczności.

Zawód okazał się tym bardziej bolesny, że premiera nowego filmu niemieckiego reżysera była w Berlinie szczególnie oczekiwana. Nie tylko ze względu na główny temat obrazu, ale także wcześniejsze dokonania - jego "Cząstki elementarne" zdobyły na Berlinale w 2006 roku Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą rolę męską.

Gobbels, propaganda, historia

Szukaliśmy historycznej precyzji, ale wiele rzeczy w tym materiale można otwarcie interpretować. Chcieliśmy pokazać ludzki dramat i dlatego pewne rzeczy musieliśmy uwypuklić tak, aby jaśniejsze stały się konflikty moralne bohaterów. Oskar Rohler, reżyser

"Jew Suss - Rise and Fall" opowiada prawdziwą historię niemieckiego aktora Ferdinanda Mariana, który w 1940 roku został przez nazistowskie władze zaangażowany do głównej roli w propagandowym filmie "Żyd Suss". Obraz powstał z inicjatywy Goebbelsa i choć oparty na literaturze i historycznych danych z XVIII wieku do dziś pozostaje jednym z najbardziej dobitnych odzwierciedleń antysemickich poglądów III Rzeszy.

Goebbels bardzo zabiegał o to, aby "Żyd Suss" nie był zrealizowany jako narzucająca się i prosta propaganda. Filmu zabroniono nawet opisywać jako antysemicki i uznano, że bez żadnego podpowiadania ma spełniać swoje polityczne zadania. Po części założenie to się udało - na festiwalu w Wenecji, na którym film miał swoją premierę w 1940 roku, zebrał pochlebne recenzje - nawet od samego Michaela Antonioniego. Również aktorzy zaangażowani do filmu do końca chcieli wierzyć, że grają w filmie "artystycznym".

"Chcieliśmy pokazać ludzki dramat"

Obraz Roehlera mógł być wielkim filmem o kinie, jego historycznych zakrętach, prawdzie ekranu, w końcu - naturze aktorstwa. Okazał się jednak płytkim melodramatem, pełnym schematów, narzucających się interpretacji, łzawych scen, które jednak nie wzruszają.

Reżyserowi zarzucić można wiele - jak na przykład wprowadzenie do fabuły postaci żony Mariana, która okazuje się Żydówką, a jej życie kartą przetargową Goebbelsa szantażem zmuszającego aktora do przyjęcia roli. Pomysł absolutnie mijający się z historyczną prawdą został przez dziennikarzy na konferencji uznany za tani dramatyczny chwyt.

- Szukaliśmy historycznej precyzji, ale wiele rzeczy w tym materiale można otwarcie interpretować. Chcieliśmy pokazać ludzki dramat i dlatego pewne rzeczy musieliśmy uwypuklić tak, aby jaśniejsze stały się konflikty moralne bohaterów - bronił się Roehler, ale ataków prasy na pomysły reżysera nie było końca.

Tarantino spalił Hitlera w kinie, my też możemy

Skrytykowano również mocno przerysowaną scenę seksu głównego bohatera z żoną oficera SS, podczas której za plecami pary wybuchają bomby, a kobieta każe krzyczeć swojemu kochankowi uderzające w Żydów dialogi z filmu, w którym właśnie zagrał.

Kiedy robi się filmy, ma się pewnego rodzaju wolność. Czy dać zginąć Hitlerowi i Goebbelsowi w płonącym kinie w Paryżu nie jest przypadkiem przykładem wolnego podejścia do kart historii? Moritz Bleibtreu, aktor

Reżyserskich pomysłów bronił na konferencji prasowej jeden z najbardziej popularnych w Niemczech aktorów Moritz Bleibtreu. - Kiedy robi się filmy, ma się pewnego rodzaju wolność. Czy dać zginąć Hitlerowi i Goebbelsowi w płonącym kinie w Paryżu nie jest przypadkiem przykładem wolnego podejścia do kart historii? - pytał, nawiązując do spektakularnego finału ostatniego filmu Quentina Tarantino, "Bękarty Wojny".

Autorka pamiętnej "Grbavicy" znów w Berlinie

Zdecydowanie lepiej przyjęto pokazywany również w konkursie nowy film Jasmili Zbanic, "Na Putu". I ten obraz musiał poradzić sobie z wielkim oczekiwaniami publiczności - pierwszy film reżyserki "Grbavica" znany również w Polsce, cztery lata temu wyjechał stąd ze Złotym Niedźwiedziem. "Na Putu" to film wprawdzie nie tak dobry, ale wciąż trzymający poziom i przybliżający nam istotne problemy bośniackiego społeczeństwa, próbującego odnaleźć swoją tożsamość po wyniszczającej wojnie.

"Na Putu" po bośniacku oznacza "w drodze" do czegoś. Na takiej drodze - można powiedzieć do wspólnego szczęścia - znajduje się współczesna, kochająca się para młodych ludzi. Luna i Amar, obydwoje z podobnymi wojennymi przeżyciami, prowadzą spokojne życie w Sarajewie, mają wspólne mieszkanie, zainteresowania i właśnie rozpoczynają starania o dziecko.

Na różnych ścieżkach

Wszystko zmienia się jednak, gdy Amar korzysta z zaproszenia starego znajomego do muzułmańskiego obozu za miastem, gdzie wyznawcy islamu żyją w namiotowym miasteczku, ściśle przestrzegając zasad swojej religii. Amar znajduje w obozie nie tylko pracę, ale i ukojenie i niespodziewanie zaczyna przyjmować coraz radykalniejsze poglądy. Wspólna droga pary zaczyna się nagle rozchodzić na dwie różne ścieżki, a Luna będzie musiała zdecydować, czy głęboka miłość to wystarczająca siła dla zbudowania przyszłości z Amarem.

Zaskakujące, że mimo rozbudowanego wątku religijnego, najważniejsza w filmie staje się relacja z drugim człowiekiem i szukanie własnej tożsamości. - Bośnia to kraj multikulturowy, dlatego chciałam zrobić film, o tym jak reagujemy na drugą osobę, na jej zmianę. Jak długo możemy tolerować czyjeś wejście na własną ścieżkę, gdzie jest ta cienka granica, gdy już kończy się nasza wspólna droga? To są pytania, z którym zaczynałam ten film - mówiła w Berlinie reżyserka.

Ten film pokona Polańskiego?

Ale najlepszą prasę jak do tej pory na festiwalu ma rosyjski film "How I ended this summer" w reżyserii Alexeja Popogrebskiego. Ten pierwszy od pięciu lat rosyjski obraz w konkursie w ocenach tutejszych krytyków wyprzedził nawet Polańskiego i jest jednym z kandydatów publiczności na główną nagrodę w Berlinie.

Być może powiedzenie, że głównym bohaterem tego filmu jest krajobraz może być traktowane jako uproszczenie, ale to tylko komplement dla tego obrazu. Rozgrywająca się w arktycznym klimacie stacji badawczej na Czukotce opowieść to historia dwóch pozostających "na służbie" naukowców - starszego i doświadczonego Sergeja oraz młodego, szukającego przygody Pavla.

Czyste, hipnotyczne, arktyczne kino

Choć pozornie w filmie Rosjanina nie dzieje się nic szczególnego, wykreowanie niespotykanego napięcia między dwójką bohaterów pozwala nazwać go nawet psychologicznym thrillerem. Rozgrywająca się w nieograniczonej przestrzeni walka między bohaterami, samotność, szaleństwo i drugi człowiek, choć tak blisko, tak daleko - wszystko to tworzy niepowtarzalny klimat tego filmu.

Bez wyraźnie określonego czasu, bez podziału akcji na noc i dzień, śledzimy z napięciem bohatera przemierzającego powalająco piękną lodową pustkę. Żadnych społecznych odniesień, zero polityki, brak ideologii. Tylko człowiek i jego skomplikowana do granic możliwości natura. Czyste, hipnotyczne, wciągające kino!

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Według najnowszych informacji, przekazanych w poniedziałek, papież "miał dobrą noc, przespał ją i odpoczywa". Franciszek przebywa w szpitalu z powodu obustronnego zapalenia płuc, jego stan jest określany jako krytyczny.

Najnowsze informacje o stanie papieża. Komunikat

Najnowsze informacje o stanie papieża. Komunikat

Źródło:
Reuters

W poniedziałek rano w Alejach Jerozolimskich zderzyło się siedem samochodów osobowych. Nie ma osób poszkodowanych. Są spore utrudnienia w kierunku wyjazdu z Warszawy.

Karambol w Alejach Jerozolimskich

Karambol w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

W niedzielę odbyły się przedterminowe wybory do niemieckiego Bundestagu. Pod wieloma względami są historyczne. Ich zwycięzcą został konserwatywny blok CDU/CSU. Lider ugrupowania Friedrich Merz pretenduje do stanowiska kanclerza federalnego. Wyniki wskazują na najwyższą od kilkudziesięciu lat frekwencję, na sukces skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec AfD i najsłabszy w powojennych Niemczech wynik socjaldemokratów. Oto co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech.

Pod wieloma względami historyczne. Co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech

Pod wieloma względami historyczne. Co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko o rozmowie Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek.

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

To było okropne. Był w najgorszym stanie, w jakim go kiedykolwiek widziałem - mówił były asystent księcia Williama Jason Knauf. W zeszłym roku podano do wiadomości publicznej, że z chorobą nowotworową zmagają się żona księcia Walii, księżna Kate i jego ojciec, król Karol III.

Były asystent księcia Williama: nigdy nie widziałem go w gorszym stanie

Były asystent księcia Williama: nigdy nie widziałem go w gorszym stanie

Źródło:
BBC

"Jestem dumny z Ukrainy" - oznajmił w trzecią rocznicę inwazji zbrojnej Rosji prezydent Wołodymyr Zełenski. Oddał hołd tym, którzy zginęli i wyraził wdzięczność wszystkim, którzy pracują na rzecz jego kraju.

"Jestem wdzięczny". Wpis prezydenta Ukrainy

"Jestem wdzięczny". Wpis prezydenta Ukrainy

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji  

Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji  

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Jedną rzecz chcemy zrobić. Chcemy pokazać polskiemu społeczeństwu, ale też polskim przedsiębiorcom, których jest ponad trzy miliony w naszym kraju, że potrafimy zorganizować w sposób absolutnie profesjonalny coś, co do tej pory nie udało nikomu. Dlaczego? Trudno by urzędnicy deregurowali sami siebie - powiedział Rafał Brzoska, prezes InPostu, szef zespołu do spraw deregulacji, w programie "Rozmowa Piaseckiego" w TVN24.

Rafał Brzoska o deregulacji: chcemy zrobić jedną rzecz

Rafał Brzoska o deregulacji: chcemy zrobić jedną rzecz

Źródło:
tvn24.pl

W Niemczech odbyły się przedterminowe wybory do Bundestagu. W poniedziałek mijają trzy lata od rosyjskiego ataku na Ukrainę. Prezydent Wołodymyr Zełenski deklaruje, że "jest gotowy odejść" dla pokoju w Ukrainie lub przyjęcia jej do NATO. Stan papieża Franciszka nadal jest krytyczny. Donald Trump chwali Andrzeja Dudę po ich spotkaniu. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 24 lutego.

Trzy lata wojny, deklaracja Zełenskiego, Niemcy wybrali, stan papieża

Trzy lata wojny, deklaracja Zełenskiego, Niemcy wybrali, stan papieża

Źródło:
tvn24.pl

Samolot z Nowego Jorku do Nowego Delhi wylądował na lotnisku w Rzymie z powodu alarmu bombowego. Po kilku godzinach sprawdzania maszyny stwierdzono, że alarm był fałszywy. Na pokładzie samolotu było 199 osób.

Alarm na pokładzie i awaryjne lądowanie

Alarm na pokładzie i awaryjne lądowanie

Źródło:
PAP

W Regułach pod Warszawą doszło do zderzenia pociągu Warszawskiej Kolei Dojazdowej z samochodem osobowym.

Samochód wjechał pod pociąg WKD

Samochód wjechał pod pociąg WKD

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przywódca niemieckiej FDP Christian Lindner ogłosił zakończenie kariery politycznej. "Teraz wycofuję się z aktywnej polityki" - poinformował Lindner po tym, jak jego partia - według wstępnych wyników - nie przekroczyła pięcioprocentowego progu w niedzielnych wyborach do Bundestagu.

"Porażka". Były minister wycofuje się z polityki

"Porażka". Były minister wycofuje się z polityki

Źródło:
PAP

Na okupowanym Zachodnim Brzegu od ponad miesiąca trwa intensywna operacja antyterrorystyczna Izraela. Minister obrony Israel Kac ogłosił w niedzielę, że z objętych działaniami terenów przesiedlono już 40 tysięcy Palestyńczyków. Armia potwierdziła, że po raz pierwszy od 2002 roku skierowała tam czołgi.

Po ponad dwudziestu latach znowu wjechały czołgi

Po ponad dwudziestu latach znowu wjechały czołgi

Źródło:
PAP

Dziś mijają trzy lata od rozpoczęcia inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. W trzecią rocznicę agresji w Kijowie odbędzie się wspólne posiedzenie kolegium komisarzy europejskich z ukraińskim rządem pod przewodnictwem przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Stawką jest nie tylko los Ukrainy". Von der Leyen i Costa są już w Kijowie

"Stawką jest nie tylko los Ukrainy". Von der Leyen i Costa są już w Kijowie

Źródło:
PAP

Dokładnie dziś mijają trzy lata od ataku rosyjskich wojsk na Ukrainę. Od początku wojny zginęło niemal 15 tysięcy cywilów, a prawie siedem milionów Ukraińców zostało zmuszonych do opuszczenia swojego kraju. Prezydent Wołodymyr Zełenski deklaruje, że jest gotowy ustąpić ze stanowiska, jeśli to zagwarantuje Ukrainie pokój albo członkostwo w NATO.

Trzecią rocznicę wojny poprzedził brutalny atak

Trzecią rocznicę wojny poprzedził brutalny atak

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD), według wstępnych wyników, uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 20,8 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory, według tych wstępnych danych, wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Drogowcy z powiatu radomskiego w ostatnich tygodniach zebrali blisko 200 starych opon porzuconych w rowach wzdłuż dróg powiatowych. Podejrzewają, że prawdopodobnie pozbywają się ich w ten sposób zakłady wulkanizacyjne lub przedsiębiorcy, chcący uniknąć kosztów utylizacji.

Setki opon przy drogach powiatowych. Drogowcy zapowiadają użycie fotopułapek i dronów

Setki opon przy drogach powiatowych. Drogowcy zapowiadają użycie fotopułapek i dronów

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl