Nabór do Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. "Zostaliśmy zaskoczeni tą informacją"

Źródło:
tvn24.pl
Wydatki z resortu kultury i PARP. Analiza dziennikarza TVN24
Wydatki z resortu kultury i PARP. Analiza dziennikarza TVN24TVN24
wideo 2/2
Wydatki z resortu kultury i PARP. Analiza dziennikarza TVN24TVN24

Gdy na początku listopada pojawiło się ogłoszenie ministra kultury i dziedzictwa narodowego dotyczące "przedstawiania kandydatów na członków Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej", sam minister Gliński i jego resort przekonywali, że chodzi jedynie o "rutynową procedurę". Ze strony branży filmowej pojawiły się jednak głosy zdziwienia i zaniepokojenia. A także "podejrzenie, że w wyborze nowej Rady PISF chodzi o zabetonowanie kolejnej instytucji kultury ludźmi związanymi z ministrem".

Zgodnie z ustawą o kinematografii Rada Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej jest - obok dyrektora - jednym z dwóch organów nadzorujących funkcjonowanie instytutu. O tym, kto zasiądzie w radzie, decyduje minister kultury i dziedzictwa narodowego. Kadencja rady w obecnym składzie wygasa pod koniec grudnia bieżącego roku.

Polski Instytut Sztuki Filmowej jest najważniejszą publiczną instytucją w Polsce wspierającą kinematografię. Tylko w tym roku na programy operacyjne instytut przeznaczył 137 mln zł. 

3 listopada na stronie Biuletynu Informacji Publicznej MKiND, w zakładce "Ogłoszenia i zawiadomienia" pojawiła się informacja zatytułowana: "Zaproszenie do przedstawiania kandydatów na członków Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej". W jej treści wyjaśnione zostało, kto może przedstawiać kandydatury.

"Kandydatury można składać w terminie 14 dni od dnia ukazania się ogłoszenia" - czytamy w komunikacie. Oznacza to, że podmioty uprawnione do zgłaszania kandydatów mają czas do piątku, 17 listopada. 

Treść komunikatu o naborze nowej Rady PISF (zrzut ekranu)bip.mkidn.gov.pl/

Na podstawie art. 15. ustawy o kinematografii z 2005 roku w skład tej Rady minister powołuje: trzech członków zgłoszonych przez twórców filmowych, jednego członka zgłoszonego przez producentów filmowych, jednego członka zgłoszonego przez związki zawodowe działające w sferze kinematografii oraz po jednym zgłoszonym przez podmioty prowadzące kina, podmioty prowadzące dystrybucję filmów, nadawcy programów telewizyjnych, operatorów platform cyfrowych, operatorów telewizji kablowej. Jedenastym członkiem rady jest reprezentant ministra. 

Zadania Rady PISF są sprecyzowane we wspomnianej ustawie. Są to: wytyczanie kierunków działania instytutu, opiniowanie rocznego planu działalności oraz projektu rocznego planu finansowego PISF, opiniowanie rocznego sprawozdania z działalności oraz rocznego sprawozdania finansowego PISF oraz opiniowanie zmian statutu. Rada wyraża swoją opinię w przypadku, gdy minister chce odwołać dyrektora PISF, m.in. w przypadku niezatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego instytutu lub negatywnego zaopiniowania przez Radę rocznego sprawozdania z działalności bądź rocznego sprawozdania finansowego Instytutu. Z tytułu pełnienia funkcji członka Rady PISF nie przysługuje wynagrodzenie.

Ustawa o kinematografii z 2005 roku

W statucie PISF znajdziemy również informację, że "wytyczanie kierunków działania" instytutu odbywa się "w szczególności poprzez zatwierdzanie ogłaszanych przez dyrektora programów operacyjnych, a także inwestycji własnych Instytutu powyżej 5 mln zł". A zatem rada ma wpływ na wysokość środków przeznaczanych na poszczególne programy, czyli na kształt dofinansowywania polskiej kinematografii.

Jacek Bromski wyjaśnił stanowisko Rady Programowej PISF
Jacek Bromski wyjaśnił stanowisko Rady Programowej PISF ws. odwołania Magdaleny Sroki (09.10.2017 r.)tvn24

Przed rozpoczęciem obecnej kadencji analogiczna informacja pojawiła się na stronie MKiDN 28 października. Skład rady minister Gliński ogłosił 30 grudnia, tydzień przed upływem kadencji ówczesnej rady (06.01.2021 r.). 

W tym roku na stronie internetowej PISF informacja o tym, że od 3 listopada można zgłaszać kandydatury do rady pojawiła się na podstronie "Biuletyn Informacji Publicznej" w zakładce "Rada PISF" na samym dole, pod opisem zadań rady i składem obecnej kadencji. Natomiast na stronie głównej instytutu, w zakładce "Komunikaty PISF" można znaleźć w tym temacie tylko publikacje z grudnia 2020 roku dotyczące wyboru przez ministra kultury nowego składu Rady PISF na lata 2020-2023, jak i wyboru Roberta Kaczmarczyka na przewodniczącego rady. 

Ogłoszenie MKiDN w sprawie powołania Rady PISF na lata 2020-23 (zrzut ekranu)bip.mkidn.gov.pl

Ministerstwo kultury o rutynowym i regularnym zadaniu

Biuro Prasowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w komentarzu przesłanym tvn24.pl przypomniało, że powołania członków obecnej rady minister podpisał 23 grudnia 2020 r. "Dlatego, mając na uwadze zbliżający się koniec kadencji obecnej Rady i konieczność zapewniania ciągłości realizacji jej zadań, w szczególności opiniowania rocznego planu działalności oraz projektu rocznego planu finansowego Instytutu, został zainicjowany wstępny etap procedury tj. zbieranie kandydatur na członków Rady. Inicjowanie takich działań pozostaje regularnym i rutynowym zadaniem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Decyzje o zaproszeniu do składania kandydatur podejmowane były w analogicznej porze roku (odpowiednio pisma z 28 października 2020 r. i z 24 października 2023 r.)" - napisało MKiDN.

"Ustawa nie określa trybu i terminu zgłaszania kandydatur, w związku z powyższym, wzorem wypracowanej praktyki przy wyłanianiu kandydatów do Rady PISF poprzednich kadencji, ogłoszenie zostało zamieszczone na stronie BIP Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakładce przeznaczonej do zamieszczania ogłoszeń oraz zostało przekazane do PISF, który również zamieścił informację na swojej stronie" - przypomniało ministerstwo.

Sam minister kultury Piotr Gliński w rozmowie z Onet.pl w środę stwierdził, że o "trwającym naborze do PISF dowiedział się z publikacji Onetu". Gliński - jak opisuje Onet - oddzwonił po chwili i doprecyzował, że ogłoszenie o naborze nowej rady instytutu to "rutynowa procedura".

13 listopada prezydent Andrzej Duda oficjalnie powierzył Mateuszowi Morawieckiemu (PiS) misję stworzenia rządu. Nie ma informacji, kto miałby być ministrem kultury w nowym rządzie Morawieckiego, jeśli taki powstanie. W rozmowie z Onetem Gliński powiedział, że nie komentuje "decyzji, które podejmuje premier Morawiecki".

Filmowczynie i filmowcy o odejściu od dobrego zwyczaju

Przedstawiciele polskich filmowczyń i filmowców krytykują sposób informowania przez ministerstwo i instytut o rozpoczęciu procedury wyłaniania nowego składu Rady PISF.

- Tryb ogłoszenia naboru do nowej Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej jest przedziwny. Przy okazji wyłaniania Rady PISF w przeszłości organizacje reprezentujące polską branżę filmową otrzymywały odpowiednio wcześniej informacje ze strony ministerstwa, że ruszy nabór kandydatów i kandydatek. Był to dobry zwyczaj, z którego tym razem zrezygnowano - wyjaśniła w rozmowie z tvn24.pl producentka filmowa Renata Czarnkowska-Listoś, prezeska Stowarzyszenia Kobiety Filmu. 

Czarnkowska-Listoś zaznaczyła, że w związku z taką informacją z 2020 roku, Kobiety Filmu rekomendowały kandydatury między innymi Kingi Dębskiej i Lidii Dudy. Obie zostały powołane do rady, a Dębska wybrana została na jej wiceprzewodniczącą. 

Sama Dębska potwierdziła w rozmowie z TVN24, że przed wyłonieniem obecnego składu rady do organizacji i instytucji, zrzeszających filmowczynie i filmowców trafiała informacja o możliwości zgłaszania kandydatur. - Dowiedziałam się o tym w Stowarzyszeniu Filmowców Polskich, do którego należę, a które zaproponowało moją kandydaturę - relacjonowała. 

Wiceprzewodnicząca obecnej Rady PISF powiedziała, że zdziwiła ją informacja o możliwości zgłaszania kandydatów do rady, ponieważ nic o niej nie wiedziała. - A przecież nabór kończy się w piątek - dodała.  

Kinga Dębska Robert Jaworski/Next Film

- Zostaliśmy zaskoczeni tą informacją, natomiast w wyznaczonym terminie zgłosimy naszych kandydatów - mówi w rozmowie z tvn24.pl Grzegorz Wojtowicz, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

O tym, że "dobrym zwyczajem" było wcześniejsze informowanie o możliwości przedstawiania kandydatów do Rady, usłyszeliśmy w dwóch innych, niezależnych od siebie źródłach, które nie chcą otwarcie komentować tej sprawy.

- Teoretycznie jest tak, że w skład Rady PISF wchodzi jeden przedstawiciel ministra. Reszta reprezentuje sześć różnych obszarów branży filmowej. Są to artyści, filmowcy, producenci czy przedstawiciele związków zawodowych. Natomiast to, że minister bardzo "oszczędnie" informuje o naborze do nowej rady, sprawia, że pula zgłoszeń jest znacznie mniejsza. W efekcie może to prowadzić do arbitralnego wyboru tych kandydatów, którzy reprezentować będą określone interesy - bo tylko oni wiedzieli o tym naborze - mówi w rozmowie z tvn24.pl chcąca zachować anonimowość osoba z branży filmowej.

- Na szczęście wiele organizacji reprezentujących branżę się zmobilizowało i wszystkie do piątku zgłoszą swoich kandydatów - podkreśla rozmówca tvn24.pl.

Kobiety Filmu: uzasadnione jest podejrzenie, że chodzi o zabetonowanie kolejnej instytucji ludźmi związanymi z ministrem kultury

Renata Czarnkowska-Listoś, prezeska Stowarzyszenia Kobiety Filmu: - Chwilę po wyłonieniu pełnego składu rady (w 2020 r. - red.) nadzieje na zachowanie przejrzystych demokratycznych procedur w jej funkcjonowaniu upadły. Przewodniczącym rady został Robert Kaczmarek. Jego wybór na przewodniczącego był dla mnie jasnym potwierdzeniem, że nie chodzi wcale o nadzór nad funkcjonowaniem, rozwojem i przyszłością instytutu, tylko o wprowadzenie w struktury jego funkcjonowania przedstawicieli władzy. 

- Kaczmarek, który nieco później został szefem Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego, jest osobą reprezentującą skrajnie prawicowe poglądy, z którymi się nie kryje. Na stanowisku przewodniczącego Rady PISF powinien być człowiek, który kieruje się przede wszystkim troską o rozwój polskiej kinematografii i w sposób niezależny sprawuje kontrolę nad działaniami dyrekcji PISF, a nie reprezentuje wyłącznie poglądy polityczne - zwraca uwagę producentka.

- Moim zdaniem uzasadnione jest podejrzenie, że w wyborze nowej Rady PISF chodzi o zabetonowanie kolejnej instytucji ludźmi związanymi z ministrem kultury - uważa Czarnkowska-Listoś.

"Czemu służyć ma ten pośpiech, dlaczego rady nie powoła nowy rząd?"

Kinga Dębska, twórczyni takich filmów jak "Moje córki krowy", "Zabawa zabawa" czy ostatnio "Święto ognia", zapowiada, że nie zamierza ponownie zgłaszać swojej kandydatury. - Rada ma bardzo ograniczone kompetencje, pełni funkcję fasadową, bez większych możliwości sprawczych - tłumaczy. 

Zapytaliśmy ją o opinię na temat pojawiających się komentarzy i głosów niepokoju ze strony środowiska filmowego. - Jeśli dobrze pamiętam, nasza kadencja kończy się z końcem grudnia. Nie ma więc pośpiechu w powołaniu nowego składu. Spokojnie mógłby to zrobić nowy minister kultury, kimkolwiek on będzie. Nie chcę natomiast nikogo oskarżać o złe intencje. Dlatego pytam: czemu służyć ma ten pośpiech, dlaczego rady nie powoła nowy rząd? - zaznacza. 

- Ogłoszenie możliwości przedstawiania kandydatur do rady było decyzją ministra kultury. Myślę, że jest to z jego strony nadgorliwość - dodaje. 

Czy zatem jej zdaniem prowadzony nabór kandydatur do Rady PISF jest próbą "zabetonowania" PISF-u ludźmi zaufanymi przez PiS? - Mam nadzieję, że tak nie jest - odpowiada krótko filmowczyni. 

Odnosząc się do oceny twórców filmowych, że w obecnej radzie środowisko filmowe nie jest wystarczająco reprezentowane, Dębska mówi, że razem z reżyserką filmów dokumentalnych Lidią Dudą, stanowią niewielką opozycję wobec pozostałych członków. - To był dla nas bardzo trudny okres zasiadania w Radzie PISF i z Lidią bardzo się cieszymy, że dobiega on końca - wyznała. 

Co dalej z nową Radą PISF?

Kandydat na premiera Donald Tusk we wtorek zapowiedział, że "na pewno część, większość, a może wszystkie decyzje, te z ostatnich dni, będą unieważnione, bo są podejmowane wyłącznie po to, żeby zabezpieczyć sobie tyły". - Czegoś takiego chyba nie obserwowaliśmy w polskiej polityce po roku 1989. To co mnie najbardziej uderza, to jest to, że to jest takie bezwstydne - ocenił lider Koalicji Obywatelskiej.

Czy to oznacza, że nowy minister kultury odwoła Radę PISF wybraną przez ministra Glińskiego? To nie jest pewne. Ustawa o kinematografii nie przewiduje możliwości odwoływania rady bądź skracania jej kadencji. Art. 16. tej ustawy przewiduje jedynie sytuacje, w których minister może odwołać poszczególnego członka rady. Są to: zrzeczenia się funkcji, choroby uniemożliwiającej sprawowanie funkcji oraz skazania prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

Tusk: większość, a może wszystkie decyzje PiS z ostatnich dni, będą unieważnione
Tusk: większość, a może wszystkie decyzje PiS z ostatnich dni, będą unieważnioneTVN24

Autorka/Autor:

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości
"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Powstaje szczepionka, która ma zapobiegać nawrotom czerniaka. Ciekawe jest to, dlaczego powstaje tak szybko i jak przyczyniła się do tego pandemia. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Szczepionka na czerniaka z nowotworu. "Tylko 8 procent chorych miało nawroty"

Szczepionka na czerniaka z nowotworu. "Tylko 8 procent chorych miało nawroty"

Źródło:
TVN24

Ostrzeżenia IMGW w części kraju. Synoptycy ostrzegają przed burzami. Zjawiskom mogą towarzyszyć dość intensywne opady deszczu oraz porywisty wiatr. Jak wynika z prognozy zagrożeń, niebezpieczna pogoda spodziewana jest także w kolejnych dniach, już w znacznej większości kraju.

Uwaga, IMGW ostrzega przed burzami. Gdzie zrobi się groźnie

Uwaga, IMGW ostrzega przed burzami. Gdzie zrobi się groźnie

Źródło:
IMGW

Generał Wadym Skibicki, zastępca szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) powiedział w opublikowanym w czwartek wywiadzie, że nie widzi możliwości zakończenia wojny z Rosją wyłącznie poprzez zwycięstwo na polu bitwy, a jego kraj może być zmuszony do negocjacji.

Wiceszef ukraińskiego wywiadu: Ukraina może być zmuszona do negocjacji z Rosją

Wiceszef ukraińskiego wywiadu: Ukraina może być zmuszona do negocjacji z Rosją

Źródło:
PAP

W czołowym zderzeniu samochodów na obwodnicy Kłodzka zginęły dwie osoby. Droga w czwartkowy wieczór była całkowicie zablokowana.

Kłodzko. Tragiczny wypadek na obwodnicy, nie żyją dwie osoby

Kłodzko. Tragiczny wypadek na obwodnicy, nie żyją dwie osoby

Źródło:
Telewizja Kłodzka, TVN24

Parlament Serbii zatwierdził w czwartek nowy rząd z Miloszem Vuczeviciem, byłym ministrem obrony, na czele. W skład gabinetu weszli dwaj politycy objęci sankcjami USA za powiązania z Rosją, korupcję i udział w handlu narkotykami.

Serbia ma nowy rząd. W gabinecie polityk oskarżany o handel narkotykami i kontakty z FSB

Serbia ma nowy rząd. W gabinecie polityk oskarżany o handel narkotykami i kontakty z FSB

Źródło:
PAP

Zdzisław Krasnodębski, od 10 lat europoseł PiS, tym razem nie znalazł się na listach kandydatów tej partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Obecnie rozwiązujemy kontrakt" - napisał. Dodał, że w takiej sytuacji będzie mógł "swobodnie formułować swoje opinie o grze zespołu", w którym znajdował się przez dekadę i "o dobrych i złych decyzjach".

"Rozwiązujemy kontrakt". Zdzisław Krasnodębski nie wystartuje z list PiS-u w eurowyborach

"Rozwiązujemy kontrakt". Zdzisław Krasnodębski nie wystartuje z list PiS-u w eurowyborach

Źródło:
tvn24.pl, "Gazeta Wyborcza"

Poseł rządowej narodowo-konserwatywnej partii Finowie, podejrzewany o strzelanie z broni palnej na ulicy przed restauracją w Helsinkach, został wyrzucony z klubu parlamentarnego. Decyzja o wykluczeniu Timo Vornanena była jednomyślna - przekazały w czwartek władze partii.

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Źródło:
PAP

Dziesiątki tysięcy ludzi ponownie protestowały w Tbilisi przeciwko forsowanej przez rząd ustawie o zagranicznych agentach, której projekt poprzedniego dnia przeszedł drugie czytanie w parlamencie. Policja użyła gazu i zatrzymała kilka osób - podała agencja AFP.

W Gruzji trwają protesty przeciw ustawie o "obcych wpływach"

W Gruzji trwają protesty przeciw ustawie o "obcych wpływach"

Źródło:
PAP

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Kalifornijska policja starła się z uczestnikami propalestyńskiego protestu na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles, rozmontowując rozległe obozowisko i zatrzymując dziesiątki studentów. Podobne działania przeprowadzono na innych uczelniach, w całym kraju zatrzymano już ponad dwa tysiące osób. Aktywistom właśnie o to chodzi - ocenia "Economist". Prezydent Biden po raz pierwszy szerzej zabrał głos w tej sprawie.

Protesty na uczelniach w USA. Policja zatrzymała wielu studentów, Joe Biden zabrał głos

Protesty na uczelniach w USA. Policja zatrzymała wielu studentów, Joe Biden zabrał głos

Źródło:
PAP

Dziś obchodzimy 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało na konwencji w Kielcach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Szef MSZ Radosław Sikorski leci na trzydniową wizytę do Waszyngtonu. Oto siedem rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 3 maja.

Siedem rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 3 maja

Siedem rzeczy, które warto wiedzieć w piątek 3 maja

Źródło:
PAP, TVN24, Eurosport

800 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Rada Europy upoważniła swoją sekretarz generalną Mariję Pejczinović Burić do przygotowania specjalnego trybunału do osądzenia zbrodni Rosji przeciwko Ukrainie - poinformowała agencja AP. Prezydent Francji "nie wyklucza" wysłania swoich wojsk na Ukrainę. Podsumowujemy, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie i wokół niej.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w obchodach 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Prezydent wręczy akty mianowania na stanowiska dowódcze, nominację generalską, a także odznaczenia państwowe. Planowane jest wystąpienie Dudy na placu Zamkowym.

Mianowania na stanowiska dowódcze, wystąpienie na placu Zamkowym. Plan obchodów święta Konstytucji 3 maja

Mianowania na stanowiska dowódcze, wystąpienie na placu Zamkowym. Plan obchodów święta Konstytucji 3 maja

Źródło:
PAP

Cała Polska była wstrząśnięta, gdy rok temu dowiedzieliśmy się o śmierci ośmioletniego Kamila. Ojczym go katował i oblewał wrzątkiem. Przyjęto specjalne prawo, które miało pomóc w tym, by nigdy więcej nie wydarzył się taki dramat. Czy to się udało?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Rok od śmierci Kamilka z Częstochowy. Co się zmieniło w sprawie ochrony dzieci?

Źródło:
Fakty TVN

Rosja prowadzi działania hybrydowe. Ostatnio dotknęły one Polski, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech i Wielkiej Brytanii - czytamy w oświadczeniu wydanym przez NATO w czwartek po południu. Pakt Północnoatlantycki podkreśla w nim, że sojusznicy "wspierają i wykazują solidarność" z krajami, które doświadczają działań Moskwy.

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Viktor Orban jest koniem trojańskim Władimira Putina w Unii Europejskiej. A Mateusz Morawiecki - przepraszam, że to mówię - ale zachowuje się jak "pożyteczny idiota" - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 Robert Biedroń, współprzewodniczący Nowej Lewicy i europoseł. Odniósł się ten sposób do relacji byłego polskiego premiera i szefa węgierskiego rządu. Polityk mówił też, że Andrzej Duda nie wybierze polskiego komisarza w Unii Europejskiej po wyborach 9 czerwca, bo te kompetencje ma rząd.

Biedroń: Ileż można sprzyjać Putinowi w tej retoryce?

Biedroń: Ileż można sprzyjać Putinowi w tej retoryce?

Źródło:
TVN24

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Nie byłoby politycznych strategii na wybory do Parlamentu Europejskiego, gdyby 20 lat temu nie wydarzyło się to, co dla większości z nas teraz jest oczywistością . Polska stała się częścią Unii Europejskiej. Gdyby nie nasze przystąpienie do wspólnoty, nie byłoby też wielu arcyważnych inwestycji, które, bez unijnej pomocy, w ogóle by nie powstały. Materiał magazynu "Polska i Świat". 

Tak unijne fundusze wpłynęły na naszą rzeczywistość

Tak unijne fundusze wpłynęły na naszą rzeczywistość

Źródło:
TVN24

Premier Donald Tusk skrytykował Mateusza Morawieckiego, który w prorosyjskim węgierskim tygodniku "Mandiner" miał stwierdzić, że "Bruksela stanowi zagrożenie dla demokracji europejskiej". Wcześniej Morawiecki powiedział o Viktorze Orbanie, że jest jego "przyjacielem". Były premier na wpis obecnego szefa rządu zareagował w czwartek wieczorem.

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska i odpowiedź byłego premiera

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska i odpowiedź byłego premiera

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Sześć firm chce się podjąć przebudowy i zazielenienia 2,5 hektara ulic i placów w rejonie Złotej i Zgody. Miasto analizuje oferty, które wpłynęły. - Najkorzystniejszą złożyła firma Skanska - podał ratusz.

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Sześć firm chce przebudować Złotą i jej okolicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

13 okręgów wyborczych i wiele znanych twarzy wśród kandydatów, a także sporo kontrowersji. Tak przedstawiają się listy wyborcze do Parlamentu Europejskiego. W czwartek minął termin zgłaszania list kandydatów. Prezentujemy najciekawsze polityczne rywalizacje w każdym z okręgów.

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Źródło:
TVN24, PAP

Na wojny domowe czas był wtedy, gdy wokół był pokój. Dziś, gdy za naszymi granicami jest wojna, przestrzeni na wzajemne wyniszczanie się wewnątrz już nie ma. Za długo próbowano dzielić Polskę na dwa obozy - powiedział w orędziu z okazji Dnia Flagi RP marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Dodał, że "bezpieczną, mądrą i stabilną będzie tylko jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków".

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

Źródło:
TVN24

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało na konwencji w Kielcach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W wydarzeniu nie wzięli udziału były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były prezes TVP Jacek Kurski.

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

Źródło:
TVN24, PAP

Chcemy rozpocząć dyskusję na temat przyszłej konstytucji dla Europy - powiedział w czwartek kandydat Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego Robert Biedroń. Jak dodał, "nie może być tak, że Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Szefowa sztabu, ministra ds. równości Katarzyna Kotula, poinformowała, że Lewica zebrała pod swoimi listami 350 tysięcy podpisów.

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

Źródło:
PAP

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN
W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24