"Last Wish: Introducing the Witcher", czyli anglojęzyczna wersja "Ostatniego życzenia", trafiła do pierwszej piętnastki najlepiej sprzedających się tytułów "New York Timesa". Jest to zbiór opowiadań, w którym po raz pierwszy pojawia się postać wiedźmina Geralta.
Opowiadania Andrzeja Sapkowskiego znalazły się w zestawieniu między innymi z "Grą o tron" George'a R.R. Martina, "Whisky Beach" Nory Roberts, specjalizującej się w harlequinach czy "Personal" Lee Child, kolejnej powieści sensacyjnej z Jackiem Reacherem w roli głównej.
Rozrzut tematyczny i gatunkowy jest spory, bo akurat na tej liście klasyfikowane są "Paperback mass-market fiction", czyli popularne powieści wydane w miękkich okładkach.
THE LAST WISH by Andrzej Sapkowski just became a New York Times bestseller! Thank you Witcher fans! #TheWitcher pic.twitter.com/dkdHUHyZA4— The Evil Chris (@TheEvilChris) June 6, 2015
Wstęp do Geralta
Anglojęzyczne wydanie "Last Wish" pojawiło się na rynku w 2007 roku. Książka skład się z siedmiu opowiadań, a narracja prowadzona jest tu w sposób szkatułkowy - w głównej, ramowej opowieści "Głos rozsądku" - znajduje się sześć innych. Bohaterem jest oczywiście Geralt z Rivii, pojawiają się tutaj też kapłanka Nenneke, bard Jaskier, królowa Cintry Calanthe oraz czarodziejka Yennefer, czyli kluczowe postacie sagi o Wiedźminie.
Andrzej Sapkowski znajduje się też na liście 20 najpopularniejszych autorów powieści przygodowych w internetowej księgarni Amazon, dzięki sprzedaży anglojęzycznych wydań "Ostatniego życzenia", ale także dwóch pierwszych tomów z sagi o Wiedźminie: "Krew elfów" oraz "Czas pogardy".
Finansowe triumfy święcą również twórcy gry komputerowej, inspirowanej książką Sapkowskiego. "Wiedźmin 3", który pojawił się na rynku w drugiej połowie maja, już jest bestsellerem. W dwa tygodnie od premiery sprzedano 4 mln egzemplarzy gry.
Autor: sol//plw / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Packa / Wikipedia (CC BY SA 3.0)