#Brangelina. Historia jednej z najsłynniejszych par Hollywood


Angelina Jolie i Brad Pitt poznali się na planie komedii "Pan i pani Smith" w 2003 roku. Ona dwukrotna rozwódka, laureatka Oscara z reputacją skandalistki, on jeden z najprzystojniejszych mężczyzn świata, wówczas mąż Jennifer Aniston. Przez blisko 12 lat bycia razem przeszli długą drogę zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Po bajkowej miłości może przyjść długa walka o opiekę nad szóstką dzieci.

Na początku 2005 roku w amerykańskiej prasie bulwarowej wybuchł skandal, którego bohaterką była Angelina Jolie. Powodem były plotki o rzekomym romansie, jaki połączył ją z Bradem Pittem. Kontrowersje budził fakt, że jeden z najsłynniejszych obecnie hollywoodzkich aktorów był mężem Jennifer Aniston.

Para przez długi czas zaprzeczała plotkom. Jolie - córka Jona Voighta, który zdradzał jej matkę Marcheline Bertrand - wielokrotnie podkreślała, że nigdy nie zdecydowałaby się na związek z żonatym mężczyzną. - Gdybym coś takiego zrobiła, nie mogłabym rano spojrzeć w lustro. Nie chciałabym być pociągająca dla mężczyzny, który zdradza swoją żonę - mówiła w 2005 roku aktorka. Magazyny kolorowe coraz częściej publikowały jednak zdjęcia dokumentujące prywatne spotkania Jolie i Pitta. Po raz pierwszy zostali przyłapani przez paparazzich w kwietniu 2005 roku. W tym samym miesiącu Aniston wniosła o rozwód.

Jolie miała wówczas reputację skandalistki, głównie jako imprezowiczka, miłośniczka samookaleczania się oraz tatuaży. Pomimo tego, że w 2000 roku zdobyła swojego jedynego Oscara za drugoplanową rolę w "Przerwanej lekcji muzyki" Jamesa Mangolda, kojarzona była wówczas przede wszystkim z rolą Lary Croft w filmie "Lara Croft Tomb Raider: Kolebka życia" z 2003 roku. Była dwukrotną rozwódką i matką adoptowanego w Kambodży Maddoxa Chivana Thorntona Jolie. Po rozwodzie z Billym Bobem Thorntonem w maju 2003 roku uzyskała wyłączne prawo do opieki nad niespełna dwuletnim synkiem.

Brad Pitt w 2003 roku, wchodząc na plan "Pana i pani Smith", był u szczytu sławy. 40-letni wówczas aktor zaliczany był do najseksowniejszych i najbardziej utalentowanych aktorów Hollywood. Na koncie miał rewelacyjne kreacje aktorskie w takich filmach jak: "Thelma i Louise", "Prawdziwy romans", "Siedem", "12 małp", "Podziemny krąg", "Przekręt" czy "Ocean’s Eleven: Ryzykowna gra". Od trzech lat był mężem gwiazdy serialu "Przyjaciele".

Deklaracja miłości po latach

O rzekomym romansie prasa rozpisywała się od 2004 roku. Bulwarówka określiła parę jako "Brangelina". Jednak dopiero w styczniu 2006 roku Jolie wyznała magazynowi "People", że oczekuje dziecka Pitta. W międzyczasie w lipcu 2005 roku Jolie adoptowała w Etiopii sześciomiesięczną Zahary Marley Jolie. Przy adopcji był obecny Pitt, o czym aktorka poinformowała po latach i przyznała wówczas, że para wspólnie podjęła decyzję o opiece nad małą Zahary. W styczniu 2006 roku sąd przychylił się do wniosku aktora i przyznał mu prawa rodzicielskie do dwójki dzieci Jolie. Od tego momentu Maddox i Zahary mają podwójne nazwisko Jolie-Pitt.

W maju 2006 roku na świat przyszło pierwsze biologiczne dziecko Jolie i Pitta - Shiloh Nouvel. Dziecko przyszło na świat w namibijskim mieście Swakopmund i posiada obywatelstwo Namibii. Później rodzina aktorskiej pary powiększyła się o kolejne adoptowane dziecko. W 2007 roku para wzięła pod opiekę chłopca o imieniu Pax Thien z Wietnamu. Rok później w lipcu 2008 roku w Cannes Jolie urodziła bliźnięta: chłopca Knoxa Leona oraz dziewczynkę Vivienne Marcheline.

Para przez długi czas nie mówiła o ślubie. Pierwsze plotki o planach małżeńskich Jolie i Pitta pojawiły się na początku 2012 roku. W kwietniu tego roku rzeczniczka prasowa aktora potwierdziła informację, że Pitt oświadczył się Jolie. - Oboje złożyli taką obietnicę, z której bardzo cieszą się ich dzieci. Data ślubu nie została jeszcze wyznaczona - powiedziała magazynowi "People" Cynthia Pett-Dante. - Moje dzieci ciągle o to się pytają i wiem, jak wiele to będzie dla nich znaczyć. Dla mnie też to ma pewne znaczenie - powiedział aktor w wywiadzie dla magazynu "Hollywood Reporter".

Heroiczne decyzje Jolie

Zanim para złożyła małżeńską przysięgę, musiała zmierzyć się z prywatnym dramatem. W maju 2013 roku na łamach "New York Times" ukazał się artykuł autorstwa Jolie. Wyznała w nim, że w związku z wykryciem genu BRCA1, poddała się prewencyjnej podwójnej mastektomii, żeby uniknąć ryzyka nowotworu piersi. Zabieg połączony był z operacją rekonstrukcji biustu.

- Oczywiście targają mną wielkie emocje - skomentował Pitt decyzję ukochanej w rozmowie z "USA Today". - Ale jako pierwszy świadek tej decyzji, uważam ją za absolutnie heroiczną. Wszystko, czego chcę, to to, żeby Angie miała długie i zdrowe życie, razem ze mną i dziećmi. To szczęśliwy dzień dla naszej rodziny - dodał.

"Dwa lata temu napisałam o prewencyjnej mastektomii obu piersi, jakiej się poddałam. Proste badanie krwi ujawniło, że noszę w sobie mutację genu BRCA1, która dawała 87-procentowe ryzyko raka piersi i 50-procentowe ryzyko raka jajników" - przypomniała Jolie w tekście z marca 2015 roku. Tym razem opisywała powody usunięcia jajników i jajowodów. Pisała, że lekarz poinformował ją o tym, że wyniki krwi są dosyć dobre, bo antygen nowotworowy CA-125, będący jednym z markerów wskazujących na pojawienie się raka, jest negatywny. Zwrócił jej jednak uwagę na to, że "niektóre inne markery są podwyższone i wskazują na stan zapalny".

Jolie dodała, że "nie zrobiła tego tylko po to, by inne kobiety o tym usłyszały, i nie tylko dlatego, że nosiła w sobie mutację genu BRCA1". Sama zwróciła uwagę na to, że są różne metody obniżania ryzyka pojawienia się raka jajników (m.in. pigułki antykoncepcyjne i "inne alternatywne metody" zapobiegania), ale lekarze uznali, że w jej przypadku "zabieg jest najlepszym wyjściem".

"Najważniejsze jest to, by dowiedzieć się o możliwych opcjach i wybrać najodpowiedniejszą dla siebie" - zwróciła uwagę aktorka.

Pitt podkreślał we wszystkich wywiadach, że szanuje decyzje Jolie, która ma jego pełne wsparcie.

W sierpniu 2014 roku para wzięła ślub. Była to tajna ceremonia. Nie zjechało na nią pół Hollywood, nawet ojciec panny młodej nie wiedział o ceremonii.

Bajkowy ślub i filmowy zwiastun kryzysu

Jolie i Pitt zrobili tak, jak chcieli: pobrali się w swojej posiadłości na południu Francji tylko w towarzystwie kilku najbliższych osób "W sobotę, w obecności rodziny i przyjaciół, Angelina Jolie i Brad Pitt wzięli ślub w małej kaplicy w Château Miraval we Francji" - napisał rzecznik pary w oświadczeniu opublikowanym kilka dni po ślubie.

41-letnia aktorka w ostatnich latach skupia się przede wszystkim na działalności humanitarnej. Zaangażowana jest szczególnie w działania Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców, którego jest specjalnym przedstawicielem.

O rozwodzie słynnej pary mówiło się już od dawna. Plotki wzbudził między innymi ich ostatni wspólny film "Nad morzem", którego scenarzystką i reżyserką była Jolie. Powstała w 2015 r. produkcja z udziałem obojga opowiadała o małżeństwie, które zmaga się z próbą ratowania wieloletniego związku. Według magazynów kolorowych Jolie miała korzystać z własnych doświadczeń.

W poniedziałek 19 września Jolie złożyła dokumenty rozwodowe. Według amerykańskich mediów bulwarowych sprawa rozwodowa może potrwać długo, gdyż słynni małżonkowie nie mogą porozumieć się w kwestii opieki nad szóstką dzieci. Jolie zażądała prawa do opieki nad nimi z prawem odwiedzin dla Pitta. Jak podaje "Variety", obydwoje chcą "serdecznego" rozstania.

Jak podaje portal TMZ, Jolie wskazała datę 15 września jako moment rozstania. Portal podkreśla, że Jolie podjęła swoją decyzję ze względu na złą atmosferę kontaktów oraz metody wychowawcze, jakie stosował jej słynny mąż.

Autor: tmw\mtom / Źródło: Variety, Reuters, PAP, US Weekly, CNN, NYT, USA Today, The Hollywood Reporter

Raporty:
Pozostałe wiadomości