Xawery Żuławski rozpoczął zdjęcia do filmu o jednym z największych polskich bokserów i wybitnym sportowcu XX wieku – Jerzym Kuleju. W głównej roli występuje Tomasz Włosok. W żonę pięściarza, Helenę, wciela się Michalina Olszańska. Duetowi partnerują m.in. Andrzej Chyra i Tomasz Kot.
– Film o Jerzym Kuleju to spełnienie moich marzeń związanych z realizacją produkcji nawiązującej do lat 60. To wówczas, w smutnych i szarych realiach tamtego okresu, ważną część społeczeństwa stanowili pełni emocji i koloru ludzie - mówi reżyser Xawery Żuławski.
Twórca podkreśla, że oprócz opowieści o świecie boksu w filmie zobaczymy wielką miłość Jerzego i Heleny Kulejów oraz "fascynujący flirt sportu z polityką i półświatkiem tamtej epoki". Nie zabraknie także rock'n'rolla.
- To wszystko, moim zdaniem, stanowi esencję dobrego kina – zapewnia Xawery Żuławski.
Tomasz Włosok jako Jerzy Kulej
Film pod roboczym tytułem "Kulej" skoncentruje się na okresie między 1964 a 1968 rokiem, kiedy Jerzy Kulej zdobył złoto na igrzyskach olimpijskich w Tokio, a wyczyn ten powtórzył cztery lata później w Meksyku.
W materiałach prasowych producentów - Watchout Studio - czytamy: "To wielowymiarowa historia sportowca, jego triumfów na ringu, kolorytu epoki, ale także opowieść o burzliwych losach małżeństwa Kulejów, które stanowiło fundament sukcesu Jerzego". Twórcy pokażą wyzwania, przed jakimi stanął bokser, nim osiągnął szczyt sportowej kariery.
W rolę Jerzego Kuleja wciela się Tomasz Włosok, który zachwycił reżysera "oddaniem i determinacją w przygotowaniach do tej niezwykłej, wymagającej roli". Aktor od lat trenujący kickboxing, od miesięcy uczestniczy też w treningach bokserskich, uczęszcza na lekcje choreografii ruchu oraz tańca, by skuteczniej odwzorować styl walk minionej epoki. Na potrzeby roli, pod czujnym okiem dietetyków i trenerów, Włosok zmienił się nie do poznania.
W żonę bohatera - Helenę Kulej, wciela się Michalina Olszańska. Inną sławę świata boksu, Feliksa "Papę" Stamma, trenera bokserskiej reprezentacji Polski, gra Andrzej Chyra. W roli pułkownika, szefa klubu sportowego Gwardia występuje Tomasz Kot.
Poprzedni film Xawerego Żuławskiego "Apokawixa", wyprodukowany przez TVN Warner Bros. Discovery, otrzymał główna nagrodę w gdyńskim konkursie Inne spojrzenie. Wcześniej reżyser otrzymał m.in. Srebrne Lwy na festiwalu w Gdyni za film "Wojna polsko-ruska".
Bokser - legenda
Jerzy Zdzisław Kulej urodził się 19 października 1940 w Częstochowie. W 1958 roku zadebiutował w reprezentacji Polski, której trenerem był wówczas Feliks Stamm. W 1963 roku na europejskim czempionacie w Moskwie wywalczył złoty medal w wadze lekkopółśredniej.
Pierwszy złoty medal olimpijski zdobył na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 1964 roku. Rok później ponownie został mistrzem Europy, a w 1967 roku wicemistrzem. Na kolejnych Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku w 1968 roku powtórzył osiągnięcie z Tokio, zdobywając drugi złoty medal.
W trakcie kariery bokserskiej stoczył 348 walk, 317 wygrał, 6 zremisował i 25 przegrał. Nigdy nie został znokautowany.
Po zakończeniu kariery zawodniczej nie odstawił boksu na boczny tor. Od lat 90. wspierał zawodników Mazura Ełk, okazjonalnie ich trenując. Pracował również jako komentator sportowy. W 1996 roku opublikował swoją autobiografię "Jerzy Kulej – dwie strony medalu".
Był konsultantem przy produkcji Jerzego Hoffmana "Ogniem i mieczem", wcześniej wystąpił też gościnnie w filmie Marka Piwowskiego "Przepraszam, czy tu biją?" oraz w fabularyzowanym dokumencie Krzysztofa Rogulskiego "Papa Stamm".
W latach 2001–2005 był posłem na Sejm wybranym z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
W grudniu 2011 roku doznał rozległego zawału serca. Zmarł 13 lipca 2012 roku. Został pochowany w Alei Zasłużonych na warszawskich Powązkach Wojskowych.
Autorka/Autor: Justyna Kobus / prpb
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Watchout Studio