"Przez kulturę budujemy europejskość"

Kultura i styl

Aktualizacja:
TVN24Wystartował Europejski Kongres Kultury we Wrocławiu

- Cieszę się, że możemy spotkać się tu we Wrocławiu, gdzie czuje się tę różnorodność, naznaczoną historią. W tak niezwykłym miejscu można śmiało podkreślić wielkość kultury europejskiej - powiedział, otwierając we Wrocławiu Europejski Kongres Kultury prezydent Bronisław Komorowski.

Prezydent zaznaczył, że spór o rolę kultury w rozwoju Europy "będzie się toczył zawsze". - Trzeba ten dyskurs prowadzić. O tym gdzie zaczyna się i kończy Europa, co ją definiuje, ogranicza i co wyznacza jej nowe perspektywy. Najważniejsze jest to, że poprzez takie spotkania możemy przyjrzeć się sobie i zapoznać się z tą różnorodnością i odmiennością. To buduje poczucie, że europejskość zawsze była oparta przede wszystkim o tożsamość kulturową - zaznaczył Komorowski.

Prezydent nawiązał też do średniowiecznej bitwy pod Legnicą, podczas której doszło do konfrontacji świata mongolskiego z chrześcijaństwem. Komorowski przytoczył anegdotę o tym, jak podczas 750. rocznicy tej bitwy, ambasador Mongolii powiedział, że dziś nie jest ważne, kto wygrał i kto przegrał, ważne jest to, że wtedy po raz pierwszy się spotkaliśmy. - To niesłychanie optymistyczne zdanie, dające szanse szukania tej nowej perspektywy, gdzie ważniejszy jest sam fakt zapoznania się z odrębnością, bo to wszystko buduje coś, co jest rzeczą niezmienną, jaką jest poczucie, że europejskość zawsze oparta była przede wszystkim o tożsamość kulturową - dodał Komorowski.

Jedność w różnorodności

Z kolei przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek powiedział, że "Unia Europejska jest zjednoczona w różnorodności". - 27 krajów, pół miliarda obywateli, wielowiekowa historia i kultura na tyle spójna, że możemy nazwać ją jedną - zaznaczył przewodniczący.

I dodał, że "w każdym zakątku Europy kultura oparta jest o te same mocne korzenie, antyczne i judeochrześcijańskie". - Instytucje europejskie wspierają rozwój kultury, są jej mecenasem, promotorem. Parlament Europejski nagradza najlepsze filmy, także młodych adeptów sztuki, dziennikarzy, krytyków, promujemy także najlepsze europejskie książki, ale co najważniejsze - promujemy właściwy nastrój dla tego, aby europejska kultura się rozwijała - mówił Buzek.

Jerzy Buzek mówi o korzeniach zjednoczonej Europy (TVN24)

Europa i kultura

Europejski Kongres Kultury odbywający się we wrocławskiej Hali Stulecia to jedno z najważniejszych wydarzeń programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Jego hasłem przewodnim jest "Kultura dla zmiany społecznej".

Podczas uroczystej inauguracji Kongresu przemówienia wygłosili: prezydent RP Bronisław Komorowski, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, komisarz UE ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży Androulla Vassiliou, komisarz UE ds. budżetu i programowania finansowego Janusz Lewandowski, minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski oraz prezydent miasta Wrocławia Rafał Dutkiewicz.

Wykład inauguracyjny wygłosi prof. Zygmunt Bauman - wybitny polski filozof i socjolog. Odczyt dotyczyć będzie nowych strategii dla kultury europejskiej, m.in. roli Unii Europejskiej w kształtowaniu współczesnej kultury, związków między kulturą a procesami globalizacji oraz relacji między sztuką i polityką.

300 artystów i naukowców

W ciągu 4 dni Hala Stulecia zgromadzi 300 artystów, naukowców, filozofów i aktywistów, wśród których będą m.in. Brian Eno, Oliviero Toscani, Zbigniew Libera i Mirosław Bałka. Kluczowym elementem EKK będą spotkania i dyskusje wokół najważniejszych zagadnień współczesnej kultury. W trzynastu debatach udział wezmą m.in. Gianni Vattimo, Olivero Toscani, Jan Fabre, Krzysztof Wodiczko, Zbigniew Libera, Jacek Żakowski, Azra Aksamija, Dejan Ilic, Stefan Kaegi, Rick Falkvinge, Richard Barbrook, Pekka Himanen, Guy Sorman, Istvan Szabo, Krzysztof Czyżewski.

Wielki festiwal artystyczny

Kongresowi towarzyszy wielki festiwal artystyczny ilustrujący ideę sztuki jako generatora społecznej zmiany. Dojdzie m.in. do bezprecedensowego spotkania wybitnych kompozytorów i muzyków. W ramach jednego Krzysztof Penderecki spotka się z Johnym Greenwoodem - gitarzystą zespołu Radiohead i Alphexem Twinem, guru współczesnej muzyki elektronicznej. Wydarzeniem będzie też podwójna prapremiera-spektaklu Krystiana Lupy i sztuki Doroty Masłowskiej "Poczekalnia.0". EKK potrwa do 11 września br.

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24