Pisarka z Korei Południowej laureatką Nagrody Bookera


Południowokoreańska pisarka Han Kang została w poniedziałek tegoroczną laureatką prestiżowej literackiej Międzynarodowej Nagrody Bookera, przyznawanej w Wielkiej Brytanii autorowi najlepszej książki przetłumaczonej na język angielski.

Han Kang uhonorowano za powieść pt. "Wegetarianka" ("The Vegetarian"). Autorka opowiada w niej historię kobiety pragnącej uciec od codziennego życia, co sprawia, że popada w konflikt z rodziną. Jury nagrody określiło książkę jako "poruszającą i sugestywną", która "zaskakuje głębią swej obcości". "Wegetarianka" to pierwsza powieść Han Kang, która została przetłumaczona na język angielski. Autorką tłumaczenia jest Debbie Smith.

Nowe zasady przyznawania nagrody

Autorka oraz tłumaczka otrzymają premię pieniężną w wysokości 50 tys. funtów, którą podzielą między siebie.

Do tej pory Międzynarodową Nagrodę Bookera przyznawano co dwa lata, uwzględniając całokształt twórczości laureata. Od 2016 roku zmieniły się jednak zasady. Nagradza się autora i tłumacza konkretnej książki, która ukazała się w danym roku po angielsku.

Ostatnim laureatem nagrody na starych zasadach jest węgierski prozaik Laszló Krasznahorkai, którego uhonorowano w 2015 roku.

Autor: tmw/ja / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości