Piosenka Janet Jackson potrafiła niszczyć laptopy. Wystarczyło puścić ją w pobliżu

Autor:
kkow//mm
Źródło:
tvn24.pl, New Musical Express
Janet Jackson potwierdziła informacje o ciąży
Janet Jackson potwierdziła informacje o ciążyReuters
wideo 2/4
ReutersJanet Jackson potwierdziła informacje o ciąży

Puszczanie utworu "Rhythm Nation" Janet Jackson potrafiło niszczyć niektóre modele laptopów - przyznał główny inżynier oprogramowania w Microsoft, Raymond Chen. Awarie takie zdarzały się w przeszłości na laptopach wyprodukowanych około 2005 roku. Inżynier wyjaśnił jednocześnie, w jaki sposób puszczanie tej konkretnej piosenki powodowało awarie komputerów.

Utwór "Rhythm Nation" wydany został przez Janet Jackson w 1989 roku, wokalistka nazywana wówczas była królową popu. Okazuje się jednak, że piosenki Jackson potrafiły nie tylko podbijać listy przebojów, ale także niszczyć niektóre komputery.

Piosenka niszcząca laptopy

Historię nieoczekiwanego działania piosenki Janet Jackson na komputery przedstawił ostatnio główny inżynier oprogramowania Microsoftu Raymond Chen cytowany we wtorek przez brytyjski portal muzyczny "New Musical Express". Jak stwierdził Chen, dział wsparcia produktu w firmie Microsoft w bliżej nieokreślonej przeszłości zauważył, że puszczanie "Rhythm Nation" powoduje awarie niektórych laptopów. Problem dotyczył komputerów wyprodukowanych około roku 2005 i posiadających system operacyjny Windows XP.

Okazało się, że "Rhythm Nation" wywoływało poważne awarie dysków twardych. - Ta piosenka zawierała jedną z naturalnych częstotliwości rezonansowych dla dysków twardych o prędkości 5400 obrotów na minutę, których oni (niewymieniony z nazwy producent – przyp. red.) i inni używali – tłumaczy.

Częstotliwość rezonansowa to częstotliwość, która może doprowadzać do rezonansu, czyli wywoływać drgania. Inaczej mówiąc, utwór Janet Jackson wytwarzał fale dźwiękowe, które wywoływały drgania powietrza o tej samej częstotliwości, na której wibrowały niektóre dyski twarde w laptopach. W rezultacie dochodziło do rezonansu i nasilania się drgań w urządzeniu, a w konsekwencji jego awarii i wyłączania się komputerów.

Szkodliwy rezonans

Sposób działania tej awarii można porównać do zjawiska, w którym śpiewak operowy śpiewający na odpowiednio wysokiej częstotliwości jest w stanie doprowadzić do pęknięcia szkła. Do awarii mogło więc dojść nie tylko na laptopie, na którym utwór Janet Jackson był puszczany, ale także na laptopach działających w pobliżu.

Raymond Chen podkreślił jednak, że po zdiagnozowaniu problemu inżynierom szybko udało się usunąć problem. - Producent sprzętu obszedł problem dodając w laptopach niestandardowy filtr, który potrafił wykrywać i zmieniać problematyczne częstotliwości podczas puszczania muzyki – wyjaśnił. Dzięki temu słuchanie "Rhythm Nation" było znów bezpieczne w pobliżu wszystkich laptopów.

Drgania wywołane rezonansem potrafiły w przeszłości doprowadzić także do znacznie poważniejszych awarii. Słynne jest choćby zawalenie się mostu wiszącego w Tacoma w USA w 1940 roku. Katastrofę tę wywołał rezonans częstotliwości drgań przęseł i pylonów mostu wywołanych silnym wiatrem.

ZOBACZ TEŻ: 50-letnia księżniczka popu urodziła pierwsze dziecko

Królowa popu

Janet Jackson, młodsza siostra Michaela Jacksona, swoją karierę zaczęła w latach 70. XX wieku. W jej trakcie wydała 11 albumów studyjnych. Kilkukrotnie sięgała po American Music Award, Billboard Music Award oraz nagrodę Grammy. Jej dyskografię zamyka album "Unbreakable" z 2015 roku.

ZOBACZ TEŻ: Zagadka tajemniczych wstrząsów Ziemi rozwiązana

Autor:kkow//mm

Źródło: tvn24.pl, New Musical Express

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości