Ziemia przez cały czas drży i buczy. Nie jesteśmy w stanie tego poczuć ani usłyszeć, bo są to drgania o niskiej częstotliwości. Nie są to jednak trzęsienia ziemi. Niedawno naukowcy odkryli, co jest przyczyną tych tajemniczych zjawisk.
Naukowcy od dawna wiedzą, że nawet niewielkie trzęsienia ziemi powodują dźwięki, które rozchodzą się pod powierzchnią.
Pod koniec lat 90. naukowcy zauważyli jednak pewne drgania naszej planety o bardzo niskich częstotliwościach nawet wtedy, kiedy nie notowano trzęsień.
Ocean trzęsie ziemią
Od tego czasu wielu ekspertom problem drgań spędzał sen z powiek. Teraz udało się określić ich przyczynę. Okazuje się, że przyczyną tych mikrodrgań są fale oceanu.
Wielu naukowców już wcześniej podejrzewało, że nietypowe wstrząsy wywołane są przez ocean. Według jednej z teorii wibracje generowane są przez ogromne fale, które mogą mieć wpływ na dno oceanu. Rozpędzona woda uderza w grzbiety i szelfy oceaniczne. Badacze sugerowali również, że drgania wywołane są przez zderzanie się ze sobą fal.
Przyczyny nieustannych wstrząsów
Specjaliści za pomocą komputerowych modeli oceanów, wiatru oraz dna morskiego wskazali główną przyczynę drgań Ziemi. Naukowcy odkryli, że zderzenia fal oceanu generują aktywność sejsmiczną, ale drgania są generowane głównie poprzez poruszanie się i nacisk gigantycznych fal oceanicznych.
Mapa wnętrza Ziemi
Lepsze zrozumienie problemu nieustającego drgania pomoże naukowcom stworzyć dokładniejsze mapy wnętrza Ziemi. Mikrodrgania mogą przemieszczać się od płaszcza Ziemi, aż do rdzenia. Analizy fal mogą pomóc uzyskać bardziej szczegółowy obraz struktury planety.
Naukowcy nie wykluczają, że może być więcej źródeł aktywności mikrosejsmicznej.
Autor: mab/kt / Źródło: sciencedaily.com, IFL Science