TVN24 | Kultura i styl

Papież Franciszek odwiedził sklep muzyczny. Wyszedł z tajemniczą płytą

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
kkow//az
Źródło:
"The Daily Telegraph", KAI

Papież Franciszek udał się do sklepu z płytami CD. Sytuacja jest o tyle niecodzienna, że rzadko się zdarza, by głowa Kościoła załatwiała prywatne sprawy na ulicach Rzymu. Ze sklepu papież wyszedł z zagadkowym pakunkiem.

Papież niezwykle rzadko opuszcza Watykan w celu załatwienia prywatnych spraw w Rzymie. 11 stycznia został jednak zauważony w okolicach Panteonu. Jak się okazało, papież Franciszek odwiedził sklep muzyczny, do którego lubił zaglądać jeszcze przed rozpoczęciem pontyfikatu w 2013 roku. Nie udał się tam jednak na zakupy, ale by pobłogosławić niedawno odnowione pomieszczenia. 

- Był tu może przez 20 minut. W tym czasie mogliśmy porozmawiać, to był zaszczyt - opowiadała pracująca w sklepie Tiziana Esposito brytyjskiemu dziennikowi "The Daily Telegraph". - Przyjeżdżał tu (papież Franciszek - przyp. red.) jeszcze zanim został papieżem, gdy jako arcybiskup Buenos Aires odwiedzał Rzym. Podarowaliśmy mu płytę CD, ale nie powiem nikomu, jaką - dodała.

Papież Franciszek - czego słucha głowa kościoła?

Muzyczne upodobania papieża Franciszka nie są tajemnicą. Wśród ulubionych artystów głowa Kościoła katolickiego wymienia między innymi Mozarta, Beethovena i Bacha. - Mozart mnie wypełnia. Nie potrafię myśleć o jego muzyce, muszę jej słuchać - opowiadał papież Franciszek. Lubi też słuchać Beethovena, zwłaszcza w wykonaniu orkiestry pod batutą niemieckiego dyrygenta Wilhelma Furtwänglera.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Kultury kard. Gianfranco Ravasi ujawnił niedawno w wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera", że w Watykanie od kilku lat działa biblioteka muzyczna. Papież przekazuje tam płyty CD, które często otrzymuje w prezencie. Papieska płytoteka liczy już ponad 1700 tytułów.

Autor:kkow//az

Źródło: "The Daily Telegraph", KAI

Źródło zdjęcia głównego: AM113/Shutterstock

Pozostałe wiadomości