Kultura i styl

Oto pierwsi laureaci Nagrody im. Wisławy Szymborskiej

Kultura i styl

[object Object]
Pierwszymi laureatami Nagrody im. Wisławy Szymborskiej zostali ex aequo Krystyna Dąbrowska i Łukasz Jarosztvn24
wideo 2/10

Krystyna Dąbrowska i Łukasz Jarosz zostali laureatami pierwszej edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Ich nazwiska ogłoszono podczas uroczystej gali w Małopolskim Ogrodzie Sztuki w Krakowie.

Do nagrody nominowanych było pięć osób: Krystyna Dąbrowska, Łukasz Jarosz, Justyna Bargielska, Krzysztof Karasek i Jan Polkowski. Wybrała ich, spośród blisko 200 tomów poetyckich wydanych w 2012 roku, kapituła nagrody, której przewodniczył prezes Polskiego PEN Clubu Adam Pomorski.

Bargielska (ur. 1977) została nominowana za tom "Bach for my baby" wydany przez Biuro Literackie, Dąbrowska (ur. 1979) otrzymała nominację za tom "Białe krzesła" wydany nakładem Wydawnictwa Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury, a Jarosz (ur. 1978) za książkę "Pełna krew" wydaną przez Znak. Karaskę (ur. 1937) nominowano za tom "Dziennik rozbitka" wydany przez Instytut Mikołowski, a Polkowskiego (ur. 1953) za "Głosy" wydane przez Bibliotekę "Toposu".

Pierwsi laureaci Nagrody im. Wisławy Szymborskiej
Pierwsi laureaci Nagrody im. Wisławy Szymborskiejtvn24

Radość przez łzy

Pierwszymi laureatami Nagrody im. Wisławy Szymborskiej zostali ex aequo Krystyna Dąbrowska i Łukasz Jarosz. Laureaci podzielą się nagrodą 200 tys. zł oraz statuetkę autorstwa Anny Grzywy i Marcina Przybyłki.

- Życzę wam, by nagroda nie stała się synonimem katastrofy noblowskiej - powiedział, ogłaszając werdykt Adam Pomorski.

- To ogromna radość, bo kiedy piszę wiersze i je publikuję, to z nadzieją, że ktoś kto je przeczyta, znajdzie coś bliskiego - powiedziała po otrzymaniu nagrody Krystyna Dąbrowska. - Tak dużego wyrazu uznania się nie spodziewałam, ogromnie dziękuję - dodała przez łzy. Łukasz Jarosz podziękował fundatorom i jury. Specjalne wyrazy wdzięczności skierował jednak do żony. - Która widząc, że zaczynam coś pisać wie, że trzeba się ulotnić i wziąć dziecko na przykład do teściowej - powiedział.

Noblistka przemówiła do poetów

Galę otworzył film z Wisławą Szymborską, recytującą wiersz pt. "Okropny sen poety". Następnie głos zabrała Teresa Walas, członkini zarządu Fundacji Wisławy Szymborskiej, która przedstawiła idee nagrody. - Dzięki niej twórczość poetycka zostanie doceniona, a głos poezji, na ogół słabo słyszalny, zabrzmi donośniej - powiedziała. Potem zaprezentowano sylwetki wszystkich nominowanych do nagrody autorów. Na zakończenie gali, wiersze laureatów odczytali Anna Polony i Jerzy Trela.

Honorowy patronat nad galą objął prezydent RP Bronisław Komorowski.

CZYTAJ WIĘCEJ O NAGRODZIE

Oto pierwsi laureaci Nagrody im. Wisławy Szymborskiej
Oto pierwsi laureaci Nagrody im. Wisławy Szymborskiejtvn24

Międzynarodowe jury

W międzynarodowej Kapitule Nagrody im. Szymborskiej zasiedli: szwedzki tłumacz literatury polskiej i francuskiej Anders Bodegard, amerykańska slawistka i tłumaczka Clare Cavanagh, francuska badaczka literatury i kultury XIX i XX wieku Maria Delaperriere, polonista, krytyk i tłumacz z Włoch - Luigi Marinelli, hiszpański poeta Abel Murcia Soriano, prezes Polskiego PEN Clubu, krytyk literacki, eseista i poeta Adam Pomorski, niemiecka tłumaczka Renate Schmidgall oraz krytyk i historyk literatury Marian Stala.

Autor: rf/jk / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości