Zmarł Andrzej Szypulski - pisarz, poeta, scenarzysta filmowy. To on w duecie ze Zbigniewem Safjanem stworzył "Stawkę większą niż życie". O śmierci artysty, która nastąpiła we wtorek, dziś poinformowała jego żona, Krystyna Krauze-Błachowicz.
Andrzej Szypulski był współscenenarzystą głośnych polskich seriali telewizyjnych - m.in. "Stawki większej niż życie" i "Dyrektorów". Tworzył też sztuki teatralne i słuchowiska radiowe.
Literatura była jego powołaniem
Urodził się 5 września 1936 roku w Warszawie. Jako pisarz zadebiutował w 1956 roku. Rok później zdobył Warszawską Literacką Nagrodę Młodych ufundowaną przez pisma "Nowa Kultura" i "Po prostu". Jako dziennikarz pracował dla m.in. "Sztandaru młodych". - Jednak dziennikarstwo nie było jego powołaniem, dlatego szybko z niej zrezygnował i całkowicie poświęcił się literaturze, jak wspomina Jadwiga Osiecka, dziennikarka zaprzyjaźniona z rodziną Szypulskich.
W 1959 odniósł kolejny sukces literacki zdobywając nagrodę Naczelnego Zarządu Kinematografii, a w 1960 drugą nagrodę w konkursie "Nowej Kultury". W wieku 27 lat opublikował tomik opowiadań "Miłość w grudniu". Na początku lat siedemdziesiątych zadebiutował powieścią obyczajową "Normalka", której publikacja z powodów politycznych została zablokowana przez cenzurę.
Seriale, słuchowiska i poezja
Największym sukcesem Szypulskiego były scenariusze pisane w duecie ze Zbigniewem Safjanem. Pod pseudonimem Andrzej Zbych stworzyli oni "Stawkę większą niż życie" (1967-68), cykl filmowy "Najważniejszy dzień życia" (1974) i serial "Życie na gorąco" (1978).
- Był znakomity w budowaniu dialogu i sytuacji, w których znajdowali się bohaterowie serialu. Wydaje mi się, że był jednym z najzdolniejszych scenarzystów ostatniego czasu - wspomina teraz Zbigniew Safjan. Dodał też, że choć Szypulski nie pamiętał czasów wojny, to dzięki dużej wyobraźni i umiejętności gromadzenia wspomnień od bliskich mu osób potrafił wiernie oddawać realia czasu niemieckiej okupacji.
Szypulski stworzył kilkadziesiąt słuchowisk dla Polskiego Radia. W 1977 opublikowano je w formie drukowanej w zbiorze "Czarne motyle".
W latach 1981-1986 przebywał we Włoszech, gdzie, jak sam mawiał, "przydarzyła mu się przygoda bycia poetą". Większość twórczości z tamtego okresu opublikowano pod pseudonimem Remigiusz Janowicz w "Kulturze Politycznej".
Jak poinformowała rodzina, ceremonia pożegnania odbędzie się 1 lutego, o godzinie 13 w Domu Pogrzebowym, po czym o godz. 14.30 nastąpi odprowadzenie urny do grobu na Starych Powązkach.
Źródło: PAP