Premierowym pokazem filmu Waltera Sallesa „W drodze” zakończył się 12. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty. W trakcie 11 festiwalowych dni zaprezentowano 469 filmów, pochodzących z 52 krajów. 160 tytułów miało swoje polskie premiery, w tym tak głośne już obrazy jak „Miłość Michaela Hanekego –zdobywcy Złotej Palmy w Cannes czy uhonorowany za reżyserię, także w Cannes, obraz „Post Tenebras Lux” Carlosa Reygadasa.
Widzowie obejrzeli również premierowy pokaz dokumentalnego filmu Doroty Kędzierzawskiej „Inny świat”. Ta niezwykła opowieść o wybitnej polskiej aktorce 97-letniej Danucie Szaflarskiej, została fantastycznie przyjęta publiczność. Aktorka była gościem imprezy.
Cztery konkursy i niezwykli goście
Gośćmi festiwalu byli światowej klasy filmowcy, m.in. wspomniany już jeden z najciekawszych meksykańskich twórców Carlos Reygadas, Dušan Makavejev, Peter Tscherkassky, Leos Carax, Amat Escalante, czy Naomi Kawase.
Podczas tegorocznej edycji festiwalu odbyły się cztery konkursy: Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty, Międzynarodowy Konkurs Filmy o Sztuce, Konkurs Polskie Filmy Krótkometrażowe oraz Konkurs Europejskie Filmy Krótkometrażowe.
W tym najważniejszym, Międzynarodowym Konkursie Nowe Horyzonty, spośród 12 filmów międzynarodowe jury z polską reżyser Urszulą Antoniak na czele, przyznawało Grand Prix festiwalu oraz 20 000 euro. Zwycięski obraz „Od czwartku do niedzieli” w reżyserii Domingi Sotomayor Castillo był okazją do ciekawej dyskusji - jego twórczyni była bowiem gościem festiwalu.
Opowieść o rozpadzie rodziny
„Od czwartku do niedzieli” to kameralna opowieść, którą oglądamy oczami dwójki małych dzieci, podczas samochodowej wycieczki rodziny na północ Chile. To opowieść o rozpadzie rodziny. Reżyser filmu tak mówi o jego genezie: „Przeglądałam zdjęcia z rodzinnych wypraw i znalazłam ujęcie dzieciaków na dachu samochodu. Spodobała mi się biegunowość tego kadru: my na zewnątrz, a rodzice w środku samochodu. Poczułam, jakie to niesamowite i niebezpieczne zarazem. […] Ta historia jest w pewien sposób autobiograficzna, moi rodzice faktycznie się rozstali, ale nie przeżyliśmy dokładnie takiej podróży. Kiedy rodzice zobaczyli ten film, zareagowali bardzo emocjonalnie, mój zazwyczaj krytyczny ojciec, płakał.”
Siłą filmu są fantastycznie poprowadzeni aktorzy, w przejmujący sposób pokazujący kolejne etapy rozpadu związku: zdradę, pojawienie się kochanków, wyprowadzkę i podział majątku. Wszystko to oglądamy oczami dzieci, które rozumieją o wiele więcej, niż podejrzewają rodzice. Autorka świetnie rozegrała kontrast między klaustrofobicznym wnętrzem samochodu a rozległymi krajobrazami Chile. To właśnie tam rozegra się kulminacyjna scena zagubienia żony. Po tym co rodzina przeżyje podczas poszukiwań i spędzonej na pustyni nocy, nic nie będzie już takie jak dawniej…
537 seansów i 108 tysięcy widzów.
W niezwykle interesującym, Międzynarodowym Konkursie Filmy o Sztuce jury festiwalowe nagrodziło film „Zespół punka”.
W Konkursie Europejskie Filmy Krótkometrażowe w kategorii animacja zwyciężył film „Bobby Yeah”, w kategorii dokument zwyciężył film „Brak dowodów”, a za najlepszy film eksperymentalny uznano „Widmo szczęścia”.
Konkurs Polskiego Filmu Krótkometrażowego wygrał w kategorii animacja film „Pomarańczarka”, w kategorii dokument - „Gwizdek”, a w kategorii fabuła - „Echo”.
Po raz trzeci w historii festiwalu krytycy filmowi zrzeszeni w FIPRESCI, przyznali swoją własną nagrodę. Otrzymał ją brazylijski film "Sąsiedzkie dźwięki" Klebera Mendonca Filho.
Łącznie podczas 11 festiwalowych dni odbyło się 537 seansów. Do Wrocławia przyjechało ponad 600 gości z Polski i 250 z zagranicy. Frekwencja tegorocznej edycji imprezy wyniosła 108 tysięcy widzów.
Autor: kob/fac/k / Źródło: T-Mobile Nowe Horyzonty, tvn24.pl