Oryginalna strona z rysunkami ukochanego bohatera komiksowego Tintina została sprzedana na aukcji w Paryżu za ponad 2,5 mln euro. - To nowy rekord świata w historii komiksu, który potwierdza status obrazkowych historii jako jednej z głównych form sztuki współczesnej - podsumował ekspert sobotniej licytacji.
Amerykański kolekcjoner, po zaciekłej licytacji, za oryginalną kartkę kultowego komiksu wyłożył 3,4 mln dolarów (ponad 2,6 mln euro).
To jedna z okładek wydania z 1937 roku, która przedstawia 34 małe rysunki Tintina oraz jego wiernego psa Snowy'ego i ich najbardziej znane przygody. Anonimowy kupiec przez telefon walczył o nią 15 minut. Przebił cenę wywoławczą w wysokości 700 tys. dol. Tym wynikiem zaskoczony był nawet dom aukcyjny Artcurial w Paryżu.
- Spójrzmy prawdzie w oczy: ta licytacja to była wojna - ocenia sobotni wynik Eric Leroy z Artcurial. - Można ją nawet nazwać historyczną sprzedażą. To nowy rekord świata w historii komiksu, który potwierdza status obrazkowych historii jako jednej z głównych form sztuki współczesnej - dodał.
Pierwszy tom komiksu o Tintinie, nastoletnim dziennikarzu i podróżniku przeżywającym niebezpieczne przygody i walczącym ze złem, powstał w 1929 roku. Komiks Hergé'a (prawdziwe nazwisko Georges Remi) odniósł ogromny sukces na całym świecie, seria została sprzedana w ponad 200 mln egzemplarzy i przetłumaczona na ponad 91 języków. A Tintin został jedną z ulubionych postaci książkowych młodzieży. Trzy lata temu przygody Tintina przeniósł na ekran Steven Spielberg.
Nic dziwnego, że poprzedni aukcyjny rekord również należał do Hergé'a i jego kultowego bohatera - okładka "Tintina w Ameryce" z 1932 roku dwa lata temu została sprzedana za 1,3 mln euro. - Prace Hergé'a sprawiają, że rynek kolekcjonerski rozwija się - zauważa Leroy.
Komiks lepszy od giełdy?
Jego słowa potwierdzają eksperci, którzy szacują, że ceny za komiksy wzrosły dziesięciokrotnie w ciągu ostatnich 10 lat. Dziennik "Wall Street Journal" posunął się nawet do tego, że entuzjazm dla historii obrazkowych nazwał bardziej wiarygodną oceną rynku niż wzrosty na giełdzie.
Do dziś pamiętane są poprzednie głośne aukcje. W 2009 roku pierwszy odcinek serii komiksów o przygodach Supermana sprzedano za 317 tys. dolarów na internetowej aukcji. Sprzedający kupił go jako 9-latek w antykwariacie na początku lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Zapłacił wtedy 35 centów. Choć wiele razy namawiano go na sprzedaż "skarbu", zrobił to dopiero po 60 latach.
W 2011 roku zabytkowy pierwszy numer "Supermana" wydany w 1938 roku, został najdroższym komiksem świata. W czasie aukcji internetowej za egzemplarz kosztujący przed wojną 10 centów szczęśliwy zdobywca zapłacił fortunę - 2 mln 161 tys. dolarów. Wcześniej najdroższym komiksem na świecie był pierwszy numer "Batmana" wylicytowany w 2010 roku za ponad 1,5 mln dol.
Autor: am/ŁUD/zp / Źródło: Le Figaro, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Artcurial