Ponad 120 stołecznych galerii i muzeów otworzyło swoje podwoje w tegoroczną Noc Muzeów. Imprezuje nie tylko Warszawa - drzwi dla zwiedzających otworzyły muzea m.in. w Zakopanem, Trójmieście, Wrocławiu, Sandomierzu, Łodzi i Kielcach.
W Krakowie Noc Muzeów była już w piątek. Biletem wstępu do muzeów był specjalnie wybity żeton, kosztujący symboliczną złotówkę. Jedną z nowych atrakcji krakowskiej Nocy Muzeów był spacer murami obronnymi Krakowa od Baszty Pasamoników przez Bramę Floriańską i Basztę Stolarską, w towarzystwie rycerzy, dam dworu i mieszczan w historycznych strojach. Zwiedzać można było oczywiście także inne obiekty, w tym Wawel. Mimo deszczowej pogody kolejka przed wejściem do zamku sięgała 300 metrów. Natomiast kolejka przed Barbakanem sięgała Bramy Floriańskiej, a chwilami nawet "wchodziła" na ul. Floriańską.
Filtry w Warszawie
W innych miastach Noc Muzeów ruszyła w sobotę wieczorem. Najwięcej atrakcji czekało mieszkańców stolicy. Poza zwykłym zwiedzaniem, wiele placówek przyszykowało na tę noc specjalne koncerty, warsztaty i happeningi. Muzeum Powstania Warszawskiego zorganizowało rowerową grę miejską śladami "Przewodnika po Warszawie" z 1938 roku i przegląd filmów przedwojennych.
W Muzeum Przemysłu można było z kolei uczestniczyć w wypalaniu w gazowym piecu glinianego modelu polskiego motocykla Sokół 600 w skali 1:1. Natomiast warszawskie Filtry po raz pierwszy w nocy otworzyły swoje podwoje dla zwiedzających. Oprócz sali muzealnej będzie można było zobaczyć m.in. malowniczy filtr powolny i Wieżę Ciśnień, a na koniec spróbować próbki przefiltrowanej wody.
Szekspir w Trójmieście, Piłsudski w Olsztynie
Ciekawie było także w innych miastach. Zwiedzanie Zespołu Przedbramia, czyli popularnej gdańskiej Katowni, połączone z przedstawieniami inspirowanymi dramatami Szekspira, całonocna impreza dla dzieci w Ratuszu Głównego miasta czy zwiedzanie ORP Błyskawica w Gdyni - to niektóre elementy Nocy Muzeów w Trójmieście.
W olsztyńskim muzeum publiczność mogła obejrzeć wystawę fotografii, plakatów, obrazów i dokumentów poświęconych marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu.
Porcelana w Katowicach, Biblia we Wrocławiu
Również śląskie placówki kulturalne starały się przyciągnąć widzów. Muzeum Śląskie w Katowicach oferowało możliwość zwiedzania z przewodnikiem i w szczególnej iluminacji terenu, gdzie powstanie przyszła siedziba muzeum, a jeszcze do niedawna działała kopalnia "Katowice". W obecnej siedzibie można natomiast zobaczyć na żywo jak powstaje porcelana i samemu zrobić naczynie, by zabrać je później do domu.
Otwarcie muzealnego skarbca i prezentację arcydzieł złotnictwa z własnej kolekcji zaplanowano w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Wystawione eksponaty dotąd były niepokazywane publiczności. Część z nich to najnowsze nabytki muzeum - najcenniejszym jest oprawa Biblii wydrukowanej w Norymberdze z 1692 r.
Sabała w Zakopanem, "Piotruś i Wilk" w Łodzi
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, które po raz pierwszy w tym roku będzie uczestniczyć w Nocy Muzeów, zaprezentowało najstarsze góralskie ubrania oraz pamiątki po Sabale.
W Łodzi po raz pierwszy można było oglądać zbiory: Muzeum Farmacji, Muzeum Komunikacji Miejskiej oraz Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego. Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne zapraszały natomiast na specjalną wystawę lalek z nagrodzonego Oscarem filmu animowanego "Piotruś i wilk" zrealizowanego w łódzkim Semaforze.
Malczewski w Radomiu, pałac w Kielcach, origami w Białymstoku
Ciekawie zapowiadała się propozycja Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, które przygotowało imprezę wspólnie z Radomskim Stowarzyszeniem Romów "Roma Waśt" (Pomocna Dłoń). Podczas gdy zwiedzający oglądali we wnętrzach muzeum m.in. bogatą kolekcję dzieł Jacka Malczewskiego, na rynku występowały zespołów romskie, działały warsztaty kotlarstwa, pokazywano stroje cygańskie i degustowano romską kuchnię. Nie zabrakło też wróżb oraz nauki cygańskich tańców.
Muzeum Narodowe w Kielcach zapraszało na kameralny koncert muzyczny, po którym można było zwiedzać ekspozycje zabytkowych wnętrz dawnego pałacu biskupów krakowskich z XVII i XVIII wieku. Natomiast mieszkańcy Białegostoku, którzy chccieli wziąć udział w zajęciach ze składania papieru w technice origami, odwiedzali Muzeum Podlaskie. Noc Muzeów organizowana jest w ramach Europejskiej Nocy Muzeów. Tradycyjnie Noc Muzeów, we wszystkich zaangażowanych w projekt miastach, odbywa się tego samego dnia.
Źródło: PAP, tvn24.pl