Nawet orzeł się uśmiecha

11/11 = Niepodległość
11/11 = Niepodległość
Źródło: TVN24.pl

„11/11=Niepodległość” to oryginalne komiksowe przedsięwzięcie, przygotowane specjalnie na obchody Święta Niepodległości. Inicjatywa Narodowego Centrum Kultury i Stowarzyszenia Twórców „Contur“ ma zainteresować najmłodszych historią.

„11/11=Niepodległość” jest próbą odpowiedzi na pytanie – „Jak rozmawiać z młodzieżą o narodowych świętach i rocznicach?”. Projekt adresowany jest do młodego odbiorcy, dlatego twórcy antologii posłużyli się medium, które trafia do młodzieży. Nad albumem pracowali rysownicy i scenarzyści od lat związani z komiksem historycznym, tacy jak Michał Gałek, Andrzej Janicki, Maciej Jasiński, Jacek Michalski, Witold Tkaczyk i Janusz Wyrzykowski, ale także wielu autorów, którzy po raz pierwszy zmierzyli się z taką tematyką.

Cieszę się, że wreszcie zostały przełamane opory w tworzeniu komiksów poważnych, historycznych Henryk Jerzy Chmielewski "Papcio Chmiel"

Patron Papcio Chmiel

Patronem specjalnym przedsięwzięcia jest żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego Henryk Jerzy Chmielewski, znany jako Papcio Chmiel, autor najpopularniejszego polskiego komiksu "Tytus, Romek i Atomek". - Pamiętam lata, kiedy święto 11 listopada nie było obchodzone. Dziś doczekałem dnia, iż nie tylko święto jest obchodzone, ale także mamy książeczkę komiksową. Cieszę się, że wreszcie zostały przełamane opory w tworzeniu komiksów poważnych, historycznych - mówi o projekcie. Komiks został wydrukowany w limitowanej serii 1111 egzemplarzy, egzemplarz z numerem pierwszym został wręczony Chmielewskiemu.

Witold Tkaczyk, autor scenaiuszy i producent komiksu

Witold Tkaczyk, autor scenaiuszy i producent komiksu

Plansza z komiksu "Dotyk śmierci"
Plansza z komiksu "Dotyk śmierci"
Źródło: materiały pracowe

"Nie ma radości bez niepodległości"

- Chcemy promować ideę niepodległości. W naszej ocenie, wiedza w społeczeństwie na temat 11 listopada jest wciąż niewystarczająca, stąd pomysł na naszą akcję, która w sposób dynamiczny i nowoczesny opowiada o trudnych dziejach historii Polski. W moim przekonaniu, ta akcja powinna przełamać dotychczasowy sposób obchodzenia Dnia Niepodległości. Dotychczas było to święto, które obchodzone było w formie zadusznej, żałobnej wręcz. Mam nadzieję, że uda nam się przełamać tę niedobrą, według nas, tendencję i od następnego roku, kiedy będzie okrągła rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, będziemy bardziej radośnie to święto obchodzić - tłumaczy Krzysztof Dudek dyrektor Narodowego Centrum Kultury, jeden z pomysłodawców projektu.

Równie istotnym elementem projektu „11/11=Niepodległość” jest strona internetowa www.niepodleglosc.nck.pl, na której prezentowane będą komiksy, sylwetki twórców zaangażowanych w akcję oraz konkursy plastyczne i komiksowe poświęcone tematyce historycznej - najbliższy będzie dotyczył stanu wojennego. Organizatorzy projektu nie zamierzają poprzestać na wydaniu jednego albumu. Tegoroczna publikacja będzie początkiem całej serii wydawniczej o tematyce historycznej. NA okładce antologii widnieje łobuzersko uśmiechnięty orzeł bo, jak głosi hasło NCK: nie ma radości bez niepodległości.

Janusz Wyrzykowski, rysownik komiksu "Pewnego razu przy ulicy Długiej"

Janusz Wyrzykowski, rysownik komiksu "Pewnego razu przy ulicy Długiej"

Tytuły komiksów albumu „11/11=Niepodległość”.

Przystanek Niepodległość, scen. Witold Tkaczyk, rys. Wojciech Nawrot

Doczekać świtu, scen. Maciej Jasiński, rys. Andrzej Janicki i Jacek Michalski

Pociąg do wolności, scen. Maciej Jasiński, rys. Łukasz Ciaciuch

Pewnego razu przy ulicy Długiej, scen. Maciej Jasiński, rys. Janusz Wyrzykowski

Totenmeldung – Rejestr zmarłych, scen. Michał Gałek, rys. Arkadiusz Klimek

W imieniu Rzeczypospolitej…, scen. Bartosz Kurc, rys. Aleksandra Spanowicz

Monte Cassino: Wzgórze Anioła Śmierci, scen. Zbigniew Tomecki, rys. Gabriela Becla

Drągal, scen. Robert Zaręba, rys. Artur Chochowski

Dotyk śmierci, scen. Maciej Jasiński, rys. Jacek Michalski

Kapliczka pamięci, scen. Witold Tkaczyk, rys. Maciej Mazur

Łódzki dzwon, scen. Jacek Grudzień, rys. Tomasz Tomaszewski

Źródło: tvn24.pl

Czytaj także: