Höst, restauracja z Danii, zwyciężyła w prestiżowym konkursie Restaurant & Bar Design Awards 2013. To jedyne na świecie nagrody, które przyznaje się nie za jedzenie, ale za projekt wnętrza, w którym jest ono podawane. A wnętrze Höst oczarowało jurorów surowością i minimalizmem, w którym stół zrobiono z desek z wysypiska, a okna pochodzą ze starego szpitala. To z nim przegrała m.in. restauracja Althaus z Gdyni.
- Dobry projekt to stworzenie czegoś, co będzie trwało - Marco Rebora, twórca konkursu Restaurant & Bar Design Awards, mówił na uroczystej ceremonii wręczenia nagród w Londynie. - Tu nie chodzi o wydawanie milionów, ale o wykreowanie miejsca, w którym ludzie chcą spędzać czas. Jeśli nie zastanowisz się, jak goście będą się czuć w twoim miejscu, zbankrutujesz w ciągu roku - dodał.
Wie, co mówi. - Pracowałem 17 godzin na dobę przez siedem lat, więc rozumiem, jak trudno odnieść sukces w tej branży - tak opowiadał o tym, że prowadził własną restaurację Neon w Brixton, w południowym Londynie.
Ostatecznie ją zamknął, a zdobyte doświadczenie w marketingu i trendach wykorzystał do stworzenia jedynej na świecie nagrody, w której docenia się nie jedzenie, ale meble, oświetlenie i inne detale wnętrz, w których jest ono podawane. Od 2009 roku w ramach Restaurant & Bar Design Awards wybiera najładniejsze na świecie restauracje, bary, pizzerie, kawiarnie, bistra, cukiernie czy bufety w hotelach.
Dziś konkurs jest czymś w rodzaju barometru, co jest na topie, a co nie w projektowaniu wnętrz lokali gastronomicznych. - Jaki jest najważniejszy trend w tym roku? Wszystko jest jasne, proste, z naturalnych materiałów i bez zbędnych dodatków - zdradził Rebora.
I takie są wnętrza zwycięzców: Höst z Kopenhagi (najpiękniejsza restauracja) i londyńskiego Atrium Champagne Bar (najpiękniejszy bar). - Höst to surowe drewno, Atrium Champagne to prosty marmur. Są dowodem na to, że epoka ostentacji umarła - powiedział pomysłodawca nagrody, ogłaszając laureatów.
Höst, czyli gospodarz
Najbardziej w ten trend wpisuje się duński lokal, który jest jednym z dziewięciu należących do sieci Cofoco, specjalizującej się w unikalnym designie i oryginalnym menu. Zadaniem autorów - z Norm Architects i studia projektowego Menu - było stworzenie przestrzeni, która osadzi tradycyjne nordyckie jedzenie w nowoczesnym kontekście. Dzięki wystrojowi, klienci mieli się poczuć tak, jakby jedli na dworze na jednej ze skandynawskich farm.
Nie było to łatwe, co potwierdza architekt Jonas Bjerre-Poulsen: - Staraliśmy się znaleźć równowagę między wnętrzem i jedzeniem, aby wszystkie te elementy opowiadały tę samą historię. Bez tego całość byłaby zbyt staromodna lub zbyt teatralna.
Stąd pomysł, by specjalnie dla lokalu zaprojektować zastawę stołową, która jest dopasowana do panującego klimatu i utrzymana tylko w trzech kolorach - białym, niebieskim i szarym. Innych barw w Höst (co po duńsku znaczy "gospodarz" lub "gościć") nie da się znaleźć. To styl skandynawski podany na tacy.
Wszystko z surowych materiałów: kawałków granitu, betonu o nieregularnej strukturze, starego żeliwa i zagniecionego cynku. Ciężkość i siermiężność tych materiałów rekompensują rozłożone we wnętrzu wełniane pledy i narzuty ze skóry jagnięcej, rośliny doniczkowe oraz wyposażenie wykonane z drewna pochodzącego z odzysku m.in. desek, które woda wyrzuciła na brzeg na zachodnim wybrzeżu. To z nich powstał rustykalny stół, nad którym wiszą industrialne lampy vintage z Amsterdamu.
Ideę nadawania nowego życia starym przedmiotom zrealizowano też w inny sposób: starymi deskami obito bar, sufit, zbudowano z nich schody i półki, a wiekowe drewniane deski do krojenia powieszono na ścianach jadalni jako element dekoracji, zaś w oranżerii wstawiono stare okna ze szpitala.
Polacy po bawarsku nie spodobali się
Ten miks starego z nowym pokonał estetykę klasycznych elementów kojarzących się z Bawarią i najnowszych trendów w designie, które charakteryzują restaurację Althaus z Gdyni. To jedyna knajpa z Polski, którą jurorzy konkursu Restaurant & Bar Design Awards 2013 zakwalifikowali do finału.
Projekt studia architektonicznego PB Studio z Sopotu we współpracy z architektem Filipem Kozarskim nominowano w kategorii "Europa: restauracje" (w sumie było 27 kategorii), ale ostatecznie przegrał w tej kategorii z restauracją Höst, która zdobyła również główną nagrodę. Zaś w kategorii barów w Europie wygrał Rocambolesc z hiszpańskiej Girony.
Zwycięzców wybrało 21-osobowe jury, czyli m.in. ceniony designer Maxim Velcovsky, prezes Moooi Casper Vissers i sławny restaurator Tom Aikens. Do wyboru mieli rekordową ilość zgłoszeń, bo aż 670 z ponad 60 krajów, m.in. z Wielkiej Brytanii, Korei, Finlandii, Peru, USA, Brazylii, Rumunii, Izraela, Australii i Polski.
Laureaci Restaurant & Bar Design Awards 2013:
Zwycięzcy: Restauracja Höst z Kopenhagi i Atrium Champagne Bar z Londynu
Wielka Brytania (zwycięzcy w kategoriach): &Kitchen Table / Bubbledogs, Londyn (kategoria: restauracja wolnostojąca) Apero, Londyn (kategoria: restauracja lub bar w zabytkowym budynku) Atrium Champagne Bar, Londyn (kategoria: restauracja lub bar w hotelu) Baroosh, Marlow (kategoria: bar lub klub) Burgers & Cocktails by Giraffe, Londyn (kategoria: restauracja lub bar w innych pomieszczeniach) Jamie's Italian, Lotnisko Gatwick pod Londynem (kategoria: restauracja lub bar na dworcu/lotnisku) Kerbisher and Malt, Londyn (kategoria: szybka obsługa) Newman Street Tavern, Londyn (kategoria: pub) Piccolino Cicchetti, Londyn (kategoria: sieć restauracji) The Corner, Londyn (kategoria: restauracja lub bar w przestrzeni handlowej) The Lost and Found, Birmingham (kategoria: wolnostojący bar lub klub) The Roxy, Londyn (kategoria: bar w Londynie) Tramshed, Londyn (kategoria: restauracja w Londynie) The Wahaca Southbank Experiment, Londyn (kategoria: miejsce tymczasowe)
Świat: Alfred & Constance, Australia (kategoria: bar w Australii i Pacyfiku) Cronus, Japonia (kategoria: bar w Azji) Eyescream & friends, Hiszpania (kategoria: identyfikacja wizualna) Höst, Dania (kategoria: restauracja w Europie) Little Italy, Izrael (kategoria: bar na Bliskim Wschodzie i w Afryce) Rocambolesc, Hiszpania (kategoria: bar w Europie) Shyo Ryu Ken, Japonia (kategoria: restauracja w Azji) The Century, Australia (kategoria: restauracja w Australii i Pacyfiku) The Feast, Chiny (kategoria: oświetlenie) The Living Room, USA (kategoria: restauracja w Ameryce Północnej i Południowej) Third Wave Kiosk, Australia (kategoria: stołówka) Vault, Zjednoczone Emiraty Arabskie (kategoria: restauracja na Bliskim Wschodzie i w Afryce) Workshop Kitchen & Bar, USA (kategoria: bar w Ameryce Północnej i Południowej)
Autor: am//kdj / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Norm Architects and Menu