Brytyjski pisarz i eseista Rana Dasgupta odebrał Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki "Delhi. Stolica ze złota i snu". Laureat otrzymał nagrodę w wysokości 50 tysięcy złotych.
Dasgupta pisze o współczesnym Delhi, wsłuchując się w głosy jego mieszkańców: miliarderów i biurokratów, handlarzy narkotyków i przedsiębiorców, mieszkańców slumsów i pracowników międzynarodowych korporacji.
- Refleksje brytyjskiego pisarza przerzucają mosty między przeszłością, teraźniejszością a przyszłością. A w lustrze Delhi przejrzeć się może niejedno miasto naszej epoki, która zapomniała, że nie można jedynie brać - mówiła przewodnicząca jury Olga Stanisławska.
"Uniwersalne problemy"
Dasgupta ma 46 lat. Urodził się w Wielkiej Brytanii, mieszkał we Francji, Malezji i Stanach Zjednoczonych. W 2000 roku przeprowadził się do Delhi.
Jego pierwsza powieść "Tokyo Cancelled" znalazła się w finale Nagrody imienia Johna Llewellyna Rhysa oraz Nagrody Vodafone Crossword, a druga, "Solo", została wyróżniona Nagrodą Literacką Wspólnoty Brytyjskiej i przetłumaczona na kilkanaście języków (polskie wydanie ukazało się w 2012 roku).
- Dziękuję, że nagrodziliście książkę o mieście tak odległym, ale też mieście, którego lęki, problemy, nieszczęście i troski są uniwersalne. To książka o tym, jak globalny kapitalizm wspomagany przez nowoczesne technologie opanował moje miasto i wziął w niewolę jego życie, codzienność i duszę - mówił laureat.
Uhonorowanie Kapuścińskiego
Nagroda imienia Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki jest formą wyróżnienia i promocji najwartościowszych książek reporterskich, które podejmują ważne problemy współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur.
Jej celem jest uhonorowanie Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego reportera, dziennikarza, publicysty i poety, najczęściej - obok Stanisława Lema - tłumaczonego polskiego autora. Dotychczasowymi laureatami nagrody są Jean Hatzfeld ("Strategia antylop"), dwukrotnie Swietłana Aleksijewicz (za "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" oraz "Czasy secondhand"), Liao Yiwu ("Prowadzący umarłych"), Ed Vulliamy ("Ameksyka"), Elisabeth Asbrink ("W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa") i Michał Olszewski ("Najlepsze buty na świecie") oraz Paweł Reszka ("Diabeł i tabliczka czekolady"). Organizatorami nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki są miasto Warszawa i "Gazeta Wyborcza".
Autor: TG//now / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | Nina Subin