Na urodziny Beksińskiego zdjęcia z planu "Ostatniej Rodziny"

12.10.2015 | Ruszyły zdjęcia do filmu o Zdzisławie Beksińskim i jego rodzinie
12.10.2015 | Ruszyły zdjęcia do filmu o Zdzisławie Beksińskim i jego rodzinie
tvn24
tvn24Andrzej Seweryn zagrał Zdzisława Beksińskiego (materiał "Faktów" z października 2015 r.)

- Postaram się tę okazję dobrze wykorzystać - powiedział Andrzej Seweryn, odtwórca roli Zdzisława Beksińskiego w filmie "Ostatnia Rodzina". W 87. rocznicę urodzin artysty opublikowane zostały nowe zdjęcia z filmu Jana P. Matuszyńskiego.

24 lutego 1929 r. w Sanoku urodził się Zdzisław Beksiński - malarz, rzeźbiarz, fotograf, rysownik - jeden z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych polskich artystów współczesnych. Gdyby żył, miałby dziś 87 lat. Życiu i pamięci wybitnego twórcy poświęcony jest film fabularny "Ostatnia Rodzina" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego - autora nagradzanego na całym świecie dokumentu "Deep Love". Produkcja wejdzie na ekrany 7 października 2016 r. Zdzisława Beksińskiego gra w niej Andrzej Seweryn. Towarzyszą mu Dawid Ogrodnik, który wciela się w jego syna Tomasza Beksińskiego, Aleksandra Konieczna jako Zofia Beksińska oraz Andrzej Chyra w roli marszanda Piotra Dmochowskiego.

"Zdzisek był bardzo złożony"

- Gdy przeczytałem scenariusz, odetchnąłem z ulgą. Wreszcie gram kogoś, kto nie będzie krzyczał, a ponieważ przychodzi mi to łatwo, bardzo cieszę się, że będę miał tę poważną trudność przed sobą. Jestem jednak przekonany, że dam sobie radę, ponieważ mam do czynienia z Janem Matuszyńskim. Państwo jeszcze nie wiecie, jak on pracuje, co widzi i jak nami kieruje. Uważam, że robi to wspaniale. Jestem szczęśliwy, że mogę spotkać się z Olą i Dawidem, i w ogóle ze światem młodych. Postaram się tę okazję dobrze wykorzystać. Należę do osób, które głęboko przeżywają malarstwo Beksińskiego. Dzięki niemu mogę próbować go poznać, czegoś się o nim dowiedzieć. Zdzisek był bardzo złożony. Był człowiekiem głęboko świadomym tego, jak funkcjonuje, jaki jest. Bardzo ważna była też dla mnie książka "Zmagania o Beksińskiego" Piotra Dmochowskiego, który pisze o całym złożonym charakterze tego wielkiego artysty" -opowiada Andrzej Seweryn.

Andrzej Seweryn jako Zdzisław Beksiński w filmie "Ostatnia rodzina"Kino Świat

Akcja filmu zaczyna się w 1977 r., gdy Tomek Beksiński wprowadził się do swojego mieszkania. Jego rodzice mieszkali tuż obok, na tym samym osiedlu, przez co ich kontakty pozostawały bardzo intensywne. Nadwrażliwa i niepokojąca osobowość Tomka powodowała, że Zofia wciąż martwiła się o syna. W tym samym czasie Zdzisław Beksiński próbował całkowicie poświęcić się sztuce. Po pierwszej nieudanej próbie samobójczej Tomka Zdzisław i Zofia zmuszeni zostali podjąć walkę nie tylko o syna, ale także o przywrócenie kontroli nad własnym życiem.

Kadr z filmu "Ostatnia rodzina"Kino Świat

"Gdy Zdzisław podpisuje umowę z mieszkającym we Francji marszandem Piotrem Dmochowskim, a Tomek rozpoczyna pracę w Polskim Radiu, wydaje się, że rodzina najgorsze kłopoty ma już za sobą. Jednak seria dziwnych, naznaczonych fatum wydarzeń dopiero nadejdzie…" - piszą producenci filmu.

Czołówka polskich filmowców przy produkcji

Reżyserem filmu jest Jan P. Matuszyński, twórca wielokrotnie nagradzanego na całym świecie dokumentu "Deep Love". Scenariusz filmu napisał Robert Bolesto ("Córki Dancingu", "Hardkor Disko"). Tekst znalazł międzynarodowe uznanie, kwalifikując się do finału prestiżowego konkursu scenariuszowego Hartley-Merrill (edycja 2010).

Autorem zdjęć jest Kacper Fertacz, laureat wielu nagród za zdjęcia do filmu "Hardkor Disko". Za charakteryzację odpowiada Tomasz Matraszek ("Wałęsa. Człowiek z nadziei", "Katyń", "Karbala"), za kostiumy Emilia Czartoryska ("Noc Walpurgi"), montażystą będzie Przemysław Chruścielewski ("Deep Love"), zaś scenografia to efekt pracy Jagny Janickiej ("Pod Mocnym Aniołem").

Kadr z filmu "Ostatnia rodzina"Kino Świat

Autor: tmw / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Kino Świat

Pozostałe wiadomości