Martwa natura, którą miał namalować anonimowy artysta, okazała się obrazem pędzla samego Vincenta Van Gogha. Autentyczność płótna pozwoliły potwierdzić specjalistyczne badania i prześwietlenie promieniami Roentgena.
Właścicielem obrazu jest muzeum Kroeller-Muller w Otterlo w centralnej Holandii. Jego pracownicy przyznają, że dochodzenie do prawdy o obrazie przypominało rozwiązywanie detektywistycznej zagadki.
Obraz trafił do muzeum w 1974 roku jako płótno Van Gogha. Sądzono, że artysta namalował go, gdy mieszkał w Paryżu razem z bratem Theo około roku 1886. Według ekspertów jednak, płótno było zbyt duże jak na ten okres (100 na 80 cm), a sama kompozycja kwiatów i wazy - zbyt żywiołowa jak na Van Gogha. Podobnie było z podpisem umieszczonym w prawym górnym rogu - holenderski mistrz zwykle nie podpisywał się w tym miejscu.
- W tamtym okresie w Paryżu, Vincent dużo eksperymentował. Jego obrazy nie są więc klasycznym przykładem jego stylu - uważa Luuk Struick, konserwator z Otterlo.
Rosnące wątpliwości sprawiły, że w 2003 roku muzeum zdecydowało się przypisać autorstwo obrazu anonimowemu artyście.
Obraz jeden na drugim
Nie był to jednak koniec dociekań. Pierwsze prześwietlenia obrazu promieniami Roentgena pokazały, że pod martwą naturą znajduje się wizerunek zapaśników. Jednak dopiero nowoczesny sprzęt, którego użyto w tym roku ujawnił szczegóły obrazu znajdującego się pod spodem - nagich mężczyzn splecionych w zapaśniczym uścisku. To jednoznacznie wskazywało na Holendra. "Martwą naturę z polnymi kwiatami i różami" namalował van Gogh.
- Wiemy, że Van Gogh często przetwarzał swoje obrazy - mówi profesor Joris Dik z Uniwersytetu w Delft. Eksperci wiedzieli również że w latach 80. XIX wieku studiował na akademii w Antwerpii, gdzie nadzy lub półnadzy modele byli jednym z wiodących trendów. W jednym z listów napisał do swojego brata, że potrzebuje dużych płócien, pędzli i farb. Ten natychmiast pomógł bratu i odpisał, że jest zachwycony obrazem dwóch zapaśników.
"Zreabilitowany" obraz został uroczyście powieszony w Kroeller-Mueller.
Źródło: APTN