Budynek ma kształt sopla lodu o długości 200 metrów. Jego powłoka ma odbijać światło padające na otaczający go śnieg, a pośrodku znajdzie się przezroczysty sufit, pod którym będą rosnąć drzewa. To China Wood Sculpture Museum, którego budowa rozpoczęła się w Chinach.
Muzeum rzeźb z drewna powstaje w Harbin, mieście w północnych Chinach, które słynie z największego na świecie festiwalu lodu. W styczniu co roku artyści wyczarowują rzeźby z lodu z pobliskiej rzeki.
W mieście jest też Sun Island Park - największe na świecie muzeum sztuki śnieżnej i lodowej zlokalizowane pod dachem. Twórcy wystawianych tam dzieł czerpią inspiracje z legend kraju i szczytowych osiągnięć światowej architektury, np. muru chińskiego czy egipskich piramid. Uznaje się go za jedną z najwspanialszych atrakcji turystycznych Chin.
200-metrowy sopel lodu
Teraz powstaje dla niego konkurencja – nowe muzeum, które ma być poświęcone rzeźbom z drewna. China Wood Sculpture Museum ma zbierać najlepsze okazy, które pochodzą nawet z II-IV wieku i uchodzą za jeden z największych cudów Chin.
Szczególną wartość będą mieć wystawiane tam rzeźby wykonywane w okresie od XII do XIV wieku w drewnie i technice suchej laki w północnych prowincjach kraju - artyści dążyli do realizmu w ukazywaniu postaci, a posągi pokrywały polichromia i złocenia. W muzeum znajdą się też płaskorzeźby z drewna, którymi niegdyś dekorowano pałace i domy.
Sam budynek będzie miał bardzo nowoczesny wygląd, którym zachwyca się nie tylko architektoniczny świat, ale także media. To futurystyczna wersja kształtu sopla lodu o długości 200 metrów. Biała powłoka budynku ma odbijać promienie słoneczne, które padają na otaczający go śnieg. Całość ma harmonizować z naturą. Inspiracją jest tamtejszy arktyczny klimat.
W środku wyłącznie białe kolory, szkło i stal, a styl minimalistyczny. W centralnym punkcie budowli będzie dwukondygnacyjne atrium ze szklanym dachem, przez który ma wpadać światło dzienne, co ma m.in. zapewnić dobre warunki dla rosnących tam drzew. Atrium ma dzielić budynek na dwie części, a w każdej z nich różne w stylu sale wystawiennicze.
Muzeum rzeźby z drewna to jeden z trzech budynków, w których znajdą się także opera i centrum kultury. Budowa dwóch ostatnich ruszy w lutym.
Futuryzm z Pekinu
Autorem głośnego projektu jest biuro architektoniczne MAD z Pekinu, które zajmuje się tworzeniem innowacyjnych projektów. Architekci obecnie realizują dziewięć futurystycznych projektów - m.in. w Danii, Hongkongu, Dubaju, Singapurze i Japonii.
W 2006 roku przyznano MAD nagrodę Architectural League Young Architects Forum.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: MAD Architects